Co to jest Grin, Beam i MimbleWimble? Czyli prywatność, prywatność i jeszcze raz prywatność
Jeśli krótko to MimbleWimble to śmiesznie nazwana technologia, która powstrzymuje blockchainy przed ujawnieniem prywatnych informacji.


Whitepaper Bitcoina ma sekcję zatytułowaną "Prywatność", w której Satoshi Nakamoto jest bardzo realistyczny pod względem ograniczeń prywatności Bitcoina. Sytuacja uległa pogorszeniu, ponieważ hakerzy coraz lepiej wykorzystują dane, przeciekające w sieci Bitcoin, aby "deanonimizować" użytkowników Bitcoin. To zaskoczyło niektórych ludzi, którzy sądzili, że Bitcoin jest prywatny, ponieważ nie ujawnia imion. Spójrzmy, jakie dane są ujawniane i dlaczego?


Bitcoin ujawnia trzy sekrety, aby spełnić dwa wymagania


Bitcoin ujawnia trzy sekrety dotyczące każdej transakcji:


1. Adres nadawcy

2. Kwota wysłanych monet

3. Adres odbiorcy


Bitcoin ujawnia te informacje, ponieważ każdy system pieniężny - złoto, gotówka, barter - musi spełniać dwa wymagania:


1. Musi zostać sprawdzone, czy otrzymana kwota jest równa kwocie wysłanej. Kryptowaluta byłaby do niczego, gdyby można było wysłać 1 monetę z jednego adresu i otrzymać 2 na inny adres. Jeśli dam komuś 5 złotych, to 5 złotych opuści moją kieszeń, i 5 złotych trafi do kieszeni innej osoby. Tracę pięć, ktoś zyskuje pięć. Żadne pieniądze nie są zwielokrotniane podczas transakcji i żadne nie znikają.


2. Nie można zainicjować przelewu z czyjegoś konta bankowego, tylko z własnego. Musimy sprawdzić, czy transakcja jest wysyłana przez posiadacza karty debetowej i PIN-u (hasło w bankowości internetowej lub klucz prywatny w przypadku kryptowalut).


Bitcoin spełnia te dwa wymagania, ujawniając te trzy sekrety powyżej.


Transakcje Bitcoin zawierają kwotę i adres odbiorcy w postaci zwykłego tekstu. To wystarczy, aby spełnić pierwsze wymaganie: widzimy, że 5 bitcoinów weszło w transakcję, a 5 wyszło.


Aby sprawdzić, czy drugie wymaganie jest spełnione, Bitcoin używa adresów publicznych z odpowiednimi kluczami prywatnymi. Nadawca generuje podpis za pomocą odpowiedniego klucza prywatnego i podpisuje swoją transakcję (co, powtarzam, zawiera kwotę i adres odbiorcy w postaci zwykłego tekstu). Każdy może sprawdzić, czy podpis pochodzi z klucza prywatnego znajdującego się za adresem, na którym znajdują się monety; w ten sposób wiemy, że podpis pochodzi od kogoś kto ma uprawnienia do zainicjowania transakcji.


Za pomocą MimbleWimble, można spełnić te dwa wymagania, a jednocześnie nie ujawnić żadnej z trzech tajemnic. Zademonstrujmy to za pomocą prostej matematyki, zrozumiałej dla wykształconego 10-latka.


Mnożenie jest łatwe, ale dzielenie jest trudne


Wielu ludzi boi się matematyki i omija możliwie najszerszym łukiem. Czy boisz się tej matematyki?


23 x 19 = ??

111 x 47 = ????

932 x 31 = ?????


Jeśli dać ci długopis i papier i dwie minuty, potrafiłbyś rozwiązać te zadania, prawda? Ludzie łatwo mnożą liczby. Jeśli chodzi o komputery, nawet niewielki komputer kieszonkowy może pomnożyć miliony milionów szybko i sprawnie.


Ale zróbmy jedną niewielką zmianę. Po prostu przenieśmy znaki zapytania na drugą stronę:


?? x ?? = 923

?? x ?? = 1463

?? x ?? = 4221


Teraz, gdyby dać ci długopis i papier i dwie minuty, czy mógłbyś rozwiązać te zadania? Prawdopodobnie nie. Wszystko, co zrobiliśmy, to zmieniliśmy kierunek operacji i rozwiązanie zadania stało się znacznie trudniejsze.


