Co to jest Holochain? Czyli świat po blockchainieO projekcie Holochain dowiedziałam się z krypto-prognozy opublikowanej przez agencję ratingową Weiss Ratings. W raporcie wspomniano, że projekt Holochain jest jednym z najbardziej obiecujących - na następne kilka lat oraz, że są duże szanse, że projekt ten (jeśli się powiedzie) będzie widniał w pierwszej dziesiątce kryptowalut (według kapitalizacji rynkowej). Postanowiłam zbadać głębiej temat i oto co z tego wyszło.


Najważniejszą cechą Holochain jest to, że technologia projektu nie jest oparta o blockchain. Jest to krok dalej. Przypomina raczej zdecentralizowaną Ruby on Rails, zestaw narzędzi, który produkuje samodzielne programy dla aplikacji "bezserwerowych". Według ekspertów z dziedziny technologia ta działa lepiej niż Ethereum o kilka rzędów wielkości.


Holochain planuje "napisać" Internet od nowa. Swój system Holochain opisuje jako połączenie sprawdzonych technologii pochodzących z BitTorrent, GitHub i Blockchain.


Brzmi głośno. Ale po kolei.


Pradygmat


Holochain wprowadza zmianę paradygmatu dotyczącego architektury rozproszonych aplikacji. Zmiana dotyczy zmiany podejścia: z podejścia które koncentruje się na danych (ang. data-centric) na podejście koncentrowane na agencie czyli użytkowniku (ang. agent-centric).


Standardowym podejściem przy modelowaniu wszelkiego rodzaju złożonego systemu za pomocą oprogramowania jest przyjęcie pewnego rodzaju wszechwiedzącej perspektywy. Maszyna, która uruchamia oprogramowanie, ma modelować fakty. Działa to podobnie jak funkcjonuje człowiek, a właściwie mózg człowieka - aby umożliwić nam interakcję z naszym otoczeniem w sensowny i inteligentny sposób, musimy modelować rzeczywistość. Fakty z naszego życia są naszym doświadczeniem, na podstawie których nasz mózg tworzy modele, które z kolei kierują naszymi działaniami. Te (mniej lub bardziej) prawdziwe halucynacje są tym, czego (nieświadomie) używamy do konstruowania rzeczywistości, którą doświadczamy. Nie mamy bezpośredniego dostępu do rzeczywistości takiej, jaka ona faktycznie jest. Uważamy, że wiemy, co jest prawdą, ponieważ to widzieliśmy. Innymi słowy, doświadczenie jest determinowane przez nas, obserwatora, podmiot, bardziej niż przez obiekt. Stajemy się samospełniającą przepowiednią naszych wierzeń.


Może to brzmieć jako filozoficzna dygresja, ale ma ona kluczowe znaczenie dla Holochainu i rozproszonych aplikacji, ponieważ: komunikacja tworzy tkankę naszego społeczeństwa. Wielu zachowuje się tak, jakby stanowili jedno. Podstawą tego jest komunikacja. Wymiana myśli. Język, słowa pisane, radio, telewizja. Internet to nie tylko sieć komputerów, to najnowszy i najbardziej skuteczny sposób na osiągnięcie "telepatii". Bez tego nie potrafiłbyś/potrafiłabyś czytać w moich myślach tak jak teraz. Ale sposób, w jaki używaliśmy "telepatii" do tej pory, koncentruje się na danych. Nawet blockchain tkwi w tym samym starym paradygmacie.


W świecie skoncentrowanym na agentach (ludziach, użytkownikach) to ludzie z ich maszynami - stanowią podstawową warstwę. Dane są więc poprawną reprezentacją tego, co agent postrzega jako dane wejściowe lub tworzy (mówi) jako dane wyjściowe. Nie ma prawdy absolutnej, ani obiektywnej - tak jak w rzeczywistości agenta, który twierdzi, wierzy lub zaprzecza słuszności wypowiedzi. Każdy agent może działać tak, jak uzna to za użyteczne i jest niezależny od świata (czyli wszystkiego, co wszyscy inni mówią i robią).


Przejście od podejścia koncentrowanego na danych do podejścia skoncentrowanego na agencie (użytkowniku) oznacza zrozumienie, że słuszność danych jest zawsze powiązana z kontekstem. Zamiast modelowania użytkowników jako pewnego rodzaju danych, wszystkie dane są danymi wyjściowymi jakiegoś agenta. Nie ma danych (jako takich) jeśli nie ma co najmniej jednego agenta (użytkownika) działającego jako źródło.


