ICO 2017 - gdzie się podziały zebrane pieniądze?W maju 2017 r., przy pomocy whitepaper i niewielkiego zespołu programistów, zlokalizowanych głównie w Belgradzie, w Serbii, firma MobileGo pozyskała 53 miliony dolarów z Initial Coin Offering (ICO). W tamtym czasie ICO były nowością w świecie finansów. W przeciwieństwie do ofert publicznych lub IPO, nie wymagały żadnych prawników, bankierów ani aprobaty prawnej i były bardziej zbliżone do finansowania społecznościowego (crowdfunding) typu Kickstarter. Jedynym wyjątkiem było to, że fundusze były pozyskiwane w kryptowalucie, zazwyczaj Bitcoinie lub Ethereum.


Celem MobileGo było zbudowanie platformy na blockchainie do robienia zakupów w grach wideo i stawiania zakładów na e-sporty, które stały się gorącym trendem. Dzisiaj jednak niewiele osób wie, gdzie są te zebrane 53 miliony. Startup twierdzi, że 150 osób pracuje nad produktami MobileGo, ale Sergey i Maxim Sholom - bracia, którzy kierują projektem - nie ujawniają stanu finansów firmy. Według byłych pracowników jednak, bracia Sholoms odeszli od branży kryptowalutowej - jako ich głównego biznesu. Rzecznik prasowy MobileGo twierdzi, że firma wciąż stara się osiągnąć swoje pierwotne cele.


Lub weźmy przykład Polybiusa, estońskiego projektu nazwanego od klasycznego greckiego ojca kryptografii. Projekt zebrał 32 miliony dolarów za pośrednictwem ICO w lecie 2017 roku. Jego szczytnym celem było stworzenie krypto-wersji usługi popularnej w sferze zarządzania finansami prywatnymi - Mint. "Finansowy spokój ducha dla pokolenia cyfrowego" był jego główną obietnicą. Ponad rok później Polybius nie spodziewa się premiery pierwszej wersji swojego produktu wcześniej niż w listopadzie 2018. Jego tokeny, notowane pod symbolem PBLT, spadły o 84%. To pociągnęło za sobą spadek kapitalizacji rynkowej (ilość tokenów w obiegu pomnożonej przez cenę rynkową) do około 6 milionów USD.


Od wybuchu ICO w 2017 r. - na rynku pojawiło się około 800 ICO, co daje łącznie około 20 miliardów dolarów. MobileGo i Polybius znalazły się wśród najlepszych ofert ICO w 2017 roku.


Nie wszyscy emitenci ICO traktowali swoich inwestorów nierzetelnie, ale z powodu braku kontroli, a także zasad ujawniania informacji w świecie kryptowalut, status projektów i wykorzystanie środków zebranych poprzez ICO pozostają w sferze domniemywań. Starając się zajrzeć za kulisy nowo powstałych startupów, Zbadano dziesięć projektów, które zebrały najwięcej środków i miały przynajmniej rok.


Podczas rozmów z krypto-przedsiębiorcami, inwestorami i analitykami branżowymi, postanowiono uzyskać odpowiedzi na dwa pytania: Jaki jest status największych projektów finansowanych przez ICO oraz gdzie obecnie są pieniądze zebrane podczas ICO? Jako punkt wyjścia wykorzystano najnowsze badania dotyczące publicznych, cyfrowych kont dla ICO. Te liczby jednakże mogą być nieco mylące. Dlatego jedynym sposobem na uzyskanie pełnej historii było porozmawianie z każdym zespołem.


Ogólnie rzecz biorąc, gdybyś uczestniczył w 10 największych ICO jako inwestor, wyszedłbyś na tym nieźle. Inwestycja warta 100 000 USD (zakładając, że inwestujemy po równo w każdy projekt) będzie teraz warta 160 936 USD (na dzień 17 października 2018). Gdybyś zainwestował w indeks giełdowy największych amerykańskich spółek S&P 500 twój stan portfela wynosiłby 113 722 USD. Sześć z tych 10 projektów, mają jednak ujemny zwrot z inwestycji (od momentu ICO), a jeden tajemniczo zniknął. Gdybyś po prostu zatopił twoje 100 000 $ w Bitcoinie, miałbyś teraz 264.417 $.