Wykorzystanie właściwości mnożenia w celu ukrycia informacji


Więc jeśli spytam cię o brakujące numery tutaj ....


11 x 57 x ?? x 17 x ?? = 20,348,031


... nie mógłbyś łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ znaki zapytania znajdują się po lewej stronie. Trudno jest znaleźć brakujące czynniki. Ok, powiem ci. To są 23 i 83. Teraz chcesz sprawdzić, czy mówię prawdę. Czy to naprawdę 23 i 83? Można podstawić te liczby do równania, pomnożyć i zobaczyć, że wynik jest właśnie 20,348,031


11 x 57 x 23 x 17 x 83 = 20,348,031


Gdybym skłamała, łatwo byś się o tym przekonał, ponieważ wynik, który zobaczyłbyś po prawej stronie nie byłby taki sam, jak podano wcześniej. Nie mogę kłamać o brakujących czynnikach i nie mogę ich zgadnąć ani obliczyć. Muszę je znać z góry.


To tylko pomnożenie. Wykształceni 10-latkowie potrafią to zrobić. Ale osiągnęliśmy dwie bardzo ważne rzeczy:


1. Chcieliśmy ukryć informacje. Teraz wiemy, jak to zrobić: możemy ukryć informacje poprzez pomnożenie przez niewiadome. Utrudnia to rozszyfrowanie.


2. Chcieliśmy również udowodnić, że przechowujemy klucze prywatne. Cóż, teraz wiemy, jak to zrobić. Ujawniamy brakujące liczby, które w pomnożeniu przez resztę liczb dadzą nam oczekiwany iloczyn. Zrobiliśmy to wszystko, wykorzystując podstawowe właściwości mnożenia.


Ukrywanie kwot transakcji


Wykorzystajmy naszą sztuczkę ukrywania informacji poprzez pomnożenie jej przez duże, tajne liczby. Jedną z trzech informacji, które ujawnia sieć Bitcoin, jest ilość wysłanych monet. Kiedy wysyłam pięć bitcoinów za pośrednictwem sieci bitcoinowej, ten numer jest reprezentowany w postaci zwykłego tekstu jako "5". Ukryjmy to przez pomnożenie przez inne liczby. W poniższym przykładzie nie możesz łatwo powiedzieć mi kwoty:


kwota x ?? x ?? = 923


Powyższe równanie trochę przypomina to, jak kwoty są reprezentowane w MimbleWimble, ale nie dokładnie. W MimbleWimble nadawca i odbiorca tworzą taki numer:


kwota x duża liczba -> (tutaj jest zaszyfrowana informacja dotycząca wysłanej kwoty)

klucz x duża liczba -> (tutaj jest zaszyfrowana informacja dotycząca klucza)


Nazywa się to "zobowiązaniem Pedersena" (zobowiązanie Pedersena). Nie wiem dlaczego. Ważną rzeczą do zrozumienia jest to, że zawiera część "kwota" (kwotę się ukrywa przez pomnożenie jej przez dużą liczbę) i część "klucz prywatny" - który jest również zaszyfrowany.


Co to jest Beam?


BEAM to zdecentralizowana kryptowaluta o dużej prywatności i skalowalności oparta o technologię MimbleWimble. Transakcje BEAM są domyślnie prywatne, a przechowywanie całej historii transakcji nie jest konieczne do sprawdzania poprawności łańcucha bloków. To ostatecznie zmniejsza rozmiar bloku i poprawia skalowalność. BEAM będzie obsługiwał wiele typów transakcji, takich jak transakcje escrow, swapy atomowe i inne. Mapa drogowa BEAM zawiera dziesiątki funkcji i stale się rozwija. Zespół dąży do tego, aby BEAM stał się największą monetą Store-of-Value (przechowywania wartości).


Dyrektor generalny BEAM, Alexander Zaidelson, w wywiadzie dla Distributed.com, powiedział: "Czuliśmy, że możemy zbudować platformę, która cechuje się poufnością i skalowalnością oraz pozwala na zbudowanie mnóstwa potężnych i użytecznych funkcji, umożliwiając tym szerokie przyjęcie i ostateczne urzeczywistnienie pierwotnego krypto marzenia o tym, by finanse były naprawdę zdecentralizowane".


BEAM jest implementacją protokołu MimbleWimble. Używany jest consensus klasyczny Proof-of-Work (PoW). Podobnie jak większość kryptowalut - monetę BEAM można kopać. Można to robić instalując portfel kryptowaluty na domowym komputerze.


