Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Kupuj tanio sprzedawaj drogo - podstawowa zasada inwestora. Brzmi prosto. Jednakże jak ciężko się tego trzymać. Przed tym jednak, jak zacząć inwestować należy odrobić "pracę domową". Oto 5 najważniejszych kroków które pomogą ci zacząć inwestować w kryptowaluty.

Krok 1: Zastanów się - dlaczego chcesz inwestować w krypto?

Czemu tak naprawdę myślisz o zainwestowaniu środków w Bitcoin czy inną kryptowalutę? "Słyszałem, że na krypto można nieźle zarobić" - może brzmieć odpowiedź. Jeżeli chęć wzbogacenia się jest jedyną siłą napędową, która cie do tego pobudza, to jeszcze musisz trochę popracować nad aspektem merytorycznym swoich pobudek.

Dlaczego uważam, że aspekt merytoryczny w inwestowaniu jest ważny? Głównie dlatego, że musisz wiedzieć w co wkładasz swoje pieniądze. Krypto rynek jest częścią globalnego systemu finansowego. Co więcej jest to jeden z najbardziej zmiennych rynków. Cena może się zmienić w ciągu jednego dnia nawet +200% i więcej. Wszystko dobrze kiedy cena rośnie, gorzej jednak jak spada. Wtedy w twojej świadomości musi być coś więcej niż "chcę zarobić". Musisz wiedzieć jakie są fundamenty projektu w który inwestujesz. Dlaczego dla tego projektu warto przeczekać burzę i nie uciekać przy pierwszym "kichnięciu" rynku.

Krok 2: Rozejrzyj się i zbadaj rynek

"Wiedza to siła" - powiedział kiedyś ktoś znany. Twoim zadaniem nie jest wiedzieć wszystko o kryptowalutach, krypto rynku czy technologii blockchain. Jest to po prostu niemożliwe. Głównym zadaniem początkującego inwestora to zdobyć tyle wiedzy, żeby pozwoliła ona ci na podjęcie swojej własnej, przemyślanej, adekwatnej decyzji na temat tego ile i w co inwestować. Robiąc to tak naprawdę utwierdzisz sam siebie, w przekonaniu, że alokujesz mądrze swoje środki.

Przed zainwestowaniem w jakikolwiek krypto-projekt musisz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

1. Do czego ten token/kryptowaluta jest używana?

2. Jaki problem rozwiązuje projekt?

3. Jaki zespół/ludzie stoją za projektem? Jakie mają doświadczenie, z jakiej branży pochodzą?

4. Czy jest to już gotowy produkt/działająca aplikacja czy projekt jest na fazie pomysłu i zbiera fundusze na jego realizację?

5. Czy to co kupuję to jest token czy kryptowaluta? Jeśli token to jaki? Token użytkowy (utility token) czy token wartościowy ("tokeny wartościowe" to moje tłumaczenie angielskiego wyrazu security tokens).

Pozwolę sobie dodać parę słów na temat rodzajów tokenów/krypowalut dostępnych na rynku (punk 5). Istnieje 3 oficjalne grupy tokenów istniejących na rynku. Są to:

- kryptowaluty/monety (coins) - ich celem jest zmienić sposób w jaki obecnie dokonujemy transakcji walutowych i przeprowadzamy transakcje bankowe.

- tokeny użytkowe (utility tokens) - są to tokeny dzięki którym możemy kupić pewne usługi.

- tokeny wartościowe (security tokens) są traktowane bardziej jako papiery wartościowe/udziały w firmie

Odpowiadając na te pytania będziesz wiedział przede wszystkim czym tak naprawdę jest krypto, a także będziesz umiał powiedzieć czy dana technologia w którą inwestujesz rozwiązuje konkretny problem oraz w związku z tym - czy ma szansę się wybić wśród tłumu.

