Dno ceny Bitcoina według wskaźnika Mayer'aOstatnimi czasy na rynku Bitcoina i kryptowalut możemy obserwować ożywienie. Większość inwestorów słusznie się zastanawia czy to już koniec bessy i początek długo wyczekiwanej hossy, która zazwyczaj zaczyna się rok przed halvingiem?


W ciągu ostatnich kilku lat badacze krypto rynku stworzyli kilka świetnych wskaźników, które są bardzo pomocne w prognozie długoterminowego trendu. Instrumenty te bazują na takich wskaźnikach, jak cena, wolumen transakcji, kapitalizacja rynkowa, UTXO (ang. Unspent Transaction Output) i wiele innych.


Chciałabym przedstawić dziś jeszcze jeden wskaźnik, na który się natknęłam podczas lektury o krypto rynku - Wskaźnik Mayera (ang. Mayer Multiple), który został stworzony przez Trace'a Mayera - prowadzącego podcast Bitcoin Knowledge.


Na rynku kryptowalut, cechującego się ogromną zmiennością, bardzo ciężko jest określić dno lub wierzchołek ceny, po której nastąpi ostry zwrot w przeciwną stronę. Kiedy pod koniec 2017 roku cena Bitcoina wzrosła do poziomu 20 000 USD, niedoświadczeni inwestorzy "łapali noże" zwiększając swoją długą pozycję (poprzez dokupywanie Bitcoina podczas spadków), myśląc, że to tylko korekta. Niektórzy traderzy są pewni, że dzięki temu nowemu wskaźnikowi - Mayer Multiple - można wykazać jak bąble spekulacyjne, tak i momenty zakończenia bessy. Ten instrument posiada nawet swoją stronę internetową. Jest on również dostępny na stronie niezależnego kryptoanalityka Willy Woo.


Wskaźnik bazuje na następującej formule: Cena rynkowa Bitcoina/wartość 200-dniowej prostej średniej kroczącej (MA)


Zgodnie z głównymi założeniami analizy technicznej - jeśli cena znajduje się nad długoterminową MA, to mamy do czynienia z hossą (więcej jest kupujących niż sprzedających), jeśli poniżej to z bessą. Jednakże, jeśli cena znacząco oddaliła się (w górę) od długoterminowej MA to często świadczy o przewartościowaniu aktywa. Jeśli sytuacja jest odwrotna - to aktywo jest niedowartościowane. Wskaźnik Mayera właściwie pokazuje - jak bardzo oddaliła się cena aktywa od 200-dniowej średniej kroczącej.
Przy wykorzystywaniu Mayer Multiple należy zwrócić szczególną uwagę na dwie wartości 1 oraz 2.4. Jeśli wskaźnik podnosi się wyżej 1 - to znaczy, że cena Bitcoina znajduje się nad 200-dniowej MA (i odwrotnie) - co przekłada się na panującą na rynku hossę lub bessę. Historyczne dane dowodzą, że kiedy Wskaźnik Mayera jest powyżej 2.4 - mamy do czynienia z bąblem spekulacyjnym. Sam Mayer twierdzi, że najlepsze długoterminowe rezultaty inwestycyjne można osiągnąć jeśli główny okres kumulacji aktywa przepadnie na okres, kiedy wartość jego wskaźnika jest poniżej 2.4.


Na wykresie powyżej możemy zobaczyć, że wskaźnik nigdy nie spadał poniżej wartości 0.237. Taka wartość wskaźnika Mayera miała miejsce pod koniec 2011 roku i było to tak naprawdę pierwsze dno w historii Bitcoina. Bessa 2013-2015 osiągnęła dno kiedy wartość Mayer Multiple osiągnęła 0,407. Po tym okresie najniższą wartość wskaźnik osiągnął 15 grudnia 2018 - kiedy cena Bitcoina osiągnęła 3122 USD. Wynika z tego, że dno pierwszej kryptowaluty nie za górami.


Na podstawie artykułu z CoinDesk


Serdecznie zapraszam do: komentowania artykułów,

zapisania się na naszą krypto-listę mailingową oraz

dołączenia do naszych dyskusji na Wykop i Forum.bitcoin.pl

CryptoQueen.pl- blog o bitcoinie i kryptowalutach. Zapraszam codziennie

585 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com