Boty na rynku kryptowalut: święty Graal czy strata czasu?Większość transakcji handlowych na rynkach finansowych przeprowadzana jest przez zautomatyzowane systemy transakcyjne lub, mówiąc prościej, przez roboty (dalej: boty). Według ZeroHedge udział takich transakcji w całkowitym wolumenie operacji handlowych na rynku finansowym wynosi ponad 80%


Rynek kryptowalut, który znajduje się w "próżni prawnej", nie stanowi wyjątku. Tutaj również rozwija się handel automatyczny i manipulacje zakazane na tradycyjnych rynkach finansowych. Co więcej, same krypto-giełdy często same zachęcają do transakcji o wysokiej częstotliwości, co zapewnia platformom płynność i, oczywiście, znaczne dochody z prowizji.


Wielu ekspertów jest przekonanych, że słabo regulowany rynek walut cyfrowych jest zdominowany przez boty transakcyjne, które wpływają na wielkość obrotów i ceny. Problem manipulacji na rynku jest przedmiotem szczególnej uwagi ze strony organów nadzoru, w tym amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która odrzuca wnioski o uruchomienie Bitcoin-ETF i utrudnia tym samym wejście na rynek kryptowalut inwestorom instytucjonalnym.


Czym jest handel automatyczny i do czego są potrzebne boty handlowe?


Zautomatyzowane systemy transakcyjne lub roboty handlowe to programy, które służą do pełnej lub częściowej automatyzacji handlu. Używają specjalnych strategii handlowych, w których boty otwierają i zamykają pozycje w ułamkach sekundy.


Automatyczne systemy transakcyjne (boty) są często mylnie zastępowane terminem "handel algorytmiczny". Faktem jest, że ten ostatni nie dąży do osiągnięcia zysku. Handel algorytmiczny jest metodą realizacji dużego zlecenia, gdy jest on podzielony na kilka pod-zleceń w których jasno określone są wolumen i wymagania cenowe zlecenia. Każdy z nich jest wysyłany na rynek w celu wykonania transakcji w określonym czasie. Algotrading ma na celu zmniejszenie kosztów realizacji dużego zlecenia, minimalizację wpływu tego ostatniego na rynek i zmniejszenie ryzyka niewykonania transakcji.


Inną sprawa są - roboty, których jedynym celem jest osiągnięcie zysku. Programy te współdziałają z giełdami za pośrednictwem interfejsu API, odbierając i interpretując informacje rynkowe, umieszczając odpowiednie zlecenia kupna lub sprzedaży.


Działania botów są podporządkowane określonym regułom i algorytmom. Na przykład, bot może wziąć pod uwagę takie parametry rynku, jak cena, wolumen, dostępne zamówienia w portfelu zamówień, czas itp. Mogą również brać pod uwagę dane ze wskaźników technicznych, na przykład, wykładnicze średnie kroczące (EMA) lub wstęgi Bollingera, a także różne zmienne określone przez użytkownika. Ponadto boty mogą wchodzić w interakcje ze sobą i różnymi platformami transakcyjnymi (jeśli mówimy o strategiach arbitrażowych).


Boty umożliwiają traderom zaoszczędzić czas na analizę ruchów rynkowych i cenowych na różnych parach walutowych. Boty mają przewagę nad ludźmi, głównie ze względu na ich zdolność do zawierania transakcji w ułamkach sekundy, 24/7. W przeciwieństwie do ludzi, programy pozbawione są emocji, mogą pracować z dużą liczbą giełd i par walutowych.


Może cię również zainteresować: Jak prognozować cenę Bitcoina?


Boty są używane przez profesjonalistów, w tym przez duże firmy finansowe oraz przez "amatorów" - prostych właścicieli kryptowalut, dążących do uzyskania pasywnego dochodu i zwiększenia kapitału. Należy również zauważyć, że firmy i osoby fizyczne zaangażowane w transakcje o wysokiej częstotliwości zwykle nie potrzebują ogromnej ilości kapitału. Ponadto potencjalny współczynnik Sharpe dla transakcji o wysokiej częstotliwości może być kilkakrotnie wyższy niż w przypadku tradycyjnych strategii Buy and Hold.


Postęp nie stoi w miejscu, algorytmy stają się coraz bardziej zaawansowane, a różne boty konkurują nie tylko z ludźmi, ale także między sobą.


Rodzaje botów i główne strategie handlowe

Boty handlowe różnią się stopniem złożoności, budową i oczywiście, ceną. Istnieją trzy główne kategorie takich programów:


- proste boty z wcześniej zapisaną logiką logiką działania;

- Oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym ("inteligentne" roboty);

- doradcy.


