Bitcoin - teoria cykli. Historia się powtórzyBadania już dawno wykazały, że rynki podlegają mniej lub bardziej regularnym cyklom. Teoria cykliczności na rynku została zaczerpnięta z przyrody. Najbardziej powtarzalne cykle w przyrodzie to: dzień - noc, pory roku, przypływy i odpływy. Społeczeństwo na całym świecie przyzwyczajone jest, że wszystko odbywa się w jakiś odstępach czasu, nawet tramwaje w Warszawie przyjeżdżają cyklicznie. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim chodzi o ludzką psychikę. Po zaobserwowaniu jakiegoś zjawiska spodziewamy się, że po jakimś czasie po raz kolejny zobaczymy to samo.


Cykle mają różny charakter, czasem są bardziej regularne czasami mniej. Jednakże najczęściej występują cykle nieregularne, właśnie z takimi cyklami mamy do czynienia na rynku kapitałowym. Powiedzenie: „Po siedmiu latach tłustych nadchodzi siedem lat chudych" nie powstało bez powodu. Cykliczność potwierdza również analiza techniczna aktywów na rynkach finansowych. Te same prawa rządzą również i na rynku kryptowalut Na rynkach finansowych możemy rozróżnić kilka cykli: krótkoterminowy, średnioterminowy oraz długoterminowy. Dziś porozmawiamy o cyklach długoterminowych. Przedstawię wam pewną teorię dotyczącą przyszłości Bitcoina, która mnie ujęła swoją prostotą. A wiadomo wszystko co genialne - jest proste.


Teoria ta należy do tradera z 25 letnim stażem, o imieniu Bob Loukas. Ostatnie 10 lat trader ten zgłębiał teorię cykli na przykładzie takich rynków jak: rynek papierów wartościowych, rynek złota, ropy, srebra. Zauważył, że cykle można również zaobserwować na rynku Bitcoina.


U podstaw tej teorii leży stwierdzenie, że cena Bitcoina charakteryzuje się cyklicznością. Cykl to ilość czasu od jednego dołka do drugiego. Cykle te trwają mniej więcej 4 lata (a dokładnie około 200 tygodni). Pierwszym analizowanym cyklem jest okres pomiędzy rokiem 2012 i 2015. Od końca 2012 roku do końca 2013 - mieliśmy do czynienia z rynkiem wzrastającym. Hossa ta trwała około 70% całego cyklu (142 tygodnie). Po hossie nastąpiła bessa trwająca 59 tygodni. Cena spadła wtedy ponad 75%. Według przedstawionej analizy koniec bessy (jak również i całego cyklu) nastąpił po 201 tygodni (licząc od początku cyklu - czyli od końca 2012 roku). Teoria ta (o zakończeniu bessy) znajduje również swoje potwierdzenie w wysokości wolumenu.


Po zakończonym cyklu nastąpił okres stagnacji - tzw. flat (na wykresie poniżej zaznaczony na żółto), który trwał około 8 miesięcy. Podczas takiej stagnacji zazwyczaj dochodzi do akumulacji aktywów.


I podobnie jak w przyrodzie, gdzie sytuacja lubi się powtarzać - pod koniec 2015 roku doszło do przecięcia 26-tygodniowej średniej kroczącej (po raz drugi). Zapoczątkowało to kolejną hossę. W tym przypadku trwała ona do końca 2017 roku (152 tygodnie), co stanowiło około 75% całego nowego cyklu. Po czym nastąpiła bessa - trwająca do dziś.


Na uwagę zasługuje fakt, że 202 tygodnie (licząc od ostatniego dołka na początku 2015 roku) właśnie minęły. Co z tego wynika? A to, że jesteśmy na początku nowego cyklu. Podobnie jak poprzednio, cykl ten zaczyna się okresem stagnacji, który może potrwać 6-8 miesięcy. Bardzo prawdopodobnym wydaje się scenariusz, że w tym czasie cena spadnie jeszcze niżej do okolic 2500-2900 USD za 1 Bitcoin.


Do bardziej ożywionych ruchów może dojść w drugiej połowie 2019 roku. Ruchy te (według mnie) doprowadzą nas do przedziału 15 000 - 20 000 USD.


Co się stanie potem? A potem - historia się prawdopodobnie powtórzy. Cena będzie testować poziom 20 000 USD, a kiedy zostanie przełamany to tylko Bóg wie gdzie to nas doprowadzi.


Jeśli porównać ostatnie 2 szczyty (z końca 2013 roku i końca 2017) to ostatni szczyt był 20-krotnością poprzedniego. Czy więc 400 000 USD pod koniec 2021 jest realistyczną prognozą? Według mnie - tak. Ale jak to będzie na prawdę? Proponuję wrócić do tego postu za 3 lata i ocenić prognozę.


Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Tfts2qHGle0


Serdecznie zapraszam do: komentowania artykułów,

zapisania się na naszą krypto-listę mailingową oraz

dołączenia do naszych dyskusji na Wykop i Forum.bitcoin.pl


Czytaj codziennie top krypto newsy, wiadomości, opracowania, artykuły z cryptoqueen.pl

442 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com