Czy kryptowaluty otworzyły drzwi inwestorom nowej generacji?Kiedy pod koniec 2017 roku, Bitcoin osiągnął wartość 20 000 USD, ciężko było przejść się ulicą i nie usłyszeć historie o inwestycjach typu "zostań-szybko-bogaczem".


Ludzie googlowali słowo "Bitcoin", próbując zrozumieć czym jest ten nieszczęsny blockchain, wysyłali sobie nawzajem memy o kryptowalutach. Bitcoin był na ustach każdego - od listonosza po prezesów firm.


Ludzie nie tylko wyszukiwali frazy typu "co to jest Bitcoin" w wyszukiwarkach, ale również chcieli znać jak dostać kawałeczek tego tortu, dzięki któremu garstka wczesnych inwestorów została milionerami. Aktywo, które rosło w eksponencjalnym tempie było ekscytujące. W oczach ludzi stanowiło się ono jeszcze bardziej atrakcyjne kiedy dowiadywali się, że waluta cyfrowa oparta o skomplikowaną kryptografię, jest tak naprawdę bardzo prosta w użyciu.


Bitcoin posiadał wszystkie cechy, które przyciągały nowe pokolenie inwestorów. Nikt nie miał wyłączności na to aktywo. Duszny bank na Wall Street nie kontrolował go, można go było zdobyć o każdej porze dnia i nocy ze smartfona, i wystarczyło kilka dolarów żeby go kupić. Milenialsi, pokolenie Y i Z, a także ojcowie, babcie byli nagle mistrzami wykresu świecowego, sprawdzając Coinbase co 20 minut.


To było ekscytujące, było łatwe, to było opłacalne. Dla kogo? Między innymi dla nowego pokolenia - wkraczającego w epokę, w której inwestowanie jest czymś naturalnym, prostym i do wzięcia na poważnie. To samo pokolenie, które ma dosyć tradycyjnego świata finansów, zwłaszcza po tym, jak stało się świadkiem katastrofy w 2008 roku.


Ale kiedy rynek kryptowalut ruszył, a wraz z nim hype i emocje, jaki to wywarło wpływ na tych nowych inwestorów?


Jak to było w przeszłości?


Słowo "inwestycja" zwykle kojarzy się z Wall Street, bankami, garniturami, krawatami i wpływowymi ludźmi biznesu. Te instytucje finansowe, oparte na surowych zasadach i konwencjach, dyktowały, jak ludzie mogą i a jak nie mogą inwestować.


Artem Popov, współzałożyciel Roobee, platformy inwestycyjnej opartej na blockchain, która umożliwia handel kryptowalutami, a także tradycyjnymi towarami i aktywami, wyjaśnia, jak zmieniło się to w krótkim czasie:


"Ekosystem inwestycyjny jako całość opiera się na ścisłej regulacji. Kraje rozwinięte dysponują dużymi platformami, na których notowane są akcje, obligacje, towary i waluty. Z reguły tylko profesjonalni uczestnicy rynku mają dostęp do tych aktywów, które z kolei mogą odsprzedać lub zapewnić dostęp do aktywów klientom detalicznym ", wyjaśnia Popov.


"W ciągu ostatnich dziesięciu lat ekosystem inwestycyjny zmienił się dramatycznie na rynkach wschodzących. Zaawansowane rynki wyprzedzały w rozwoju rynki wschodzące o około 30-50 lat, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat różnica ta znacznie się zmniejszyła. Zmiana w kierunku ułatwienia klientom detalicznym dostępu do ekosystemów za pośrednictwem brokerów na rynkach wschodzących - umożliwiła platformom zwiększenie liczby inwestorów i wielkości obrotu w dziesiątki razy. Coraz więcej inwestorów detalicznych uzyskiwało dostęp do zakupu akcji, obligacji i innych bardziej złożonych produktów inwestycyjnych."


