Ivan on Tech: od 0 do 200 000 followersów na YouTube w dwa lata!

Aktualizacja: mar 25

Jeszcze będąc na studiach, co miesiąc subskrybowałam czasopismo Forbes. Robię to nadal - oczywiście mając nadzieję, że kiedyś i moje zdjęcie znajdzie się na okładce tego czasopisma (przynajmniej polskiej edycji) :) Ale dziś nie o mnie :) tylko o Ivan on Tech - chłopaku rosyjskiego pochodzenia, który podbił YouTube i został jednym z najbardziej popularnych popularnych krypto blogerów. Niedawno w internetowym wydaniu Forbes pojawił się bardzo interesujący wywiad z nim. Postanowiłam go dla Was przetłumaczyć.
Ivan zawsze lubił technologię. Kiedy miał dziewięć lat, jego mama-matematyk podarowała mu książkę o HTML. Chciał nauczyć się tworzenia gier wideo i pomyślał, że książka HTML mu pomoże.


„Moja mama dała mi tę książkę, a na okładce książki było napisane: „Oto, jak tworzyć strony internetowe”, tak jakby ta książka nauczyła cię, jak tworzyć strony internetowe”, powiedział Ivan. „Byłem trochę rozczarowany, kiedy po przeczytaniu książki okazało się, że mogłem robić tylko proste rzeczy w HTML”. Dlatego, idąc za radą niektórych osób, Ivan zaczął uczyć się Javascript, aby móc tworzyć gry takie jak RuneScape (jedna z jego ulubionych).


Dorastając Ivan większość czasu spędzał na pływaniu. Często trenował dwa razy dziennie, w tym podczas wakacji. Programował w nocy. Uważa, że ​​pływanie uczy go dyscypliny i nastawienia na rywalizację. „W pływaniu łączą cię z ludźmi, którzy są w zasadzie tak dobrzy jak ty”, powiedział, wspominając czas, kiedy podróżował po całej Szwecji na zawody. „To tak jak kilka milisekund między tobą a konkurencją.”


Mówi, że każdy powinien uprawiać sport, gdy jest nastolatkiem. „Uczysz się, jak radzić sobie z przeciwnościami, uczysz się pracy zespołowej, umiejętności społecznych, jak trenować jako zespół i jak konkurować” - powiedział. Dzięki temu „jako nastolatek nie spędzasz czasu na zabawie, robiąc zwariowane i bezużyteczne rzeczy, ponieważ nie ma na to czasu. Nie spędzasz czasu z przyjaciółmi, którzy robią rzeczy, które nie są przydatne.”


Jego rodzice zrobili wszystko żeby on nie mógł wpaść w kłopoty. „Jako nastolatek, największym zagrożeniem są przyjaciele, którzy dają ci złe nawyki, złe relacje. To, z kim się spotykasz, decyduje o twoim życiu.”


Po pływaniu Ivan szedł do domu i programował. Opublikował kilka gier wideo w sklepie z aplikacjami, ale żadna z nich nie odniosła sukcesu poza nauką. Ivan spędził czas na C++, który przełożył się na późniejsze studia nad Bitcoinem, który został zaprogramowany w C.


Ivan, który ma teraz ponad 215 000 subskrybentów na swoim kanale “Ivan on Tech” na YouTube, odkrył Bitcoin po tym, jak przyjaciel dał mu poradę na temat cyfrowej waluty. Bitcoin był wtedy w trakcie hossy od 30 do 1000 USD. „Wszyscy wariowali na punkcie Bitcoina, tak jak w 2017 roku, kiedy doszliśmy do 20 000 $” - powiedział. „Za każdym razem, gdy Bitcoin osiąga nowe maksima wszech czasów, wiele nowych osób dołącza do rynku. W 2017 roku tysiące ludzi odkryło krypto.”

Ivan był jedną z tych osób. Bitcoin odkrył w 2013 roku. „To było pod koniec cyklu 2013” - wspomina. „A potem upadliśmy i weszliśmy w nowy rynek niedźwiedzia. Byłem jak wiele osób: jesteś na szczycie FOMO (ang. fear of missing out), a wtedy dowiadujesz się, jak naprawdę działa rynek.”


Mimo spadku ceny Bitcoina z 1000 USD do 200 USD w tamtym czasie - technologia blockchain pozostawała czymś fascynującym dla niego. Ivan studiował blockchain od 2014-2017.


Wydanie Ethereum 2015 pomogło mu dostrzec potencjalne przypadki użycia poza cyfrowym złotem lub elektroniczną gotówką. Język programowania Solidity firmy Ethereum, podobny do JavaScript, jest nowym sposobem do budowania aplikacji w sieci blockchain. Ivan nauczył się Solidity i jak budować dApps.


