Czy Bitcoin obroni tytuł cyfrowego złota i zostanie bezpieczną przystanią w czasie kryzysu?

Aktualizacja: mar 25
Znawcy teorii „bezpiecznego schronienia” twierdzą, że chociaż wartość Bitcoina jest bardzo zmienna to „prądy” nieuchronnie przynoszą ten zasób na terytorium złota. Innymi słowy, uważa się, że kiedy inwestorzy uciekną z rynku akcji, przerzucą swoje pieniądze na Bitcoin. W ten sposób Bitcoin okaże się bezpiecznym schronieniem dla inwestorów w czasie kryzysu.


Nie wiemy jak zachowa się Bitcoin podczas kryzysu - ponieważ nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją nigdy wcześniej. Ale teoretycy przedstawiają różne analizy dotyczące ostatnich zachowań rynkowych. Oto niektóre z nich:


W czasie kryzysu finansowego 2007/2008, kiedy wszystko leciało w dół, złoto początkowo również traciło na wartości - zanim obroniło swój tytuł „bezpiecznej przystani”. Sytuacja miała się bardzo podobnie do sytuacji z dnia 18/19 marca 2020 - kiedy wszystkie rynki (akcji, złota, kryptowalut) w jednej chwili straciły na wartości po kilkadziesiąt procent. Bitcoin może działać w ten sam sposób.


Każda klasa aktywów pod słońcem, spadła w zeszłym tygodniu, gdy inwestorzy uciekli do gotówki. Wielu traderów utrzymywało długie pozycje na Bitcoinie i gdy wartość Bitcoina spadła poniżej poziomu krytycznego, wywołało to wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego (margin call) oraz uruchomiło lawinę stop loss'ów. Jednakże początkowego „handlu paniką” nie należy postrzegać jako trendu.


Inna teoria twierdzi, że rynek Bitcoina jest kontrolowany przez złośliwe podmioty (od rosyjskich gangsterów po chiński rząd), którzy ustalą ceny na swoją korzyść niezależnie od okoliczności. W takim przypadku drobni inwestorzy zawsze będą wyrzuceni i ciągle tracą.


Bez względu na przyczyny zawirowań cen zarówno kryptowaluty, jak i rynki globalne we wszystkich klasach aktywów z pewnością pozostaną bardzo zmienne przez pewien czas. Teoria Bitcoina jako bezpiecznego aktywa zostanie tak naprawdę przetestowana w nadchodzących miesiącach. W momencie pisania tego tekstu rynki kryptowalut wykazują pozytywne odbicie.


Prognoza dla Bitcoina


Zdaniem wielu analityków perspektywa dla Bitcoina jest podobna do tej dla złota z kilkoma kluczowymi różnicami. W miarę dewaluacji dolara inwestorzy będą poszukiwać aktywów zabezpieczających przed inflacją - Bitcoin i złoto będą dwoma beneficjentami tego. Jedną z kluczowych różnic jest to, że Bitcoin ma znacznie większą zmienność niż złoto. Chociaż, złoto może mieć 35-65% wzrostu, to Bitcoin może osiągnąć przynajmniej 3x obecna cena (ok 6500 tys USD). Spowodowałoby to powrót do nowego rekordowego poziomu powyżej 20 000 $.


Ponieważ widzimy obecnie wysoki poziom QE (quantitative easing - luzowanie polityki pieniężnej, co jest równoznaczne z drukowaniem ogromnej ilości nowych pieniędzy) - a więcej z pewnością nadejdzie - zobaczymy napływ inwestorów kupujących Bitcoin do ochrony kapitału.


Druga kluczowa różnica polega na tym, że Bitcoin dzieli mniej niż 60 dni od poważnego szoku podażowego. Halving - zmniejszy dzienną dostawę Bitcoinów z 1800 do 900.

Łagodzenie polityki pieniężnej (QE) popchnie ludzi w stronę Bitcoina. Drastycznie zmniejszy się podaż. Co ciekawe, historia pokazuje, że pozytywny szok popytowy występuje prawie dokładnie w tym samym czasie, co negatywny szok podażowy. Będzie to jak paliwo rakietowe dla zdecentralizowanej waluty cyfrowej.


Ostatnie zawirowania na rynku stworzyły niesamowitą okazję inwestycyjną dla inwestorów, którzy dysponują gotówką i potrafią zachować emocjonalną dyscyplinę. Spadki cen tradycyjnych aktywów sprawiły, że każdy inwestor długoterminowy prawdopodobnie będzie zarabiał pieniądze, po prostu kupując zdyskontowane aktywa i czekając na odzyskanie cen. To nie jest skomplikowana nauka. Jedak wniosek nasuwa się jednoznaczny - jeśli przetrwamy koronawirus i wyjdziemy z kryzysu finansowego - Bitcoin zapewni największą stopę zwrotu spośród wszystkich klas aktywów w ciągu najbliższych 24 miesięcy.
74 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com