W chwili obecnej każda aplikacja (prototypowe jak na razie) tworzona za pomocą Holochain jest unikatową, z indywidualnym interfejsem użytkownika. Za pomocą Holochain możesz napisać aplikację, która będzie rozmawiać ze wszystkimi aplikacjami działającymi na tym samym urządzeniu (pod jednym użytkownikiem). Więc jeśli Holochain jest przestrzenią rozproszonych aplikacji skupiających się na użytkownikach, w istocie jest siecią ludzi/społeczności.


Głównym aspektem jest tutaj kontekst społeczny.


Przykład powyżej pokazuje komunikaty z trzech różnych aplikacji (Clutter, Holochess i HoloChat). Czerwony puzel pokazuje, że jest to komunikat z aplikacji, która nie jest zainstalowana lokalnie. Nie jesteśmy częścią tej sieci, więc nie możemy zobaczyć jej zawartości. Ale przeglądarka wie, która to aplikacja i może zaoferować przycisk instalacji. Przez kliknięcie przycisku "Instaluj" weszlibyśmy do decentralizowanego "app store" (sklepu z aplikacjami), aby pobrać i zainstalować tę aplikację. Jest to niesamowity sposób odkrywania nowych aplikacji poprzez interakcję z innymi użytkownikami, którzy już korzystają z aplikacji. Ten aspekt będzie miał ogromne znaczenie dla zdolności adaptacji tego ekosystemu.


A teraz jeśli powiększymy naszą internetową listę znajomych, zobaczymy, że są one podzielone na kilka różnych kontekstów społecznych, których częścią jest użytkownik:


Dla każdego z nich przeglądarka otrzymuje dane ze wszystkich zainstalowanych aplikacji. Teraz użytkownik musi iść do App-store'u i szukać potrzebnej mu aplikacji. Holochain zbuduje świat w którym aplikacje będą "przychodzić" do użytkownika - aplikacje które są najbardziej używane w danej grupie tematycznej ze świata użytkownika.


Jakiego typu dApp'y będzie można budować na Holochain?


Ze względu na jego kontekst społeczny - Holochain nadaje się do systemów, które wymagają wielu indywidualnych danych wejściowych. Najbardziej oczywisty przypadek użycia dotyczy platform mediów społecznościowych. Holochain zaleca również technologię do zarządzania łańcuchem dostaw, spółdzielniami, platformami peer-to-peer, zbiorową inteligencją i t.d.


Co to jest HOT i gdzie można go kupić?


Token Holochain - HOT - to token ERC-20 stworzony dla ICO w marcu 2018 r. W celu sfinansowania projektu Holochain. Istnieje 250 miliardów tokenów. Ciekawostką jest fakt, że swoje ICO zespół nazwał nie Initial Coin Offering tylko Initial Community Offering. Swoją kryptowalutę (HOT - HoloToken) przedstawiają jako zabezpieczoną aktywami. HoloTokens są powiązane z ilością obliczeń rozproszonych, które sieć jest w stanie zapewnić. ICO miało miejsce na przełomie marca i kwietnia 2018 i zebrało 30 202 ETH. Były przestrzegane zasady KYC.


W przyszłości kryptowaluta HOT ma być zamienna na token mainnetu o nazwie Holofuel, z oznaczeniem HOLO, ale dokładny czas, kiedy to nastąpi, nie jest obecnie określony. Holofuel będzie używany do płacenia za transakcje.


Obecnie kryptowaluta HOT jest notowana na około 22 kryptogiełdach - w tym Binance. HotBit, Idex, Latoken


Zakończenie


Wielka wizja Holochaina - prawdziwie zdecentralizowany, demokratyczny, rozproszony, a zarazem bezpieczny Internet - jest wizją który właściwie każdy projekt może wypowiedzieć. To wielkie marzenie i ogromny zyski dla wszystkich inwestorów, jeśli to marzenie zostanie zrealizowane. Ale jest to gra niezwykle długofalowa, odpowiednia dla prawdziwie cierpliwego inwestora.


Na podstawie artykułu: Holochain: Reinventing Applications


Serdecznie zapraszam do: komentowania artykułów,

zapisania się na naszą krypto-listę mailingową oraz

dołączenia do naszych dyskusji na Wykop i Forum.bitcoin.pl.

261 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com