Jeśli, jak większość drobnych inwestorów, spóźniłeś się na imprezę i kupiłeś kryptowalutę danego projektu po tym, jak tokeny zaczęły być notowane na wiodących kryptogiełdach, prawdopodobnie kiepsko na tym wyszedłeś. Spośród 141 największych ICO w 2017 roku, 86% jest notowanych poniżej ich ceny ICO, a 30% straciło prawie całą swoją wartość, według EY.


10 z badanych ICO zebrało łącznie 840 milionów USD. Jak one się mają? Co zaskakujące, jako całość wciąż utrzymują tę samą kwotę - około 840 milionów dolarów w gotówce i krypto. To dlatego, że niektóre duże projekty, takie jak Tezos, były w dużej mierze finansowane w Bitcoinach, który teraz (październik 2018) kosztuje mniej więcej dwa razy więcej niż w czasie ICO tych projektów. Inni sprytnie wymienili swoje krypto na fiat w pobliżu szczytu - w grudniu 2017 - realizując ogromne zyski. Trzy z 10 projektów posiadają obecnie więcej środków w kryptowalucie i gotówce niż, początkowo zebrano.


Jeden z najbardziej intrygujących aspektów tych startupów jest to, że ich liderzy - w większości programiści - zostali zmuszeni, by stać się nie tylko przedsiębiorcami, ale i zarządzającymi aktywów. Ponieważ zdobyli fundusze w kryptowalucie musieli zdecydować, co zrobić z niezwykle niestabilnym aktywem.


"Przez długi czas wszyscy wierzyli, że wszystko idzie w górę i w prawo", mówi krypto inwestor i szef działu strategicznego CoinShares Meltem Demirors. "Nie są planistami finansowymi ani inwestorami - to deweloperzy i inżynierowie."

Kilka startupów pozostaje finansowo zdrowych, chociaż wydali znaczną ilość środków głównie na wynagrodzenia. W przypadku czterech z dziesięciu projektów - ilość zebranych funduszy zmniejszyła się o co najmniej jedną trzecią. Projekt Status, który zebrał 95 milionów dolarów w czerwcu 2017 r., ma teraz 53 miliony dolary. Założyciel ma 98 pracowników w 24 krajach i ma wysoki "wskaźnik spalenia" (wskaźnik mówiący o tym, jak szybko firma wydaje środki z funduszy początkowych (ang: burn rate)) w wysokości 1,3 miliona dolarów miesięcznie. Typowa stawka dla tego typu startupu jest bliższa 500 000 USD.


Co dziwne, trzy z 10 projektów ICO posiadają więcej gotówki i kryptowalut niż ich całkowita kapitalizacja rynkowa. W dziwacznym świecie kryptowalut, w którym ICO i krypto projekty są często uruchamiane przy braku umów prawnych, nie jest jasne, czy posiadacze tokenów mają prawo do jakichkolwiek roszczeń do funduszy początkowych.

Inwestorzy, mogą próbować udowodnić, że token został sprzedany jako niezarejestrowany papier wartościowy. Ale czy to coś da?

"2019 będzie rokiem pozwów ICO" - przewiduje Nic Carter, były analityk Fidelity, który współtworzył firmę - krypto venture capital - Castle Island Ventures

PODSUMOWANIE PRZEANALIZOWANYCH PROJEKTÓWTEZOS (XTZ)


Produkt: Zdecentralizowana platforma chmury obliczeniowej, konkurent Ethereum

Cena tokena*: 1,31 USD

Zwrot z ICO*: 228%

Zwrot z inwestycji w Bitcoina w tym samym okresie*: 174%

Data zakończenia ICO: 14/07/17

Środki pozyskane: 232 miliony USD

Pozostałe środki: 500 milionów USD

Pracownicy: Około 40


Status projektu: Główna sieć uruchomiona w dniu 17/09/18


Tezos był jednym z najwyżej ocenianych ICO w 2017 roku. Teraz nad nim wisi czarna chmura niepewności prawnej. W pozwie zbiorowym złożonym przeciwko Tezos, niektórzy inwestorzy twierdzą, że Tezos nie dotrzymał obietnic, a jego kryptowaluta została sprzedana jako niezarejestrowany papier wartościowy. Fundacja Tezos argumentowała, że sprawa powinna być rozpatrzona przez sądy szwajcarskie, ale sędzia z USA odrzucił ten argument w sierpniu 2018. Fundacja odmówiła komentarza w sprawie toczącego się procesu.


