Czy technologia rozproszonej bazy danych (DLT) a blockchain to jest to samo?Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w krypto sferze jest myślenie, że blockchain i DLT (Distributed Ledger Technology , DLT - technologia rozproszonej bazy danych) to jest to samo.


Jaka jest różnica między Blockchain a DLT?


Blockchain, a więc łańcuch bloków, jest tak naprawdę odmianą lub rodzajem technologii rozproszonej bazy danych. Jest to przypadek kiedy marka butów „adidasy” stała się na tyle powszechna, że nagle wszystkie budy sportowe zaczęły się nazywać adidasami.


Z bardziej technicznego punktu widzenia DLT jest po prostu zdecentralizowaną bazą danych zarządzaną przez różnych uczestników. Nie ma organu centralnego, który działałby jako arbiter lub monitorujący. Blockchain to z kolei nic innego jak DLT z odpowiednim zestawem ustawień. Jak się ma blockchain do DLT dobrze pokazuje schemat przedstawiony poniżej.Mówiąc prościej, blockchain na którym działa Bitcoin jest blockchainem publicznym. Publiczne blockchainy zazwyczaj mają następujące cechy: 1) każdy może używać blockchain, 2) każdy może zostać węzłem (nodą) blockchaina, i 3) każdy, kto został węzłem, może z kolei działać jako część mechanizmu zarządzania tego blockchaina. Teoretycznie czyni to łańcuchy bloków prawdziwie zdecentralizowanymi i demokratycznymi strukturami odpornymi na nieuzasadnioną kontrolę lub wpływy jakiejkolwiek pojedynczej partii.


Natomiast rozproszona księga DL zazwyczaj nie ma żadnej lub większości z tych funkcji publicznych. W przypadku DL ograniczony jest dostęp do tego kto może z tej technologii korzystać i uzyskać do niej dostęp, a także ogranicza, kto może działać jako węzeł. W wielu przypadkach decyzje dotyczące zarządzania pozostawione są jednej scentralizowanej firmie lub organowi. W porównaniu z ideałem publicznego, zdecentralizowanego blockchaina, DL istnieje wyłącznie po to, aby służyć interesom skoncentrowanej grupy graczy i interesów komercyjnych.


Inną istotną różnicą jest to, że blockchain - jak sama nazwa wskazuje - to łańcuchy bloków, które składają się z serii „bloków” (ze znacznikami czasu, które rejestrują aktualny stan ogólnego łańcucha bloków/kryptowaluty) które muszą zostać poddane walidacji kryptograficznej przez większość sieci w celu utworzenia następnego zapisu w łańcuchu. Ten konsensus czyni blockchain bardziej bezpiecznym.


Chociaż niektóre rozproszone księgi nie są kryptograficznie sprawdzonymi łańcuchami bloków, warto podkreślić, że niektóre z nich są - lub że nadal zawierają konsensus kryptograficzny. W związku z powyższym otwarte (publiczne blockchainy) mogą zaoferować dużo większą prywatność niż prywatne ich odpowiedniki.


A wiec jeśli rozproszona księga jest prywatna to często jest to po prostu dość konwencjonalna baza danych, która akurat jest dzielona między wybraną grupę uczestników.


Może cię zainteresować: Najlepsze bezpłatne kursy z blockchain


Obecnie wiele instytucji finansowych - wykorzystując popularność Bitcoina i publicznych blockchainów - często ogłasza rozpoczęcie prac nad jakimś rozwiązaniem opartym o blockchain. Jeden z największych banków na świecie HSBC wdrożył rozwiązanie związane z rozliczeniem papierów dłużnych z korporacjami i powszechnie mówiono, że rozwiązanie to było oparte na blockchainie. Chodziło oczywiście o prywatny blockchain który nie ma nic wspólnego z publicznym jego odpowiednikiem (na którym np. działa sieć Bitcoin). W takich przypadkach zawsze warto sprawdzić o jakim blockchainie mówimy i nie dać się łatwo nabrać na sztuczny błysk tego słowa.

Chcesz zostać prawdziwym krypto inwestorem?  

Kup e-book Jak Zostać Krypto Inwestorem. I zrób swój pierwszy krok.

Dostępny w sprzedaży od 1 czerwca 2020!


141 wyświetlenia
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com

Warszawa, Polska

Blog o Bitcoinie, biznesie i motywacji