Krok 3: Zarejestruj się na dobrze znanej kryptogiełdzie (lub dwóch) i uzyskaj weryfikację

Teraz kiedy dowiedziałeś się co nieco o kryptowalutach i jesteś gotów zrobić swoją pierwszą inwestycję w kryptowalutę musisz zarejestrować się na jednej z giełd kryptowalutowej. Prawda jest taka, że nie ma jednej właściwej giełdy krypto na której można kupić kryptowalutę. Wszystko zależy od tego co ciebie interesuje. Największą i najbardziej rozpoznawalną giełdą kryptowalutową jest Coinbase. Oferuje ona podstawowe kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Bitcoin Cash, Ether, Litecoin. Proces rejestracji jest łatwy i przyjemny.

Dobrym sposobem na znalezienie kryptogiełdy na której możesz kupić interesującą ciebie kryptowalutę to:

1. wejdź na coinmarketcap.com

2. wybierz interesującą ciebie kryptowalutę... naprzykład TRON

3. kliknij zakładkę "markets" i twoim oczom ukaże się cała lista kryptogiełd handlujących TRONem.

Podaje również listę najbardziej zaufanych i popularnych giełd:

1. Binance

2. CEX

3. Bittrex

4. Coinbase

5. Bitfinex

Jeżeli jednak wolisz kupić kryptowalutę korzystając z polskiego serwisu - możesz to zrobić na bitmarket.pl albo na stronie naszego partnera: kantorbitcoin.pl

Krok 4: Dokonaj swojego pierwszego zakupu kryptowaluty

Kupując swoje pierwsze krypto, niezwykle ważne jest, aby zacząć od wyboru giełdy/ kantoru, które dobrze rozumiesz, którym ufasz i które są używane przez dużą liczbę innych osób.

Znajdź giełdę, w której czujesz się komfortowo, zarejestruj się i przygotuj się na zakup magicznych pieniędzy z Internetu.

Jeżeli wybrałeś Coinbase, to przed zakupem musisz zarejestrować swoją kartę kredytową albo przelać pieniążki na swoje konto depozytowe w Coinbase. Po przelaniu pieniędzy na podane w serwisie konto bankowe, za 2-3 dni robocze będziesz mógł widzieć zwiększone saldo środków na swoim koncie Coinbase. Wybierając opcję kup korzystając z salda na Coinbase albo używając karty kredytowej, dokonasz pierwszego zakupu Bitcoinów (obstawiam, że pierwszą kryptowalutą którą zakupisz będzie właśnie Bitcoin).

No dobrze a co jeśli chcesz kupić ten przysłowiowy TRON, który nie jest sprzedawany na Coinbase. Cóż wtedy będziesz musiał użyć właśnie zakupionych Bitcoinów. Otwórz konto na innej giełdzie kryptowalutowej, gdzie TRON się sprzedaje (na przykład Binance), przelej swoje Bitcoiny na giełdę i dokonaj zakupu tokenów TRON za Bitcoiny.

Krok 5: Przenieś kryptowalutę z giełdy do bezpiecznego portfela

Jeśli chodzi o ochronę swoich kryptowalut przed hakerami, pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, jest przeniesienie ich z giełdy do bezpiecznego portfela, który jest pod Twoją kontrolą. Jeśli twoje krypto jest trzymane na giełdzie, nie masz nad nimi pełnej kontroli i ryzykujesz ich utratą, jeśli giełda zostanie zhackowana. Dokładnie tak się stało w 2014 roku. Wtedy to 450 milionów dolarów zostało stracono podczas ataku hakerskiego na giełdę Mt. Gox.

Po dokonanym zakupie teraz pozostaje ci tylko śledzić wartość twojego portfela inwestycyjnego. Możesz to robić za pomocą takich aplikacji jak: Blockfolio lub Coincap.

Na koniec chciałabym tylko dodać, że posiadając krypto musisz zbudować własną strategię. Nie mogę ci powiedzieć co to ma być za strategia. Nikt nie może. Jedni założyli, że będą trzymać krypto 5 lat i potem sprzedadzą. Inni założyli, że nie sprzedadzą krypto póki im to nie przeniesie min 2x, 5x, 10xkrotnych zysków. Cokolwiek wybierzesz pamiętaj, że to ty musisz czuć się bezpiecznie i pewnie ze swoją decyzją.