W jego skarbcu wciąż znajduje się około 500 milionów dolarów, głównie w kryptowalutach takich jak Bitcoin i Ether. To jest spadek z około 1,2 miliarda dolarów (w grudniu 2017 roku), kiedy Bitcoin osiągnął szczyt.


Z 10 zbadanych ICO, Tezos uzyskał drugi najwyższy zwrot z inwestycji, dostarczając inwestorom prawie 230%. Platforma została uruchomiona we wrześniu 2018 r. Ma około 450 osób i organizacji uczestniczących w sieci i potwierdzających transakcje.


BANCOR (BNT)


Produkt: Zdecentralizowana kryptogiełda dedykowana do wymiany jednej kryptowaluty na inną

Cena za token: 1,28 USD

Zwrot z ICO: -67%

Zwrot z inwestycji w Bitcoin w tym samym okresie: 143%

Data zakończenia ICO: 12/06/17

Pozyskane środki: 153 miliony USD

Pozostałe środki: co najmniej 75 milionów USD (szacunkowo)

Pracownicy: 61


Status projektu: Główna sieć uruchomiona w październiku 2017 r


Ta izraelska firma dąży do stworzenia zdecentralizowanej giełdy, w której ludzie mogą szybko wymienić jedną kryptowalutę na inną. Kwestia, czy jest naprawdę zdecentralizowana, była przedmiotem gorących dyskusji, szczególnie po tym, jak firma zamroziła fundusze klientów, aby odzyskać skradzione tokeny.


Spośród prawie 400 000 Etherów zebranych przez Bancor w ICO, firma przeznaczyła 150 000 dolarów na mętny projekt pod nazwą "stabilność cen", który zasadniczo wspierał spadającą cenę monety, odkupując tokeny od tych, którzy chcieli wyjść z projektu w początkowym okresie. Współzałożycielka Bancora, Galia Benartzi, mówi, że celem było uczynienie ICO bardziej zintegrowanym i złagodzenie niestabilności cen.


Bancor odmówił odpowiedzi na pytanie, ile środków pozostało w jego skarbcu, ale w oparciu o wielkość personelu i typowe "wskaźniki spalania" ma on przynajmniej 75 milionów dolarów. Cena tokena BNT spadła o ponad 60% od momentu ICO. Jeśli chodzi o platformę Bancora, która jest dostępna od zeszłej jesieni, wolument obrotu wynosi około 4 miliony dolarów dziennie w różnych walutach cyfrowych. Jednak jego własna moneta - ma średnio 125 użytkowników dziennie, informuje Trivial.co.


STATUS (SNT)


Produkt: przeglądarka zdecentralizowanych aplikacji (pomyśl o Google Chrome dla krypto aplikacji), krypto portfel i aplikacja do czatu

Cena za token: 0,04 USD

Zwrot z ICO: -5%

Zwrot z inwestycji w Bitcoin w tym samym okresie: 140%

Data zakończenia ICO: 21/06/17

Środki pozyskane: 95 milionów USD

Pozostałe środki: 53 miliony USD

Środki na tokena: 0,02 USD

Zatrudnienie: 90


Status projektu: Wersja testowa aplikacji uruchomionej publicznie z funkcją portfela kryptowalut i czatu ma mniej niż 1000 użytkowników dziennie. Token ma około 130 użytkowników dziennie.


TenX (PAY)


Produkt: Karta debetowa, która pozwala robić zakupy w kryptowalucie

Cena za token: 0,55 USD

Zwrot z ICO: -28%

Zwrot z inwestycji w Bitcoin w tym samym okresie: 148%

Data zakończenia ICO: 24/06/17

Środki pozyskane: 83 miliony USD

Pozostałe środki: 104 miliony USD

Zatrudnienie: 80


Status projektu: TenX twierdzi, że jest prawie gotowy do wysłania drugiej wersji karty debetowej do 100 000 klientów.


TenX firma z Singapuru robi karty debetowe do robienia zakupów za pomocą kryptowalut w tradycyjnych sklepach detalicznych. Firma wydała kartę Visa w 2017 roku, współpracując z firmą WaveCrest zajmującą się płatnościami. Ale w styczniu 2018 roku Visa "wyłączyła" wtyczkę, powodując, że karty z TenX i innych firm, takich jak BitPay, przestały działać.


