Opinia: Akcje z Nasdaq na blockchainie - może być krokiem milowym dla krypto rynkuKrypto rynek nie miał łatwo w 2018 roku. Bitcoin, Ripple, Ether i inne kryptowaluty "pozlatywały" ze szczytów z grudnia 2017.


Analitycy i menedżerowie wyższych szczebli z branży coraz częściej wskazują na całkiem nowy kierunek rozwoju krypto rynku, który może ożywić przestrzeń: wprowadzenie papierów wartościowych, takich jak akcje i obligacje, na blockchain.


"Tokeny wartościowe" (z ang. securities tokens) stają się nowym hasłem w krypto sferze. Termin ten jest częścią zjawiska w branży znanego jako "tokenizacja", które polega na przekształceniu rzeczywistych zasobów w tokeny cyfrowe.


W przypadku "tokenów wartościowych", takie aktywa, jak akcje, obligacje, są przekształcane w aktywa cyfrowe. Do tego wykorzystywana jest technologia blockchain, czyli wirtualną księgę rozrachunkowa, która stanowi podstawę funkcjonowania kryptowalut takich jak Bitcoin.


O "tokenach wartościowych" mówi się już od jakiegoś czasu, ale znalazła się firma, które chce je przetestować. DX.Exchange - z siedzibą w Estonii, uruchomiła platformę transakcyjną, która pozwala inwestorom kupić akcje popularnych spółek notowanych na Nasdaq, w tym Apple, Tesli, Facebook i Netflix, poprzez tokeny reprezentujące papiery wartościowe danych spółek.


"Społeczność crypto już od ponad roku mówi o tokenach wartościowych bez większego skutku. Dlatego uważamy, że ich wpływ będzie ogromny", powiedział Amedeo Moscato, dyrektor operacyjny DX.

"Poprzez tokenizację akcji największych spółek giełdowych, takich jak Google, Amazon, Facebook i wiele innych, otwieramy niewykorzystany rynek milionów starych i nowych inwestorów na całym świecie, eliminując pośredników."


"Inwestorzy będą mogli handlować aktywami cyfrowymi przez całą dobę, nawet po zamknięciu rynków" - mówi DX.


"Możliwość handlowania przez całą dobę, różnymi walutami, oferuje inwestorom zarówno wygodę, jak i płynność" - powiedział Dan Doney, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy firmy z branży fintech Securrency. Doney zakwestionował jednak, czy giełda DX w pełni spełnia wymogi regulacyjne.


"Nie jesteśmy pewni, a nawet jesteśmy sceptycznie nastawieni do modelu giełdy DX.Exchange, ponieważ nie uważamy, że dopuszczalne jest wymienianie tokenów akcji spółki bez zgody akcjonariusza" - powiedział. "Uważamy jednak, że model ten może spełnić standardy regulacyjne, jeśli zostanie wdrożony prawidłowo."


DX podkreślił, że jego cyfrowe zasoby są klasyfikowane jako instrumenty pochodne - z aktywami będące akcjami 10 spółek notowanych na giełdzie NASDAQ - i że jego platforma jest regulowana na mocy unijnej dyrektywy Mifid II. Mifid II - zestaw reform regulacyjnych dotyczących usług inwestycyjnych w UE - ma na celu ochronę inwestorów oraz zwiększenie przejrzystości i zaufania do branży. Akcje firm notowanych na DX będą przechowywane na oddzielnym koncie u depozytariusza - MPS Market Place Securities (Licencjonowana na Cyprze firma).


Eksperci wskazują, że ten model (jako idea), mógłby zapewnić inwestorom solidną formę - w przeciwieństwie do kryptowalut takich jak bitcoin, które okazały się wysoce niestabilne - jak również nowe potencjalne źródło pozyskiwania funduszy dla start-upów i dużych firm.


STO


Nowe "tokeny wartościowe" mogą być emitowane i sprzedawane inwestorom, podobnie jak sprzedawane są tokeny cyfrowe za pośrednictwem metody znanej jako Initial Coin Offering (ICO). Jest to tak zwana Security Tokens Offering (STO).


2017 rok był rokiem ICO. Przy pomocy whitepaper i niewielkiego zespołu programistów, firmy pozyskiwały miliony dolarów. W tamtym czasie ICO były nowością w świecie finansów. W przeciwieństwie do ofert publicznych lub IPO, nie wymagały żadnych prawników, bankierów ani aprobaty prawnej i były bardziej zbliżone do finansowania społecznościowego (crowdfunding).


Różnica między STO a ICO, polega na tym, że "tokeny wartościowe" (które są sprzedawane w STO) są zabezpieczone aktywami i mieszczą się w ramach parametrów regulacyjnych.


"Tokeny wartościowe" i STO zostały porównane ze "stablecoin'ami" - kryptowalutami powiązanymi 1:1 z walutami wspieranymi przez rząd w celu uniknięcia zmienności typowej dla rynku kryptowalut. Stablecoiny są postrzegane jako kolejny potencjalny obszar wzrostu w branży kryptowalutowej.


STO wejdzie na rynek w połowie 2019 r


Zwolennicy STO twierdzą również, że "tokeny wartościowe" mogą obniżyć koszty notowania spółki na giełdzie i ułatwią handel mniej płynnymi aktywami, takimi jak private equity.


Jeden z ekspertów myśli, że trend tokenizacji papierów wartościowych stanie się głównym tematem 2019 roku.


"Jeśli chodzi o terminy, to słyszy się, że będzie to połowa 2019 r. Wtedy większość STO będzie w stanie wejść na rynek" - powiedział Lex Soklin, partner i globalny dyrektor w Autonomous Research.

Niektórzy nawet wierzą, że ostatecznie wszystko, od sztuki po nieruchomości, zostanie przekształcone w tokeny cyfrowe. "W ciągu następnej dekady będziemy mogli obserwować tokenizację wszystkich rynków finansowych" - powiedział Mati Greenspan, starszy analityk rynku w eToro.


"Zasadniczo wszystko, co ma wartość i może być przedmiotem handlu, może być również reprezentowane jako token cyfrowy i sprzedawane na blockchain."


Źródło: CNBC


Serdecznie zapraszam do: komentowania artykułów,

zapisania się na naszą krypto-listę mailingową oraz

dołączenia do naszych dyskusji na Wykop i Forum.bitcoin.plCzytaj codziennie top Bitcoin i krypto newsy, wiadomości, artykuły z cryptoqueen.pl


81 wyświetlenia
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com

Warszawa, Polska

Blog o Bitcoinie, biznesie i motywacji