Podczas gdy pracował jako programista w firmie Ericsson w 2017 roku, Ivan założył swój kanał YouTube, głównie jako sposób na dzielenie się swoją wiedzą na temat programowania i technologii w ogóle. Pomyślał, że kilka tysięcy subskrybentów będzie dobrze wyglądać w jego CV. „Zdawało mi się, że nie potrzebuję wielkiej rzeszy fanów, może zaledwie kilku tysięcy osób, ponieważ wtedy mógłbym pokazać potencjalnym pracodawcom, że ludzie słuchają tego, co mam do powiedzenia, więc mogą mnie zatrudnić. Poza tym mój angielski był wtedy tak zły, że przynajmniej mogłem nauczyć się angielskiego, robiąc YouTube.”


Przynajmniej taki był pierwotny plan. Zaczął więc robić codzienne filmy na YouTube. Jego filozofia była prosta. „Nie ma znaczenia, czy to dobry film czy zły, zamierzam to robić codziennie” - powiedział. „Więc jeśli to będzie zły film, jutro jest nowy dzień i szybko będzie dobry film, lepszy”.


Zaczął robić filmy ogólnie o technologii i kodowaniu. Jednak pewnego dnia nakręcił film o Ethereum. Sprawdziło się lepiej niż inne filmy. Widział, że ludzie potrzebowali treści kryptograficznych, a ponieważ uwielbiał kryptografię, pasowało mu to. „Nie spodziewałem się, że krypto będzie miało tak dużą widownię na YouTube” - powiedział Ivan. „Tego dnia, kiedy stworzyłem wideo Ethereum, nie wiedziałem, co stworzyć. Pomyślałem więc, zrobię film o Ethereum, żeby mieć cokolwiek zrobionego na dziś. Dobrze, że to zrobiłem, ponieważ całkowicie eksplodowało.”


Znalazł swoją niszę. Filmy przed Ethereum uzyskiwały kilkaset wyświetleń, potem tysiące. Nadal robił krypto wideo jedno za drugim, a reszta to historia. Swój sukces przypisuje szczęściu, umiejętnościom, poświęceniu się i etyce pracy.


Jego sposób na zgromadzenie zaledwie kilku tysięcy subskrybentów, nie martwiąc się o jakość, a zamiast tego skupiając się na ilości, pomógł mu się nie zniechęcić. „Nie byłem zbytnim perfekcjonistą” - powiedział. „Wiele osób utknęło na początku, ponieważ chcą idealnego wideo, idealnego dźwięku, idealnej kamery, ale pomyślałem sobie:„ Hej, dajcie mi dobry mikrofon, a potem będziemy robić jeden film dziennie, bez względu na to, co się stanie”.


"Ludziom nie chodzi o to żeby rzeczy były błyszczące", mówi Ivan. "Nie obchodzi ich to jak zostało zrobione wideo. Chcą tylko wartości. Na początku jest źle”. - myślał sobie. „Więc cokolwiek zrobię, nawet jeśli spędzę czas na znalezienie dobrego sprzętu itp., nadal będzie źle. Jeśli nagrywasz jeden film dziennie przez trzy miesiące, masz 100 filmów. Jeśli jakość filmów nie poprawiła się po tych 100 filmów, coś musi być z tobą nie tak.”


Przez ilość przychodzi jakość. „I poprzez ilość, będę miał również większe szanse, aby pojawiać się przed ludźmi, aby ludzie mogli zobaczyć, że jestem aktywny. Będą mnie widzieć”.


Dziś Ivan wie, jak zrobić program, który wnosi wartość dodaną dla jego odbiorców. „Nauczyłem się, jak tworzyć ciekawe wizualizacje, w ciekawy sposób opowiadać o tym temacie, jak zaangażować odbiorców”.


Od tego czasu poprawił się także jego sprzęt, w tym ładna kamera i studio. „Ale nie musisz tak zaczynać” - powiedział Ivan. "Absolutnie nie." Nie miał studia do połowy 2018 roku. Do tego czasu jego konfiguracja była podstawowa: mikrofon i kamera na komputerze.


Po tym, jak film Ethereum stał się „wirusowy” Ivan zaczął poważniej traktować swój kanał YT, chociaż nadal nie uważał go za swoją etatową pracę, ponieważ nie wiedział, jak na nim zarabiać. Dopiero pod koniec 2017 roku Ivan poczuł, że krypto to branża, w której mógłby zbudować biznes. Do tego czasu otrzymywał już zaproszenia do wyrażenia swojej opinii na tematy związane z krypto, co pomogło mu zrozumieć, że blockchain był naprawdę rozwijającą się branżą.


„Myślałem, że krypto to tylko kilku facetów siedzących w domu i rozmawiających na BitcoinTalk i to wszystko” - wspomina. Oprocz konferencji zaczął rozmawiać z dużymi firmami, organizować warsztaty i wygłaszać przemówienia. „Uczymy banki i agencje rządowe, jak zmienia się świat pod względem finansów”.


