Co to jest portfel kryptowalut?

Tutaj chciałabym rozwiać wątpliwośći na temat tego czym jest portfel kryptowalut. To są podstawowe informacje, które każdy kto zaczyna inwestować w kryptowaluty, powinien znać.

 

Co to jest portfel kryptowalutowy?

Portfel kryptowalut to program, który przechowuje klucze prywatne i publiczne oraz współdziała z różnymi blokami, aby umożliwić użytkownikom wysyłanie i odbieranie waluty cyfrowej oraz monitorowanie ich salda. Jeśli chcesz używać Bitcoin lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty, musisz mieć portfel cyfrowy. Jeśli prościej - jest to program lub aplikacja mobilna gdzie możesz przechowywać swoje Bitcoiny i inne kryptowaluty.

Jak działa portfel kryptowalut?

Na świecie już miliony ludzi używa portfeli kryptowalut, ale istnieją znaczne nieporozumienia dotyczące ich działania. W przeciwieństwie do tradycyjnych "kieszonkowych" portfeli, krypto portfele nie przechowują pieniędzy. W rzeczywistości waluty nie są przechowywane w żadnej lokalizacji ani nie istnieją w żadnej fizycznej formie. Wszystko, co istnieje, to zapisy transakcji przechowywanych na blockchain.

Portfele kryptowalutowe to programy przechowujące klucze publiczne i prywatne. Programy te umożliwiają użytkownikom monitorowanie ich salda, wysyłanie pieniędzy oraz przeprowadzanie innych operacji. Kiedy dana osoba wysyła ci Bitcoiny lub jakąkolwiek inną kryptowalutę, tak naprawdę pozbywa się prawa do monet na rzecz twojego portfela. Aby móc wydać te monety i odblokować fundusze, klucz prywatny przechowywany w portfelu musi być zgodny z publicznym adresem, do którego przypisana jest waluta. Jeśli klucze publiczne i prywatne są zgodne, saldo twojego krypto portfela wzrośnie, a nadawcy - odpowiednio się zmniejszy. Nie ma faktycznej wymiany prawdziwych monet. Przeprowadzona transakcja "wysyłki" Bitcoina czy innej kryptowaluty oznacza jedynie zarejestrowanie nowego rekordu na blockchainie i co skutkuje zmianą salda w portfelu kryptowalut.

Powszechnie jednak mówi się, że "przechowujemy" Bitcoiny czy inne kryptowaluty w swoim portfelu kryptowalut. I nie jest to nieprawidłowe stwierdzenie.

Dlaczego potrzebujesz portfela kryptowalut?

Przyczyna jest bardzo prosta - przechowywanie kryptowalut na krypto giełdzie może stanowić realne ryzyko utraty ich wszystkich. Czemu? Po prostu dlatego, że technicznie nie jesteś "właścicielem" monet, które zakupiłeś. Giełdy działają jak bank; to usługodawca zewnętrzny, któremu ufasz, że Twoje monety są bezpieczne. Jednak zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że krypto giełda zostanie zamknięta, zbankrutuje lub zostanie zhakowana, co spowoduje utratę monet (przypadek: wymiana Mount Gox). Biorąc pod uwagę, że ma chwilę obecną brakuje ram prawnych dotyczących działania kryptogiełd i kryptowalut jako całości - najlepszym sposobem na zabezpieczenie swoich monet jest zapewnienie sobie całkowitej kontroli nad swoimi kryptowalutami.

Co to znaczy że "posiadasz" kryptowalutę?

Można powiedzieć, że posiadasz kryptowaluty tylko wtedy kiedy kontrolujesz swoje prywatne klucze. Jedynym sposobem kontrolowania i zarządzania kluczami prywatnymi jest posiadanie własnego portfela. Należy również pamiętać, że aby wziąć udział w jakimkolwiek ICO (Initial Coin Offering), musisz otworzyć portfel Bitcoin lub Ethereum, ponieważ obie są najpowszechniej akceptowaną walutą podstawową dla każdej ICO.