5 najbardziej popularnych kryptowalutMimo, że Bitcoin i Ethereum dominują jeśli chodzi o zagłówki artykułów związanych z inwestowaniem w kryptowaluty, warto pamiętać, że istnieje ponad 2000 innych kryptowalut (a z czasem dojedzie więcej).

Każda z tych kryptowalut ma trochę inny "wygląd" i cechy - od ulubionego przez wielu Bitcoina po sfokusowanym na bankach Ripple. Poniżej przedstawiam 5 najbardziej popularnych kryptowalut istniejących dziś w obiegu.


1. Bitcoin


Bitcoin - najbardziej popularna i najbardziej rozpowszechniona w użyciu kryptowaluta. Na chwilę obecną w obiegu znajduje się więcej niż 16,8 mln Bitcoinów. Maksymalna liczba Bitcoinów (możliwa do wydobycia) wynosi 21 milionów. Kapitalizacja rynkowa Bitcoina waha się znacząco. Na najwyższym szczycie cenowym (w grudniu 2017, kiedy cena Bitcoina prawie sięgnęła 20 000 USD) kapitalizacja rynkowa wynosiła ponad 300 mld USD.


Bitcoin był pierwszą kryptowalutą. Technologia na której jest oparta już nie jest najnowocześniejsza. Wydobycie Bitcoina jest bardzo pracochłonne i wymaga dużo mocy obliczeniowych. Eksperci twierdzą, że właśnie te cechy Bitcoina z czasem będą głównym hamulcem wzrostu jego ceny.


2. Bitcoin Cash

Bitcoin Cash jest forkiem (odgałęzieniem) oryginalnego Bitcoina. Miał on miejsce latem 2017 roku. Co ciekawe - od razu stał się najbardziej popularną kryptowalutą wśród traderów. Teraz jest mniej więcej tyle samo monet Bitcoin Cash w obiegu ile Bitcoinów. Najważniejszą różnicą jest to, że Bitcoin Cash ma blok o pojemności 8MB, Bitcoin z kolei ma 1MB. Oznacza to, że transfery wykonywane za pomocą Bitcoin Cash są szybsze, jednakże wymagają więcej pamięci.


Ostatnio (listopad 2018) doszło do podziału sieci Bitcoin Cash na dwie kryptowaluty: Bitcoin Cash ABC i Bitcoin Cash SV.


3. Litecoin


Znany jako "młodszy brat Bitcoina". Płatności wykonywane za pomocą Litecoin są szybsze i tańsze. Litecoin jest również forkiem Bitcoina. Ilośc tokenów możliwa do wydobycia wynosi 84 mln. Kopanie Litecoina wymaga więcej mocy obliczeniowych. Kapitalizacja rynkowa Litecoina wynosi około 1/20 kapitalizacji Bitcoina.


4. Ethereum


Ethereum jest nazywany "dostawcą decentralizowanych aplikacji". Ten "światowy komputer" ma zamiar pozbyć się takich firm jak Apple, które teraz dominują rynek tworzenia aplikacji. Aplikacje zbudowane na blockchainie Ethereum znajdują się na decentralizowanej publicznej platformie, na której górnicy mogą wydobywać "Ether" wspierając sieć.


5. Ripple


Kryptowaluta Ripple została stworzona w 2012 roku. W szerszym znaczeniu, Ripple to kryptogiełda, system rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (Real-time gross settlement system - RTGS) a także sieć płatnicza bazująca na technologii blockchain, Ripple nie opiera się na energochłonnym i wymagającym dużych mocy obliczeniowych algorytmie "proof-of-work" (jak to ma miejsce w przypadku Bitcoina). Ripple jest oparty o publiczną bazę danych. Od samego początku "targetem" Ripple'a były banki. I wygląda na to, że ta miłość jest odwzajemniona. Co raz więcej instytucji finansowych dołącza do sieci Ripple. Głównym celem platformy Ripple jest umożliwić najszybsze możliwie międzynarodowe przepływy pieniężne.


Całkowita prędkość transferu kryptowaluty XRP to 3,5 sekundy. Kapitalizacja rynkowa to 14 mld USD. Ilość monet w obiegu: 40 794 121 066.


Kryptowaluty już nie są niedostępnym aktywem. Waluty cyfrowe mogą być kupowane za pośrednictwem tysięcy giełd i kantorów. Dziś kryptowaluty stanowią również znaczącą część wielu portfeli inwestycyjnych.

54 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com