Emisja kryptowaluty BEAM


BEAM ma być monetą deflacyjną z ograniczoną podażą, z halvingiem co cztery lata. Harmonogram emisji jest w dużej mierze zainspirowany przez Bitcoin. Główne różnice polegają na tym, że istnieje 10 razy więcej bloków i że w pierwszym roku emisja wyniesie 100 monet na blok. Pierwszy "halving" pojawi się po 1 roku, a następne - co 4 lata, łącznie 33 razy. Emisja jest tak naprawdę określona w Groth (odpowiednik Satoshi w przypadku Bitcoina), która jest najmniejszą jednostką BEAM. Jeden BEAM zawiera 100 000 000 (sto milionów) Groth. Całkowita podaż to 262 800 000 monetek BEAM lub 26 279 999 976 863 900 Groth.


Nie ma pre-emisji ani ICO, więc w momencie uruchomienia BEAM - Mainnet będzie miał 0 monet. W ciągu pierwszych pięciu lat istnienia, emisja monet BEAM będzie podzielona między wynagrodzenia dla górników BEAMa - 80% i Treasury (Skarbiec) - 20%. Pula Treasury będzie wykorzystana do zwrotu zainwestowanych środków inwestorom BEAM, motywowania podstawowego zespołu i wspierania Fundacji BEAM.


Wynagrodzenia górników


W pierwszym roku istnienia BEAM, nagroda dla górników będzie wynosiła 80 monet za blok. W latach 2-5 nagroda spadnie do 40 monet za blok. W 6 roku nagroda zostaje zmniejszona do 25 monet, a następnie będzie następować zmniejszenie o połowę co 4 lata do 129 roku. Po roku 133 emisja BEAM zostanie zatrzymana.


Zespół BEAM


BEAM zebrał znakomity zespół najwyższej klasy inżynierów i przedsiębiorców oraz silną radę doradczą złożoną z doświadczonych weteranów kryptowalut. Znajduje się tam 7 pełnoetatowych deweloperów, rosnący zespół marketingowy i doświadczone kierownictwo. Zespół techniczny prowadzi Alex Romanov, a na liście doradców znajdują się: Yonatan Ben Shimon, Guy Corem, Sebastian Stupurac, Stas Oskin i Oliver Gale.


Ciekawostką jest to, że zespół BEAM zaimplementował Mimblewimble od zera przy użyciu języka programowania C ++. Uruchomienie Mainnetu BEAM, odbędzie się 3 stycznia 2019 o godz. 14:00 GMT.


Co to jest Grin?


Grin z kolei jest kryptowalutą rozwijaną przez grupę anonimowych developerów-wolontariuszy. Grin również bazuje na protokole MimbleWimble. Celem Grina jest rozwiązanie problemów związanych z prywatnością i skalowalnością w sieci Bitcoin, przy jednoczesnym wykorzystaniu podstawowej technologii Bitcoina - blockchain.


Projekt został rozpoczęty przez wolontariusza o pseudonimie Tom Elvis Jedusor. Wybranym językiem programowania jest Rust. Podobnie jak Bitcoin i BEAM, Grin nie będzie przeprowadzał ICO. Projekt nie będzie obsługiwany przez żadną konkretną firmę lub fundację. Ponieważ Grin nie ma wbudowanego języka skryptowego, dlatego wydaje się mało prawdopodobne żeby obsługiwał smart kontrakty. Niektórzy krytykują Grina za to, że jest bardziej projektem badawczym niż projektem z realistycznymi celami biznesowymi. Projekt nie otrzymuje dofinansowania z zewnątrz, z wyjątkiem darowizn, a wszyscy deweloperzy pracują nad Grin w niepełnym wymiarze godzin.


Oczekuje się, że Grin pojawi się gdzieś na początku 2019 roku, ponieważ jest obecnie intensywnie rozwijany i testowany.


Podsumowanie


Biorąc to wszystko pod uwagę, MimbleWimble jest zdecydowanie jednym z "dobrych projektów". Protokół jest bardzo obiecujący, jednak jego przyszłość zależy od tego, jak silne będą potencjalne wdrożenia. Dlatego też, dopóki Grin and BEAM oficjalnie nie ujrzą światła dziennego, MimbleWimble pozostaje bardzo obiecującym i interesującym protokołem, przynajmniej na papierze.


322 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com