Jak prognozować cenę Bitcoina patrząc na raporty Commitments of Traders?

Aktualizacja: 29 sty 2019Na nie czekają giełdowe piranie. Patrząc na nie, doświadczony trader może spokojnie opisać sytuację i nastroje na krypto rynku, które będą panować w następnym tygodniu a nawet miesiącu. Mówię tutaj o raportach COT (Commitments of Traders).


Czym są Commitments of Traders?


Są to cotygodniowe raporty przygotowywane przez amerykańską Commodity Futures Trading Commission (CFTC- czyli federalny nadzór nad giełdami towarowymi w USA) i jak sama nazwa wskazuje bazują one na informacjach pozyskanych bezpośrednio od handlujących kontraktami terminowymi futures. Amerykański nadzór zbiera dane o wszystkich liczących się kontraktach terminowych. Informacje pochodzą z biur maklerskich oraz izb rozliczeniowych, które są zobowiązane raportować o pozycjach przekraczających limity wyznaczone przez CFTC. Według Komisji zebrane w ten sposób dane reprezentują około 70-90% wszystkich otwartych pozycji na danym rynku.


Czym są futures'y?


Zanim wyjaśnimy sobie jakie chcemy otrzymać informacje oraz jak je zdobyć przypomnijmy sobie czym jest futures? Kontrakt futures to umowa kupna lub sprzedaży aktywa w przyszłości po cenie określonej dziś.


Wyjaśnijmy to sobie na jabłkach. Jesteś pewien, że cena jabłek za tydzień podskoczy w górę i chcesz na tym zarobić. Kontrakt futures pozwoli ci umówić się, ze sprzedawcą, że za tydzień kupisz od niego worek jabłek za 50 zł. Za tydzień, zgodnie z twoimi oczekiwaniami, jabłka drożeją do 60 złotych za worek. Ty jednak dostajesz jabłka po 50 zł (zgodnie z warunkami kontraktu futures) i zarabiasz na różnicy. Ty, w ten sposób, zająłeś pozycję długą (ang. long) a sprzedawca krótką (ang. short). Gdyby jabłka staniały do 40 zł (jak myślał sprzedawca) to on i tak sprzedał by jabłka tobie po 50 zł - zgodnie z umową - i na tej różnicy zarobiłby on.


Kontrakt futures można zawrzeć na wszystko. Na towar, na papiery wartościowe, na walutę, jak również i na kryptowalutę. Kontrkaty futures można także sprzedawać innym osobom. Na chwilę obecną kryptorynek musi się zadowolić tylko kontraktami futures na Bitcoin. Nie wykluczone, że w przyszłości pojawią się również kontrakty na Ethereum. Jak na razie, jednak kontrakty na Ether nie są aprobowane przez władze.


Bitcoin-futuresy dosyć pewnym krokiem już weszły na takie giełdy jak CBOE i CME. Co prawda są to instrumenty bez fizycznej dostawy Bitcoina. Wszystkie rozliczenia są przeprowadzane w dolarach amerykańskich.


Po co obserwować futures'y?


Teraz kiedy widzimy logikę stojącą za zawieraniem kontraktów futures - wyjaśnia się dlaczego ważne jest żeby je obserwować. Jeśli duża liczba graczy otwiera pozycje short - można się spodziewać spadku ceny aktywa bazowego. I na odwrót. Kiedy duże ryby zaczynają zmieniać swoje pozycje na "long" - można się spodziewać odwrócenia spadającego trendu. Również wolumen handlu futures'ami może nam dużo powiedzieć o zainteresowaniu Bitcoinem - jako aktywem ogólnie.


Na co patrzeć?


Wspomniane wyżej raporty COT - są publikowane co tydzień. Niestety w chwili obecnej - w wyniku tzw. "shutdown'a" traderzy zostali bez tego instrumentu. Prace amerykańskiego rządu i wszystkich pracowników jednostek państwowych zostały zawieszone. Warto zatem wykorzystać ten czas na zdobycie wiedzy niezbędnej do analizowania tego typu raportów.


Raporty COT można znaleźć na oficjalnej stronie urzędu. Zazwyczaj są one publikowane w piątku w okolicach 21:30 CET. Jeśli na piątek przypada święto - publikacja raportu zostaje przeniesiona.