Proste boty działają na podstawie gotowych scenariuszy, które kierują nimi w danej sytuacji. Algorytmy w nich wbudowane, z reguły, mogą być edytowalne, ponieważ mało prawdopodobne jest, że kiedyś zbudowane boty dadzą stabilny dochód w długim okresie.


Inteligentne boty. Rozwiązania tego rodzaju są zazwyczaj zdolne do uczenia się. Mogą być oparte na sieciach neuronowych i algorytmach uczenia maszynowego, które zwiększają szybkość i głębokość analizy. Takie boty są zwykle droższe i trudniejsze w użyciu.

Roboty doradcy - mogą należeć zarówno do pierwszej, jak i drugiej kategorii. Jak sama nazwa wskazuje takie roboty doradzają co do otwarcia jakiejś pozycji ale same nie zawierają transakcji.


W handlu automatycznym możliwe są różne strategie, jak na przykład:


arbitraż - zysk z różnicy w cenie kryptowalut na różnych giełdach (lub pomiędzy aktywem bazowym a instrumentem pochodnym);


rynkowa - korzystająca z różnicy pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży kryptowaluty.


Kiedy handel kryptowalut był w tak zwanych powijakach - efektywność rynku była bardzo słaba, dlatego wielu inwestorów zarabiało na arbitrażu. Innymi słowy, kupowali aktywa na jednej giełdzie a sprzedawali je po wyższej cenie na innej.

Kilka lat temu rynek był kilka razy mniejszy niż obecnie. Giełd kryptowalutowych nie było dużo. Wszystko to powodowało nierównowagę na różnych platformach, z czego można było czerpać korzyści. Wraz z rozwojem infrastruktury i rozwojem rynku, różnice cenowe uległy zmniejszeniu i stopniowo ta strategia stała się mniej zyskowna.

Czy boty są efektywne?


Jak wspomniano powyżej, możliwości arbitrażu na rynku kryptowalut nie są obecnie tak atrakcyjne. Jeśli chodzi o inne strategie to wiele botów na przykład kieruje się danymi EMA (wykładnicza średnia ruchoma) i innymi "opóźnionymi wskaźnikami". Wartości tych narzędzi analizy technicznej są oparte na przeszłości - co jest niewątpliwą wadą.


Ogólnie rzecz biorąc, wiele osób krytykuje analizę techniczną kryptowalut. Uważają, że krypto rynek nie jest jeszcze dostatecznie płynnyi stabilny. Jest podatny na manipulacje. Co więcej fakt, że dany bot przynosi dobre wyniki dziś - nie oznacza, że będzie on wykazywał wysoką zyskowność w przyszłości.


Krytyka i ryzyko zautomatyzowanego handlu


Zdaniem wielu ekspertów działalność botów jest główną przyczyną handlu o wysokiej częstotliwości, który z kolei bardzo obciąża infrastrukturę giełd.


W 2012 roku w Europarlamencie omawiano wprowadzenie znaczących ograniczeń (a nawet możliwość wprowadzenia pełnego zakazu) handlu o wysokiej częstotliwości. Jednakże, jak dotąd mimo wielu propozycji, nie wiele państw wprowadziło jakiekolwiek ograniczenia prawne na tego typu handel. Jednym z takich państw są Włochy, która od 2 września 2013 wprowadziła podatek skierowany przeciwko traderom, wykorzystującym boty, które charakteryzują się wysoką częstotliwością zawierania transakcji. Dla przykładu - transakcje które trwają mniej niż pół sekundy zostały opodatkowane w wysokości 0,02%.


Podsumowanie


Automatyczne systemy handlu nie są podatne na emocje. Kierują się one tylko wynikami obliczeń z góry założonych algorytmów. Faktem jest, że takie boty są w stanie odnaleźć sygnały, dzięki ogromnym obliczeniowym możliwościom, z którymi jeden człowiek by sobie nie poradził. Przy odpowiednim skonfigurowaniu, boty mogą być źródłem pasywnego dochodu. Jednakże, należy pamiętać, że krypto rynek wiąże się z ryzykami, które można minimalizować, ale nie można całkowicie uniknąć.


Jeśli jesteś natomiast Bitcoin-maksymalistą lub wolisz strategię Buy & Hold, to boty ci raczej nie są potrzebne. Boty handlowe nie są "Świętym Graalem". Nie jest to przycisk "kasa", który raz naciśnięty będzie przynosić dochód. Wymaga ciągłych przeglądów. Także jeśli zobaczysz gdzieś reklamę bota, który "przynosi "100800% dochodu", to raczej jest to oszustwo.


Serdecznie zapraszam do: komentowania artykułów,

zapisania się na naszą krypto-listę mailingową oraz

dołączenia do naszych dyskusji na Wykop i Forum.bitcoin.pl

CryptoQueen.pl- blog o bitcoinie i kryptowalutach. Zapraszam codziennie

548 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com