Dlaczego szwajcarska giełda SIX przygotowuje się do ery krypto aktywów?

Aktualizacja: 4 sty 2019Szwajcarska giełda jest tylko jedną z wielu platform handlowych przygotowujących się do oczekiwanej fali handlu kryptowalutami. Co jest przyczyną tego ruchu?


SIX Group, który obsługuje szwajcarską giełdę, jest jednym z pierwszych uczestników wyścigu, który ma na celu zbudowanie platformy opartej o technologię blockchain, która służyłaby do handlu krypto aktywami.


Technologia blockchain, zapewnia wiele korzyści: szybsze, tańsze transakcje, redukcję papierkowej roboty i możliwość emisji tokenów dla każdego rodzaju aktywa. Wiele się zmieniło od czasu kiedy pękła bańka Bitcoina i ICO. Nowe dziecko, które zostało urodzone w tych "bólach" to "token wartościowy" (ang. security token) - cyfrowa reprezentacja własności aktywów. "Token wartościowy" usuwa w cień takie instrumenty finansowe, jak akcje, obligacje czy nawet nieruchomości i dzieła sztuki. Tokeny są zakodowanym znacznikiem tego, kto jest właścicielem aktywa i mogą być przekazywane bezpośrednio z jednej osoby do drugiej.


Duzi gracze wchodzą


Do niedawna kryptowaluty były domeną rosnącej liczby niezależnych i w dużej mierze nieregulowanych giełd. Ale wraz z pojawieniem się "tokenizowanych aktywów" - duże państwowe giełdy papierów wartościowych mogą teraz wchodzą do gry.


SIX Group ogłosiła w lipcu, że buduje "w pełni zintegrowaną usługę handlowo-rozliczeniową i powierniczą dla aktywów cyfrowych". Działalność usługi rozpocznie się w połowie 2019 roku. Technologia blockchain umożliwi przeprowadzenie handlu, potwierdzenie i rozliczenie transakcji w mgnieniu oka, oszczędzając czas i koszty. Platforma umożliwi również mniejszym firmom pozyskiwać kapitał poprzez emisję "tokenizowanych" akcji.


Giełda w Stuttgarcie, druga co do wielkości giełda w Niemczech, będąca również właścicielem giełdy w Bernie, jest gotowa do uruchomienia aplikacji "Bison" do handlu kryptowalutami poprzez spółkę zależną. Następnie ma zamiar uruchomić "system obrotu kryptowalutami i tokenami".


Intercontinental Exchange, która jest właścicielem wielu platform, w tym nowojorskiej giełdy NYSE , planuje uruchomić giełdę Bakkt, aby "odblokować transformacyjny potencjał aktywów cyfrowych na globalnych rynkach finansowych".


Giełda Tajlandii planuje zostać regionalnym liderem w Azji uruchamiając nową regulowaną giełdą cyfrową jako "alternatywne miejsce pozyskiwania funduszy i możliwości inwestycyjnych".


Szanghaj, Londyn, Frankfurt, Australia, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malta i Gibraltar również biorą udział w wyścigu mającym na celu modernizację co najmniej części swoich usług handlowych za pomocą technologii blockchain, aby wykorzystać powstającą "ekonomię tokenów".


Jak to będzie wyglądać w przyszłości?


Wielkie giełdy próbują obecnie skorzystać z zalet wczesnej adaptacji, ale nowa technologia nie została jeszcze poddana próbie na dużą skalę. Szwajcarska giełda SIX zapowiada, że zacznie wdrażać swoją platformę do końca przyszłego lata, oferując na początek ograniczony zakres usług (jeszcze dokładnie nieokreślonych). Nikt nie chce zostać w tyle, ale nikt również nie chce poruszać się zbyt szybko i popełnić błąd.


Daniel Diemers z PwC (firma konslutingowa, która doradza giełdzie SIX), mówi, że warto oferować cały wachlarz usług związanych z handem kryptowalutami pod jednym dachem. Traderzy nie chcą iść do 10 różnych miejsc, żeby zawierać transakcję, potwierdzać je i rozliczać. Będą chcieli cały pakiet - profesjonalnie wykonany - w jednym miejscu."


Jednym z potencjalnie dochodowych linii biznesowych może być dostarczanie wysokiej jakości danych rynkowych w czasie rzeczywistym, uważa Diemers. Pobieranie opłat za subskrypcję w celu uzyskania dostępu do plików danych lub dostarczanie wyspecjalizowanych usług zarządzania ryzykiem może okazać się lukratywną linią boczną.


Jednak jedną z potencjalnych przeszkód w szybkiej adopcji jest to, że regulacje wciąż pozostają w tyle za postępem technologicznym. Na przykład technologia pozwala na to, aby własność aktywów została "tokenizowana" i mogła być swobodnie przekazywana (oddzielnie od samego zabezpieczenia - "tokenizowanego aktywa"). Ten punkt jednak nie znalazł jeszcze odzwierciedlenia w szwajcarskich przepisach prawnych. To jest coś, co rząd szwajcarski chce zmienić.


Różne kraje przyjmują własne podejście do regulacji gospodarki tokenów. Liechtenstein jest w trakcie tworzenia nowego prawa blockchaina, podczas gdy Szwajcaria aktualizuje istniejące prawodawstwo, aby włączyć w nie krypto aktywa.


Gdzie by to zostawiło obecne niezależne kryptogiełdy?


Według PwC, dziesięć największych światowych giełd kryptowalutowych kontroluje obecnie około 70% dziennego wolumenu obrotu w krypto aktywów. W Szwajcarii do takich giełd należą: Taurus, Swiss Crypto Exchange SCX i Lykke, które niedawno nawiązało współpracę z holenderską platformą transakcyjną Nxchange.


Diemers z PwC wierzy, że wejście do gry państwowych giełd papierów wartościowych może doprowadzić do konsolidacji, a niektóre średniej wielkości kryptogiełdy wyjdą z biznesu lub połączą się z dużymi graczami.


"Rynek aktywów cyfrowych jest dość zróżnicowany i podzielony na segmenty. Jest miejsce dla obecnych graczy i dla nowych" - powiedział Lamine Brahimi współzałożyciel Taurus Group. "Będziemy potrzebowali również dostępu do odpowiednich unikatowych umiejętności, wiedzy i infrastruktury technicznej."


Kto jeszcze może na zyskać na rewolucji kryptowalutowej?


Zwolennicy "tokena wartościowego" uważają, że technologia ta zmieni rynki finansowe, pozwalając większej liczbie ludzi na pozyskiwanie kapitału i handel w dużo bardziej szybszy i opłacalny sposób.


To otworzyłoby drzwi dla wielu graczy - nie tylko dla giełd. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) będą mogły łatwo emitować akcje i zbierać pieniądze na rozwój biznesu. Zwiększenie obrotów może również przynieść korzyści bankom i podmiotom zarządzającym aktywami, które pobierają opłaty z tytułu zawierania transakcji w imieniu klientów lub handlują własnymi aktywami.


W Szwajcarii działa szereg wyspecjalizowanych graczy finansowych, którzy złapali falę "gospodarki tokenów". Należą do nich Melonport, portal dla zarządzających aktywami, mający na celu zaangażować ich w handel kryptoaktywami, Smart Valor dostawca "tokenizowancych" aktywów i Instimatch, który bada blockchain pod kontem rynku długu korporacyjnego.


Źródło

129 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com