Minęło trochę czasu, zanim zrozumiał, że to jest to, co mógł robić w pełnym wymiarze godzin. Wtedy założył Akademię, która oferuje kursy programistyczne dla Ethereum, EOS i Bitcoin Lightning Network. „W tym momencie czułem, że naprawdę mogę coś zmienić” - powiedział, a uczniowie zapisali się na zajęcia obejmujące pracę domową, zadania, prywatne korepetycje oraz comiesięczne pytania i odpowiedzi. Uczniowie mogą zadawać pytania instruktorom i większej społeczności, jeśli utknęli robiąc projekt.


„Ludzie, których kształcimy, wychodzą, budują różne rzeczy w branży i popychają ją do przodu” - powiedział Ivan. „I musisz mieć wykształcenie w tej przestrzeni, ponieważ bez niego nie wykształcisz ludzi, którzy mogą zmienić branżę i i świat. Tego typu filmy nie radzą sobie dobrze w YouTube, ponieważ algorytm nie sugeruje takiego filmu - większość ludzi go nie obejrzy. Może 5% twojej publiczności, która naprawdę chce się dowiedzieć, jak to działa, ponieważ naprawdę chcą się zaangażować” - powiedział Ivan. „I dlatego lepiej jest, aby wstąpili do Akademii. Jeśli ludzie płacą za kursy, są bardziej skłonni poświęcić się nauce, niż gdyby oglądali darmowe filmy YT."


Kilka tygodni przed tym wywiadem Ivanem poradził sobie z największym wyzwaniem, przed jakim kiedykolwiek stanął. Podczas tak zwanej "czystki" YouTube w 2019 r. filmy i kanały twórców treści kryptograficznych zostały zdjęte z YouTube. Podczas gdy sama "czystka" się skończyła, rzeczy już nigdy nie będą takie same. „Wszystkie kanały powróciły, wszystko wróciło do normy, ale w rzeczywistości jest to tylko na powierzchni” - powiedział Ivan. „Nic nie wraca do normy, ponieważ teraz wszyscy rozumieją, że będziesz musiał się zdecentralizować. Nie chodzi o to, czy powinniśmy czy nie. Pytanie, jak szybko możemy to zrobić i jak, a także na jakie platformy powinniśmy migrować lub nie.”


"Czystka", ktora skłoniła subskrybentów YT do zarejestrowania się na listę dyskusyjną Ivan on Tech, była również błogosławieństwem w przebraniu, ponieważ zmusiła wszystkich influencerów do zebrania się i opracowania strategii odzyskania kanałów. „Mieliśmy grupę na Telegramie, w której organizowaliśmy się tak żeby moc zrobić, jak najwięcej hałasu na Twitterze, aby YouTube w końcu zareagował i powiedział, że to pomyłka”.


Ivan nie jest pewien, czy YT powiedziałby, że popełnił błąd, gdyby twórcy nie zrobili tyle hałasu. „[Mieliśmy] wiele wsparcia od innych użytkowników YouTube i społeczności” - powiedział. „W pewnym sensie było bardzo dobrze, że poznaliśmy się, pracowaliśmy ze sobą i przeszliśmy przez ten kryzys razem, ponieważ ludzie najbardziej łączą się w kryzysie, kiedy masz wspólny problem do rozwiązania”.


Na razie Ivan chętnie pozostanie na YouTube, jednocześnie zachęcając ludzi do zapisania się na listę mailingową. „To jedyna rzecz, którą możemy tak naprawdę zrobić, ponieważ nie ma alternatywy dla YouTube”, powiedział, zauważając, że nowe witryny hostujące treści nie pomagają twórcom treści w kontaktach z nowymi ludźmi, co jest częścią przewagi YT. „Nie ma alternatywy dla obecnych scentralizowanych ekosystemów. Ludzie mówią, że powinienem używać zdecentralizowanych platform, ale jedyne, co oferują, to hosting.”


Wszyscy są na YouTube i Spotify, mówi Ivan. Tam twórcy muszą nieustannie dążyć do bycia na oczach ludzi. „Na przykład teraz zaczęliśmy umieszczać audio nagrania na wszystkich platformach podcastowych” - wyjaśnił. „Musimy zagrać w tę grę, a obecnie gra polega na tym, że ludzie nadal korzystają ze scentralizowanych rozwiązań i będą - przez pewien czas. W najbliższym czasie nie zamierzamy przechodzić na zdecentralizowane platformy. Aby krypto mogło się rozwinąć, musimy dostać się do umysłów większej liczby ludzi i musimy mieć ekspozycję na większą liczbę ludzi.” "Dlatego twórcy treści muszą korzystać z platform, na których znajdują się ludzie. Ale jednocześnie, jeśli coś się stanie, postaraj się zdobyć e-mail oraz mieć własną stronę internetową, mieć solidny kanał komunikacji z odbiorcami, od których nie można zostać zbanowanym. Nie bądź zbyt wygodny”.

68 wyświetlenia
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com

Warszawa, Polska

Blog o Bitcoinie, biznesie i motywacji