"W ciągu ostatnich pięciu lat inwestycje rosły coraz szybciej dzięki produktom typu ETF-y, które umożliwiają generowanie dochodu z aktywów grupowanych przez specjalistów z branży finansowej. W ten sposób inwestorzy detaliczni uzyskali dostęp do produktów finansowych, dysponując niewielkimi kwotami i płacąc niskie prowizje. Do produktów, które wcześniej były dostępne tylko dla inwestorów z dużymi zasobami finansowymi." Jak wyjaśnia Popov, ponieważ kryptowaluty wyszły na pierwszy plan i wzbudziły zainteresowanie inwestorów, technologia, która leżała u podstaw tego nowego rozwiązania również pomogła w zmianie ekosystemu inwestycyjnego.


Nowa technologia


"Pojawienie się technologii blockchain umożliwiło odejście od zwykłej formy handlu i wymiany aktywów" - powiedział Popov. Wcześniej istniała potrzeba posiadania izb rozliczeniowych, wiarygodnych posiadaczy aktywów, specjalistycznych umów i wielu innych procedur. Blockchain pozwala na bezpośredni udział w majątku bez obaw. Ten format ułatwia wymianę z powodu możliwości rozproszonego rejestru."


"Pojawienie się inteligentnych kontraktów pozwoliło wyposażyć aktywa w różna cechy, które można określić w kodzie. Światowe kryzysy i pokolenia również znacząco zmieniły ekosystem inwestycyjny." Jednakże gwałtowny wzrost rynku kryptowalut był głównym generatorem zmian w sposobie inwestowania.


Dzięki kryptowalutom, ponieważ były zdecentralizowane, nastąpiła niemal sejsmiczna zmiana, w wyniku której nowi uczestnicy uniknęli tradycyjnego systemu i pośpieszyli, by szybko zarobić na kryptowalutach. To otworzyło drzwi nowym inwestorom i dało im pierwszy smak innego sposobu inwestowania, który lepiej im pasował.


"Oczywiście, boom kryptowalutowy z pewnością przyciągnął wielu nowych ludzi w sferze inwestycji - milenialsi, a także ludzi starszych pokoleń, ale również i tych dorosłych którzy byli wcześniej wykluczeni ze sfery inwestycji" - dodał Popow.


"Byliśmy świadkami, jak wiele osób zaczęło inwestować w nowy, nowoczesny sposób. Wielu zaczęło od kryptowalut a teraz szukają innych opcji, ale dywersyfikacja jest zdumiewająca. Widzimy wszystkie typy w naszej społeczności Telegram, gdzie mamy okazję zrobić trochę badań."


"Okazuje się, że dla bardziej doświadczonych inwestorów kryptowaluta stała się nowym narzędziem, oprócz innych. Ale tak naprawdę duży procent osób, które przybyły do świata inwestycji, jest teraz tutaj tylko z powodu kryptowalut: łatwość rejestracji na giełdzie kryptowalutowej i minimalne progi wejścia. Uważam, że jest to ogromna zasługa kryptowalut. Teraz, czując smak inwestycji, ludzie zaczynają zwracać uwagę na inne narzędzia inwestycyjne."


"To, co Roobee ma do zaoferowania, daje możliwość maksymalnego zróżnicowania swojego portfela inwestycyjnego i inwestowania w różne produkty inwestycyjne - takie jak IPO, nieruchomości, fundusze venture, giełda, kryptowaluty i inne."


Zobaczymy czy rynek kryptowalut kiedykolwiek wróci na te same poziomy, co był w grudniu 2017 r., lub czy wywoła podobne podekscytowanie. Ale jedno jest jest pewne: oblicze inwestycji znacznie się zmieniło z powodu kryptowalut. Nowa społeczność inwestorów i rynek narodziły się z boomu kryptowalutowego. Po spadkach na rynku kryptowalut, nowi inwestorzy mogli zostawić kryptowaluty, ale nie są gotowi, by przestać inwestować.


Źródło: Forbes


Serdecznie zapraszam do: komentowania artykułów,

zapisania się na naszą krypto-listę mailingową oraz

dołączenia do naszych dyskusji na Wykop i Forum.bitcoin.pl

CryptoQueen.pl- blog o bitcoinie i kryptowalutach. Zapraszam codziennie

70 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com