Co się stało z Bakkt?O Bakkt - w świecie kryptowalut - było kiedyś głośno. Miał przynieść do branży „pieniądze instytucjonalne”. Jednak od czasu premiery słuch o nim zaginął.


Czym jest Bakkt?

W ramach przypomnienia - w sierpniu 2018 r. spółka matka Bakkt - Intercontinental Exchange - wydała oświadczenie, w którym ogłosiła zamiar korzystania z usługi Azure firmy Microsoft w celu "stworzenia otwartego i regulowanego globalnego ekosystemu zasobów cyfrowych".

Bakkt jest platformą utworzona przez ICE (Intercontinental Exchange, spółka matka nowojorskiej giełdy NYSE). Miała on na celu umożliwienie konsumentom i instytucjom kupowania, sprzedawania i przechowywania zasobów cyfrowych (Bitcoin i inne kryptowaluty) w sprawnej globalnej sieci. Platforma Bakkt od początku współpracuje z wielkimi korporacjami jak Microsoft, Starbucks czy Boston Consulting Group.


Oczekiwania dotyczące tej platformy były zawsze duże. Miała to być pierwsza giełda, która oferowałaby kontrakty terminowe na Bitcoin z rozliczaniem fizycznym. Jednak w ciągu ostatnich miesięcy entuzjazm wokół Bakkt prawie całkowicie zniknął.


Wielu miało nadzieję, że Bakkt to “zbawienie”, które wyprowadzi nas z rynku niedźwiedziego i krypto zimy 2018/19. Jednak premiera nie była tym, na co wiele osób liczyło. Zaledwie dzień po uruchomieniu platformy Bakkt, cena Bitcoina mocno spadła. Niektórzy widzieli powiązania pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami. Potem pojawiła się wiadomość, że fizyczne rozliczenie (w Bitcoinach) kontraktów futures, którymi Bakkt tak się szczycił - nawet nie miało miejsca. Ponadto - w rzeczywistości tylko 63% kontraktów terminowych miało pokrycie w Bitcoinie.


Pod koniec 2019 roku, usłyszeliśmy, że Bakkt próbował “się rozkręcić”, oferując opcje na Bitcoin rozliczane gotówką. Jednak platforma handlu opcjami wkrótce stała się “miastem duchów”.


W 2019 roku rozeszła się również wiadomość o tym, że Bakkt testuje aplikację dla klientów detalicznych, która miała umożliwić dokonywanie zakupów za pomocą Bitcoina i ułatwić masową adopcję Bitcoina i innych aktywów cyfrowych. Mówiono o partnerstwie z Microsoftem, Starbuck'sem i ICE (firma, która jest właścicielem nowojorskiej giełdy papierów wartościowych). Ale projekt utknął w martwym punkcie.


Zmiana kierunku?


16 Marca 2020 ukazała się wiadomość, że Bakkt ukończył nową rundę finansowania w wysokości 300 mln USD na kontynuację rozwoju, co ogłosił nowy prezes firmy Mike Blandina (były pracownik takich firm jak Google i PayPal). Zgodnie z ogłoszeniem w rundzie finansowania serii B udział wzięły:


  • spółka matka Bakkt - Intercontinental Exchange (ICE),

  • grupa venture capital M12 firmy Microsoft,

  • firma fintech PayU,

  • Boston Consulting Group,

  • Goldfinch Partners,

  • CMT Digital,

  • Pantera Capital.


Ciekawostką jest, że najnowsza runda finansowania Bakkt miała miejsce podczas trwającego krachu zarówno na rynku krypto jak i na giełdach światowych. Według publicznych danych, udostępnionych na oficjalnej stronie internetowej amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), runda została oficjalnie zamknięta w piątek, 13 marca, w dniu, w którym Bitcoin osiągnął wielomiesięczne minimum w wysokości 3916 USD.


Dyrektor generalny firmy ujawnił również, że Bakkt planuje wydać kapitał pozyskany z drugiej rundy finansowania na zakup usługi oprogramowania Bridge2 od ICE w celu uruchomienia własnej aplikacji Bakkt. Aplikacja ta NIE będzie oparta na blockchain i będzie służyła do obsługi takich “aktywów” jak nagrody lojalnościowe od różnych firm. Według Blandiny zasoby cyfrowe/kryptowaluty mające charakter punktów lojalnościowych stanowią rynek o wartości około 1 biliona USD.


Podsumowując, z Bakktem dzieje się nie wiele. Projekt jednak wciąż trwa i ma poparcie dużych korporacji. Kierunek rozwoju i wizja przyszłości Bakkt najwidoczniej się jednak mocno zmieniła. Z dopływających do nas wiadomości można wywnioskować, że Bakkt jest bardziej zajęty wdrożeniem swojej nowej aplikacji dla klientów detalicznych niż rozwojem rynku kontraktów futures na Bitcoin.


Źródło:

https://www.tronweekly.com/bakkt-latest-status-and-competition/

https://beincrypto.com/what-ever-happened-to-bakkt-opinion/

https://cointelegraph.com/news/bakkt-closes-new-300m-funding-round-to-unlock-1-trillion-in-digital-assetsZOSTAŃ PARTNEREM/SPONSOREM BLOGA

Become our partner/sponsor

91 wyświetlenia
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com

Warszawa, Polska

Blog o Bitcoinie, biznesie i motywacji