Dlaczego kryptowaluta Facebooka "GlobalCoin" nie ma nic wspólnego z Bitcoinem?


Mark Zuckerberg, dyrektor generalny i założyciel Facebook Inc. © 2019 BLOOMBERG FINANCE LP.Słuchy o tym, że Facebook stworzy swoją własną kryptowalutę - krążą od dawna. Niestety fakt, że produkt ten będzie zawierał w swojej nazwie słowo "kryptowaluta" nie oznacza, że będzie miał cokolwiek wspólnego z Bitcoinem czy z funkcjonalnością oferowaną przez Bitcoin.


Kryptowaluta i blockchain są dwoma słowami które są często nadużywane i rzucane bez przywiązywania większej uwagi do prawdziwego znaczenia tych słów. Dla przykładu XRP (Ripple) - choć jest niewątpliwie bardzo ciekawym i wartościowym projektem - jest zbyt scentralizowany żeby nazwać go kryptowalutą w prawdziwym, oryginalnym znaczeniu tego słowa. Podobnie sytuacja wygląda z różnymi stablecoinami dostępnymi dziś na rynku. Niestety kryptowaluta Facebooka - "GlobalCoin" - trafi do tego samego worka - scentralizowanych, pseudo-kryptowalut.


Kiedy analizujemy czy dany projekt można zaklasyfikować jako kryptowalutę - warto najpierw zapoznać się ze specyficznymi cechami zdecentralizowanych kryptowalut - takich jak Bitcoin. Istnieje wiele wartościowych artykułów w sieci na ten temat, które mogą w tym pomóc.


Kryptowaluta Facebooka będzie bardziej kolejnym "PayPalem" niż "Bitcoinem"


Z informacji dostępnych publicznie o "kryptowalucie" Facebooka można wywnioskować, że będzie to raczej coś na podobieństwo PayPala czy CashApp. Jedyne co będzie różnić produkt Facebooka od tradycyjnych serwisów płatnościowych - to to, że będzie miał on w nazwie magiczne słowo "blockchain".


Dla przykładu, zgodnie z doniesieniami, podczas prac nad swoją "kryptowalutą" Facebook ściśle współpracował z bankami i innymi przedstawicielami tradycyjnych finansów, ponieważ oferowany przez nich produkt będzie stablecoin'em. W siecie możemy również znaleźć informację, że Facebook zatrudnił dwóch byłych członków zespołu ds. Compliance z Coinbase (zespoły "compliance" zajmują się zgodnością produktu z prawem i przepisami). Jest to bezpośredni kontrast z Bitcoinem, dla którego zgodność z prawem i przepisami nie ma żadnego znaczenia.


Kolejną sprawą jest to, że rząd żadnego Państwa nie pozwoli, żeby tego typu scentralizowana moneta była wykorzystywana do nielegalnych czynności. Więc jeśli ktokolwiek zacznie używać jej do prania brudnych pieniędzy czy innych czynności niezgodnych z prawem to jest to tylko kwestią czasu kiedy rząd zamknie tego typu projekty. A jeśli nie dojdzie do zamknięcia projektu, prawdopodobnie będzie to oznaczało, że ten stablecoin w rzeczywistości nie oferuje żadnej wartości dodanej w porównaniu do czegoś takiego jak PayPal.


Na podstawie artykułu z Forbes: " Facebook's Upcoming Cryptocurrency Has Nothing To Do With Bitcoin".

479 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com