Od tego czasu TenX przebudowuje swój produkt kart debetowych. Ma 80 pracowników, którym płaci średnio 84 000 USD rocznie, co daje miesięczną "stopę spalenia" w wysokości około 530 000 USD lub 6,4 miliona USD rocznie.


Na Twitterze - współzałożyciel Hosp został skrytykowany za posty na Instagramie pokazujące jego ekstrawagancki wypad na prywatnym samolocie. "To była jednorazowa podróż na nasz ślub. I to są moje osobiste fundusze, to nie ma nic wspólnego z firmą." - tłumaczy Hosp.


We wrześniu TenX opublikował szczegółowy raport finansowy, twierdząc, że w jego skarbcu nadal są 104 miliony dolarów, czyli o 21 milionów więcej niż pierwotnie zebrał. Jak to się stało? Hosp zaczął zamieniać Ether na dolary amerykańskie w lipcu 2017 r. Zdecydował, że projekt utrzyma podział krypto-fiat na 50/50, podczas gdy rynek rośnie. Obecnie wskaźnik ilość gotówki/ilość tokenów firmy TenX przewyższa cenę tokena o prawie 50%. Hosp mówi, że za miesiąc lub dwa TenX ma zamiar wysłać nowe karty.


PRESSONE (PRS)


Produkt: ma być platformą treści cyfrowych bez reklam, która pozwala czytelnikom płacić za pośrednictwem mikropłatności

Cena tokena: 0,05 $ (z bardzo niskimi obrotami handlu)

Zwrot z ICO: Niedostępny

Zwrot z inwestycji w Bitcoin w tym samym okresie: 223%

Data zakończenia ICO: 17/07/17

Środki pozyskane: 82 000 000 USD

Pozostałe środki: nieznane

Pracownicy: nieznani


Status projektu: po chińskim zakazie ICO, PressOne ujawniło podobno plany zwrotu środków inwestorom. Tej informacji jednak nie udało się potwierdzić.


Firma PressOne z siedzibą w Chinach została stworzona przez przedsiębiorcę i krypto inwestora Li Xiaolai. Jego pierwotnym celem było zbudowanie cyfrowej platformy treści napędzanej przez mikrotransakcje. Projekt zebrał 82 miliony dolarów, podobno nawet bez opublikowania whitepaper.


Grupa programistów podobno nadal pracuje nad PressOne, publikując okresowe aktualizacje oprogramowania. Chociaż Li Xiaolai był dyrektorem generalnym PressOne w kwietniu 2018 r., ostatnio powiedział, że zmienia karierę i nie zamierza więcej inwestować w blockchain.


MOBILEGO (MGO)


Produkt: cyfrowa platforma przeznaczona do gier i e-sportów

Cena za token: 0,42 USD

Zwrot z ICO: -44%

Zwrot z inwestycji w Bitcoin w tym samym okresie: 180%

Data zakończenia ICO: 25/05/17

Pozyskane środki: 53 miliony USD

Pozostałe środki: nieznane

Pracownicy: Około 50 osób, mniej niż 100 osób


Status projektu: portfel cyfrowy - ukończony, ale pierwotny cel - stworzenie platformy do gier - jest pod znakiem zapytania.


MobileGo z siedzibą w Serbii pierwotnie miała być kryptowalutą dla graczy, pozwalającą im na obstawianie e-sportów i płacenie za wejście do turnieju. Ale byli pracownicy odradzają inwestowania w kryptowalutę. "Przez cały czas miałem wrażenie, że jesteśmy tylko narzędziami w ramach większego planu, który był realizowany przez braci Sholom", mówi inżynier, który pracował z liderami firmy, Siergiejem i Maximem Sholomem. Rzecznik MobileGo twierdzi, że startup wciąż koncentruje się na swoich pierwotnych celach, a niedawno nawiązał współpracę z firmą zajmującą się grami.SONM (SNM)


Produkt: zdecentralizowana platforma "Fog computing", która obsługuje aplikacje komputerowe - takie jak oprogramowanie do przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej.