A zatem wchodzimy na stronę www.cftc.gov. Następnie przechodzimy do zakładki Market Data & Analysis -> Commitments of TradersZjeżdżamy na sam dół strony. Tam znajdziemy następującą tabelkę:Interesują nas tylko te dwie giełdy - CME i CBOE. Klikamy na raport "Long format". Ukaże nam się cała lista różnych raportów. Wśród nich musimy znaleźć raport dotyczący Bitcoina. Można to zrobić za pomocą Ctrl+F -> i wpisać "Bitcoin". Tak wygląda ostatni opublikowany raport - z 18 grudnia 2018.


CME:


CBOE:


Wygląda odstraszająco, ale sens każdej kolumny jest dość prosty. Przejdźmy się po każdej z kolumn.


Open Interest — ogólna ilość otwartych kontraktów. Każdy kontrakt to 5 BTC - w przypadku CME i 1 Bitcoin w przypadku CBOE.


Non-Commercial — są to pozycje dużych (ale nie instytucjonalnych) graczy rynkowych. Zwykle do tej puli trafiają fundusze hedgingowe oraz duzi spekulanci. Widzimy, że w tej kategorii oprócz kolumn long (ilość pozycji długich) i short (ilość pozycji krótkich) mamy "spreading". Co to jest? Spreading - jest to ilość pozycji które się offsetują. Jeśli na przykład dany uczestnik ma 100 otwartych pozycji long i 50 - short to 50 pozycji będzie włączone w pozycję "spreading" (ponieważ 50 pozycji krótkich są offestowane 50-oma pozycjami długimi) a kolejne 50 będzie w pozycji "long" (ponieważ pozycji długich jest o 50 więcej niż krótkich).


Commercial — są to duzi instytucjonalni gracze.


Total - summa wszystkich pozycji (włączając spreading)


Nonreportable positions — są to drobni gracze.


Changes in commitments — jest to różnica w ilości pozycji w porównaniu z zeszłym tygodniem. W powyższym przykładzie (od CME) widzimy na przykład, że inwestorzy instytucjonalni zamknęli 4 pozycje długie i 4 krótkie. Spreading natomiast zwiększył się o 28 - co oznacza, że o tyle więcej zawarto offestowych pozycji (krótkich i długich jednocześnie). Może to oznaczać niepewność co do przyszłej ceny BTC.


Percent of Open Interest — ten wskaźnik pokazuje procentowy stosunek pozycji długich i krótkich we wszystkich pozycjach.


Niżej jest przedstawiona ilość traderów którzy są w pozycjach długich, krótkich lub mają otwarte obydwie pozycje (spreading).


Jak analizować?


Najbardziej ciekawym wskaźnikiem jest zmiana ilości otwartych pozycji (krótkich i długich) w stosunku do poprzedniego tygodnia. Już te ruchy mogą powiedzieć co nieco o tym w jakim kierunku będzie zmierzał rynek i czy będzie w ogóle jakikolwiek ruch.


Ciekawe jest również zaobserwować kiedy znaczna (w procentowym ujęciu) ilość pozycji (długich lub krótkich) znajduje się w "jednych rękach". Bardzo często inwestorzy instytucjonalni wiedzą o jakimś fakcie, który wpłynie w przyszłości na rynek i działają odpowiednio - zajmując pozycję krótką lub długą.

Przeanalizujmy raport przedstawiony powyżej i zobaczmy jak do działa.


Na raporcie z giełdy CME widać, że nie ma znaczącej przewagi jeśli chodzi o zmianę (wzrost w tym przypadku) liczby pozycji short czy long. Ilość długich i krótkich pozycji wzrosła o mniej więcej tyle samo w porównaniu z poprzednim tygodniem. Ilość traderów, którzy są w pozycjach krótkich i długich jest również mniej więcej taka sama. Wynikało by z tego, że w następnym tygodniu cena raczej powinna się wahać w pewnym diapazonie i nie powinno być jakichś większych trendów wzrostowych czy spadkowych.
Tak też się stało. Po opublikowaniu raportu cena się wahała w przedziale 3700-4100 i nie doszło do większych ruchów ceny.Podsumowując, raporty COT mogą być cennym źródłem informacji dla uważnego i doświadczonego tradera. Jednakże, opierać się tylko i wyłącznie na tych raportach - nie radziłabym. Warto je brać pod uwagę tylko w połączeniu z szerszą analizą rynku.

Serdecznie zapraszam do: komentowania artykułów,

zapisania się na naszą krypto-listę mailingową oraz

dołączenia do naszych dyskusji na Wykop i Forum.bitcoin.pl

Czytaj codziennie artykuły i wiadomości ze świata Bitcoin i kryptowalut z cryptoqueen.pl

971 wyświetlenia
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com

Warszawa, Polska

Blog o Bitcoinie, biznesie i motywacji