Co to jest ICO i jak się nie dać oszukać?

W ostatnich czasach pojawiło się wiele przedsięwzięć związanych z kryptowalutami i technologią blockchain. Fundusze na te projekty są zbierane metodą nazywaną ICO (ang. Initial Coin Offering).

Co to jest ICO?

ICO (Initial Coin Offering) jest to swojego rodzaju crowdfunding. W zamian za wsparcie inwestorzy otrzymują nowy token kryptowalutowy specyficzny dla tego konkretnego ICO Inwestorzy mają nadzieję, że token osiągnie wyjątkowo dobre wyniki w przyszłości, zapewniając im znakomity zwrot z inwestycji (szczególnie jeśli już jest notowany na krypto giełdzie). Przedsiębiorstwo przeprowadzające ICO wykorzystuje fundusze inwestora jako środek do realizacji swoich celów: wprowadzania na rynek swojego produktu lub uruchamiania waluty cyfrowej. ICO są wykorzystywane przez startupy do ominięcia rygorystycznego i regulowanego procesu pozyskiwania kapitału, wymaganego przez inwestorów wysokiego ryzyka (venture capitals) lub banki.

ICO - dlaczego uważać?

Ze względu na produktywność tego sektora i jego zdolność do wyprodukowania milionera w mgnieniu oka, wielu wykorzystało go jako furtkę do oszukania ludzi. Niestety nie wszyscy inwestorzy przeprowadzają dogłębne analizy na temat ICO i innych projektów w które inwestują. O tym, jak oszuści używają ogromnego zwrotu z inwestycji w kryptowaluty jako przynęty do okradania od ludzi, można przeczytać w raporcie Australijskiej Komisji Konkurencji i Konsumenta (Australian Competition and Consumer Commission), z którego wynika, że Australijczycy stracili 2,93 miliona australijskich dolarów na rzecz oszustów.

Oszuści zazwyczaj zakładają fałszywe konta w mediach społecznościowych, udając deweloperów blockchain i znanych ekspertów. W ten sposób przekonują ludzi, aby zainwestowali w projekt, mając nadzieję na wyższe zyski w przyszłości. Większość oszustw związanych z kryptowalutami jest przeprowadzana właśnie w ten sposób. Co więcej - stwierdzono, że 80% wszystkich ICO to oszustwa! Prawda jest taka, że wiele z nich, jeśli nie wszystkie, są źle uregulowane i inwestorzy nie mają żadnych gwarancji nie tylko na niebotyczne zyski ale nawet na zwrot kapitału. To samo można powiedzieć o giełdach kryptowalutowych. Większość z nich nie zapewnia żadnego zabezpieczenia dla inwestorów. Oznacza to, że inwestorzy mogą stracić swoje środki, gdyby coś stało się z platformą.

Zgodnie z badaniami większość krypto giełd została stworzona przez oszustów. Są one "przygotowane" dla inwestorów, którzy nie przeprowadzają żadnej analizy wiarygodności giełdy/projektu przed wysłaniem ogromnej ilości pieniędzy.

Inwestowanie w kryptowalutę oszczędnościami życia - jest bardzo niebezpieczne. Zmienność rynku stworzyła złotą zasadę - zainwestuj tyle, ile możesz stracić. Tak jak holenderska bańka tulipanów pękła bez uprzedzenia, tak też kryptowaluty wiele razy udowodniły, że nie należy "wchodzić" w nie oszczędnościami życia.

Może cię zainteresować: Jak znaleźć dobre ICO?