Cena za token: 0,06 USD

Zwrot z ICO: -66%

Zwrot z inwestycji w Bitcoin w tym samym okresie: 223%

Data zakończenia ICO: 15/07/17

Pozyskane fundusze: 42 miliony USD

Pozostałe środki: 18 milionów USD

Zatrudnienie: 70


Status projektu: gotowy


Założona w Moskwie firma Sonm ma być zdecentralizowaną platformą przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej, która obsługuje aplikacje i konkuruje z takimi formami, jak AWS i Dfinity. Po zebraniu 42 milionów dolarów w lipcu 2017 r., zamienił dużą część swojej kryptowaluty Ethereum na dolary i próbował przechowywać je na tradycyjnym koncie bankowym.


Firma nie zbierała żadnych informacji na temat inwestorów, oprócz adresów e-mail. Aby uniknąć negatywnego "spojrzenia" ze strony SEC, firma Sonm podjęła kroki, aby uniemożliwić inwestorom amerykańskim inwestowanie, na przykład zakazując adresów IP i wyraźnie informując na swojej stronie internetowej, że inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych nie mogą uczestniczyć w ich ICO."


Ponieważ Sonm nie mógł przejść audytu "Know Your Customer" (KYC), banki początkowo nie zaakceptowały funduszy zebranych w trakcie ICO. Tak więc Sonm zapłacił za większość swoich wydatków, w tym za pensje, w tokenach Sonma i innych kryptowalutach.


Sieć Sonm została uruchomiona w czerwcu 2018 r., Ale jak dotąd ma tylko 50 do 100 użytkowników. Wskaźnik ilość gotówki/ilość tokenów jest szacowany na 0,05 USD, i wynosi prawie tyle ile cena rynkowa tokena - 0,06 USD. Założyciel ma 70 pracowników i "pali gotówkę" (ma "współczynnik spalania") w wysokości od 500 000 do 800 000 USD miesięcznie, mówi współzałożyciel Sonm Aleksei Antonov. Szacuje się, że w firmie pozostało tylko 18 milionów dolarów z pozyskanych 42 milionów.


Przy obecnym "wskaźniku wypalania" w wysokości 500 000 USD miesięcznie, a także biorąc pod uwagę, że AWS (główny konkurent firmy) ma ambitny plan pokonać Amazon, przyszłość Sonma jest wątpliwa. "Jeśli chcesz być zdecentralizowany, musisz być równie dobry jak Amazon pod każdym innym względem", mówi Salil Deshpande z firmy Bain Capital.


BRAVE, BASIC ATTENTION TOKEN (BAT)


Produkt: przeglądarka internetowa z wbudowanym blokerem reklam, która umożliwia użytkownikom nagradzanie twórców treści bezpośrednio za pomocą kryptowaluty

Cena za token: 0,24 USD

Zwrot z ICO: 580%

Zwrot z inwestycji w Bitcoin w tym samym okresie: 183%

Data zakończenia ICO: 31/05/17

Pozyskane fundusze: 35 milionów USD

Pozostałe środki: co najmniej 30 milionów USD (szacunkowo)

Zatrudnienie: 90


Status projektu: gotowy


"Chcemy być szybszą, bardziej prywatną przeglądarką internetową z wbudowanym blokerem reklam, w którym użytkownicy mogą bezpośrednio nagradzać twórców treści". Przeglądarka pojawiła się w styczniu 2016 r., a osiem miesięcy później została zintegrowana z Bitcoinem, aby umożliwić użytkownikom dokonywanie transakcji w kryptowalucie.


W ciągu ostatniego roku Brave wykorzystał większość swoich funduszy, aby wypłacić pensje swoim 90 pracownikom. Startup wydał także pieniądze na reklamy na Facebooku i Google. Ilość aktywnych użytkowników wrosła z 400 000 miesięcznie do 4,7 miliona. Dotychczasowe dochody są "nie wielkie" - mówi Brendan Eich, dyrektor generalny Brave. "Chodzi o wzrost."


Szczęśliwi inwestorzy ICO firmy Brave odnotowali sześciokrotny wzrost ceny tokena, a wskaźnik ilość gotówki/ilość tokenów wynosi 0,03 USD, w porównaniu do obecnej ceny 0,24 USD.


Inwestor venture capital - Carter - uważa, że ​​Brave nie potrzebuje własnego tokena, ponieważ czytelnikom łatwiej byłoby zawierać transakcję za pomocą bardziej płynnych kryptowalut, takich jak Ether. "To jak podróżowanie za granicę i konieczność wymiany pieniędzy na granicy. To jest do bani", mówi Carter. Rzecznik firmy Brave twierdzi, że token jest przydatny do nagradzania wydawców za pośrednictwem programu rekomendacji i zapewnienia stabilności cen.


