Anatomia generowania fałszywych obrotów na krypto giełdachNie nowością jest, że wiele giełd kryptowalutowych podaje zawyżone obroty handlowe. Po co i jak to robią - postaram się wyjaśnić.


Weźmy dla przykładu giełdę BKEX - giełda kryptowalutowa założona w 2018 roku i zarejestrowana na Dziewiczych Wyspach Brytyjskich. Według Forbes obroty podawane przez tą giełdę są nieprawdziwe. Wyniki "śledztwa" przeprowadzonego przez jednego z dziennikarzy Forbes wskazują na to, że obroty na BKEX są po prostu kopią obrotów giełdy Binance (jedna z największych krypto giełd na świecie). Jeśli porównać transakcje z Binance z historią handlową BKEX - można zauważyć, że transakcje tej ostatniej są repliką transakcji z Binance, pokazującą te same liczby tylko z opóźnieniem o kilka sekund.


Raport przygotowany przez Alameda Research (20-osobowa firma tradingowa z biurami w Hong Kongu i Kalifornii) również ujawnia zestaw sztuczek wykorzystywanych przez giełdy kryptowalutowe do generowania wolumenu. Giełdy zarabiają na prowizjach od wykonanych transakcji. Mają one wiele powodów do tego żeby sztucznie zawyżać obroty. Większa aktywność oznacza wyższy ranking na wciąż popularnym serwisie CoinMarketCap, który z kolei może przyciągnąć nowych użytkowników. Giełdy pobierają również opłaty za umieszczenie nowych krypto-projektów na ich rynku, a popularność pomaga im uzyskać wyższe stawki. Niestety CoinMarketCap nadal niedostatecznie kontroluje publikowany wolumen transakcji giełdowych.


Według badań firmy Alameda, jedną z metod wykorzystywanych przez krypto giełdy jest rejestrowanie (w historii handlu) dużych transakcji (fałszywych), które giną w gąszczu wielu małych. CoinEgg - krypto giełda zarejestrowana w Honkongu - której dzienny wolumen obrotu wynosi 1,1 miliarda dolarów, ostatnio zastosowała tą taktykę z transakcjami na kryptowalucie litecoin (LTC).


Jak wykryć taką fałszywą transakcję?


Giełdy zazwyczaj publikują swoje "księgi zamówień", pokazujące ceny "bid" (po których ludzie są skłonni kupić aktywa) i "offer" (po których ludzie są skłonni sprzedać aktywa). Zazwyczaj te ceny się różnią, co jest nazywane "spread'em". Na przykład Bill jest skłonny kupić Bitcoin za 10 000 USD, podczas gdy Mary jest skłonna sprzedać Bitcoin za 10 050 USD. Oczywiście żeby doszło do deal'u to strony muszą się dogadać. Fałszywe transakcje wyglądają nieco inaczej - w "księdze zamówień" pojawiają się transakcje, które "offsetują się", czyli dwaj użytkownicy składają zlecenia kupna i sprzedaży po identycznej cenie.

W sumie raport Alamedy podaje przykłady podejrzanych wzorców handlowych na 60 różnych krypto giełdach.


Dlaczego to takie ważne?


Jak już wspomniano wolumen giełdowy nie tylko pozwala na łatwe klasyfikowanie giełd pod względem popularności i ilości użytkowników, ale także jest ważnym elementem analizy technicznej. Dzięki analizowaniu wolumenu jesteśmy w stanie odróżnić fałszywe wybicia czy dołki od początków nowych trendów. Warto więc sprawdzać wiele źródeł i zestawiać je ze sobą aby mieć pełen obraz rynku. Poleganie na jednym źródle może doprowadzić do błędnych konkluzji i stratnych inwestycji.Źródło: The Anatomy of a fake cryptocurrency trade: How exchanges create phony transactions., Forbes

307 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com