Co to jest Ripple? Opis kryptowaluty

Aktualizacja: 28 gru 2018Czy technicznie rzecz ujmując, Ripple to kryptowaluta podobna do Bitcoina? Krótko mówiąc "nie", ale to nie oznacza, że nie jest ona często wrzucana do tego samego worka z innymi kryptowalutami.


Co to jest Ripple?


Kryptowaluta Ripple została stworzona w 2012 roku. W szerszym znaczeniu, Ripple to kryptogiełda, system rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (Real-time gross settlement system - RTGS) a także sieć płatnicza bazująca na technologii blockchain, Ripple nie opiera się na energochłonnym i wymagającym dużych mocy obliczeniowych algorytmie "proof-of-work" (ja to ma miejsce w przypadku Bitcoina). Ripple jest oparty o publiczną bazę danych.


Celem protokołu Ripple (reprezentowany przez token XRP) jest umożliwienie nieprzerwanych, bezpośrednich transferów pieniężnych pomiędzy dwiema stronami. I mimo, że kryptowaluta XRP może być używana do transferów typu "peer-to-peer" (od użytkownika do użytkownika - z pominięciem pośredników), to warto zaznaczyć, że od samego początku "targetem" Ripple'a były banki. I wygląda na to, że ta miłość jest odwzajemniona. Co raz więcej instytucji finansowych dołącza do sieci Ripple. Głównym celem platformy Ripple jest umożliwić najszybsze możliwie międzynarodowe przepływy pieniężne


Czym Ripple różni się od Bitcoina?


Tokeny Ripple (XRP) nie są "kopane" jak Bitcoin, Ethereum czy Litecoin. Zamiast tego, wszystkie monety zostały wyemitowane na samym początku - podobnie do tego jak jakieś przedsiębiorstwo (spółka akcyjna) emituje swoje papiery wartościowe na samym początku przy założeniu firmy.


Przez firmę zostało wyemitowanych 100 miliardów tokenów XRP. Na ten moment firma mówi, że to końcowa liczba wszystkich tokenów, które będą kiedykolwiek istnieć. Warto jednak mieć na uwadze, że technicznie nic nie stoi na przeszkodzie do wyemitowania więcej tokenów w przyszłości - jeśli zajdzie taka potrzeba.


Ważne cechy Ripple


Całkowita prędkość transferu kryptowaluty XRP to 3,5 sekundy. Sieć Ripple jest całkowicie niezależna od tokenów XRP. Banki tak naprawdę nie potrzebują kryptowaluty XRP do wykonania transferu w dolarach, euro i tak dalej. Fakt ten jest często pomijany przez mniejszych inwestorów Ripple. Głównym celem Ripple'a jest zastąpić SWIFT - system dominujący obecnie na rynku płatności międzybankowych. Zgodnie z danymi Ripple, mają oni podpisane umowy już ze 100 bankami (dla porównania SWIFT - 11 000 instytucji finansowych, włączając American Express).


Ripple można kupić za pomocą każdej waluty: od dolara amerykańskiego po złoto.

Dane rynkowe Ripple (XRP) na dzień 28 grudnia 2018


Cena XRP: 0,36 USD

Kapitalizacja rynkowa: 14 mld USD

Ilość monet w obiegu: 40 794 121 066

Gdzie można kupić XRP: Binance, Kraken, Bithumb (pełna lista krypto giełd gdzie można kupić Ripple można znaleźć tutaj)

Website: https://ripple.com/xrp/


Aktualny kurs Ripple (na żywo)


27 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com