Według Cartera, paradoks imponującego wzrostu użytkowników Brave i relatywnie słabych wyników cenowych kryptowaluty jest przykładem problemów związanych z niektórymi typami tokenów istniejących na rynku. "To świetne studium przypadku pokazujące, dlaczego większość tokenów jest skazana na zagładę" - mówi Cartera. Firma Brave twierdzi, że rozwój jej aplikacji dotyczył głównie urządzeń mobilnych, a jej token jest dostępny tylko dla użytkowników komputerów. Firma planuje również dodać token do swoich aplikacji na Androida i iPhone'a.


CIVIC (CVC)


Produkt: Oprogramowanie umożliwiające weryfikację tożsamości bez konieczności przechowywania informacji w centralnej bazie danych

Cena za token: 0,14 USD

Zwrot z ICO: 36%

Zwrot z inwestycji w Bitcoin w tym samym okresie: 139%

Data zakończenia ICO: 02/06/17

Pozyskane środki: 33 miliony USD

Pozostałe środki: co najmniej 20 milionów USD (szacunkowo)

Pracownicy: 42


Status projektu: gotowy


Dzięki oprogramowaniu mobilnemu i aplikacji internetowej, Civic ma na celu umożliwienie weryfikowania tożsamości bez przechowywania informacji w centralnej bazie danych. Chce zmniejszyć ryzyko naruszenia danych i wyeliminować potrzebę zaufania do firmy, aby zachować prywatne dane. Szeregowy przedsiębiorca i CEO firmy Vinny Lingham rozpoczął pracę nad projektem w 2015 roku.


Lingham agresywnie sprzedał 80% krypto, które zebrał w ciągu kilku miesięcy po ICO, zamieniając go na dolary amerykańskie. Do tej pory Civic wydawał fundusze głównie na wynagrodzenia - dziś ma 42 pracowników. Jego produkt ma ponad 100 000 pobrań, mówi Lingham. W ciągu ostatnich 30 dni aplikacja została użyta 8 000 razy do zweryfikowania tożsamości. Wielu zgadza się, że weryfikacja tożsamości będzie ważnym przypadkiem użycia blockchainu w przyszłości, ale pytanie brzmi, czy Civic będzie w pobliżu, kiedy ten czas nadejdzie.


POLYBIUS (PLBT)


Produkt: portfel i aplikacja z funkcjami analitycznymi dla krypto aktywów i euro. Mint.com dla krypto

Cena za token: 1,58 USD

Zwrot z ICO: -84%

Zwrot z inwestycji w Bitcoin w tym samym okresie: 148%

Zwrot S&P500: 14%

Data zakończenia ICO: 17/07/17

Pozyskane środki: 32 miliony USD

Pozostałe środki: 40 milionów USD

Pracownicy: 13


Status projektu: etap prototypu


Polybius, nazwany tak na cześć greckiego historyka, ma na celu stworzenie portalu dla inwestorów kryptowalutowych do przechowywania zasobów cyfrowych, handlu nimi i przeglądania analityki portfela. Token projektu ma niewiele wspólnego z ekosystemem, poza dystrybucją dywidendy, jeśli firma osiągnie "stabilną rentowność".


Estoński i belgijski startup wykorzystuje fundusze zebrane w ICO, aby sfinansować wynagrodzenia dla 13 osób, testerów, konsultantów ds. struktury korporacyjnej i audyt finansowy. Około 85% pieniędzy zebranych w ICO wciąż znajduje się w kryptowalutach. Obecnie firma posiada około 26 milionów dolarów w Bitcoinie, 5 milionów w Ethereum i 150 000 w stablecoin tether.


Ponieważ Polybius zgromadził więcej środków z ICO w Bitcoinie niż w Ethereum - po 16 miesiącach ma o około 8 milionów dolarów więcej funduszy, niż zebrano. Tymczasem kryptowaluta projektu osiągnęła słabe wyniki - spadła o 84%.


Polybius nie wypuścił jeszcze produktu. CEO Anton Altement mówi, że jeśli Polybius rzeczywiście zarobi, stworzy pulę dywidend, oferując 20% funduszy dla posiadaczy tokenów, a 80% dla założycieli.


*Cena tokena na dzień 19/10/2018, według coinmarketcap.com


Źródło artykułu

201 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com