Jaki portfel kryptowalutowy jest najlepszy i najbezpieczniejszy?

Tutaj znajdziecie charakterystykę poszczególnych rodzajów portfeli Bitcoina i innych kryptowalut, które każdy, kto interesuje się inwestowaniem w kryptowaluty, powinien znać.

Jakie są rodzaje portfeli kryptowalut?

Istnieje kilka rodzajów portfeli, które zapewniają różne sposoby przechowywania i dostępu do kryptowaluty. Portfele można podzielić na mniej bezpieczne: (portfele komputerowe, przeglądarkowe, mobline) oraz bardziej bezpieczne (sprzętowe papierowe).

Portfele komputerowe (desktop wallets):

Komputerowe portfele są pobierane i instalowane na komputerze PC lub laptopie. Są dostępne tylko na jednym komputerze, na którym są zainstalowane przez co są mało mobilne. Portfele komputerowe oferują jeden z najwyższych poziomów bezpieczeństwa, jednak jeśli komputer został zhakowany lub dostaje wirusa, istnieje możliwość, że możesz stracić wszystkie swoje fundusze. Przykładem takiego portfela jest Atomic.

Portfele online lub przeglądarkowe (online wallets):

Tego rodzaju portfele kryptowalut działają w chmurze i są dostępne z dowolnego urządzenia komputerowego w dowolnej lokalizacji. Chociaż są one wygodniejsze w dostępie, portfele online przechowują prywatne klucze w Internecie i są kontrolowane przez osoby trzecie, co czyni je bardziej podatnymi na ataki hakerów i kradzieże. Przykładem takiego portfela jest Coinbase

Portfele mobilne (mobile wallets):

Portfele mobilne są aplikacją na telefonie i są przydatne, ponieważ można z nich korzystać w dowolnym miejscu, w tym w sklepach detalicznych. Portfele mobilne są zwykle znacznie mniejsze i prostsze niż portfele komputerowe ze względu na ograniczoną przestrzeń dostępną na telefonie komórkowym. Przykładem takiego portfela jest Jaxx.

Portfele sprzętowe (hardware wallets):

Portfele sprzętowe różnią się od portfeli komputerowych tym, że przechowują prywatne klucze użytkownika na urządzeniu sprzętowym, takim jak USB. Chociaż portfele sprzętowe dokonują transakcji online, są przechowywane w trybie offline, co zapewnia zwiększone bezpieczeństwo. Portfele sprzętowe mogą być kompatybilne z kilkoma interfejsami internetowymi i mogą obsługiwać różne kryptowaluty. Co więcej, dokonanie transakcji jest łatwe. Użytkownicy po prostu podłączają swoje urządzenie do dowolnego komputera lub urządzenia z dostępem do Internetu i mogą wysyłać i dostawać swoje kryptowaluty. Portfele sprzętowe umożliwiają łatwą transakcję, a jednocześnie pozwalają na przechowywanie pieniędzy w trybie offline co gwarantuje większe bezpieczeństwo. Przykładem portfela sprzętowego jest Trezor oraz Ledger Nano S.

Portfel papierowy (paper wallet):

Papierowe portfele kryptowalut są łatwe w użyciu i zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Termin "papierowy portfel kryptowalut" może po prostu odnosić się do fizycznej kopii lub wydruku kluczy publicznych i prywatnych, ale może również odnosić się do oprogramowania, które służy do bezpiecznego generowania pary kluczy, które są następnie drukowane. Korzystanie z papierowego portfela jest stosunkowo proste. Przesyłanie Bitcoina lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty do portfela papierowego odbywa się poprzez przelew środków z portfela komputerowego na adres publiczny widoczny na portfelu papierowym. Alternatywnie, jeśli chcesz wypłacić lub wydać walutę, wszystko, co musisz zrobić, to przelać środki z portfela papierowego do portfela komputerowego. Ten proces, często określany jako "zamiatanie" (ang. sweeping), można wykonać albo ręcznie, wpisując prywatne klucze lub skanując kod QR widoczny na papierowym portfelu.

Jaki portfel kryptowalut jest najlepszy?

Ilość opinii jakie można znaleźć w internecie na temat tego jaki portfel Bitcoin jest najlepszy - jest nieskończona. Według mniej jednak wszystko zależy od twoich potrzeb. Przed tym jak wybrać portfel należy zadać sobie kilka pytań:

1. Czy potrzebujesz portfela do codziennego handlu Bitcoinem i kryptowalutami lub po prostu kupujesz i trzymasz kryptowalutę jako inwestycję?

2. Czy planujesz kupić kilka kryptowalut lub jedną?

3. Czy potrzebujesz dostępu do swojego portfela kryptowalutowego z dowolnego miejsca lub tylko z domu?

Poświęć trochę czasu, aby ocenić swoje wymagania, a następnie wybierz najbardziej odpowiedni portfel dla siebie.