Odpowiedzi na 6 największych pytań dotyczących aplikacji Apple'a i Google'a do śledzenia COVID
Google i Apple połączyły siły w ramach ambitnego projektu. To projekt, który ma ogromne implikacje dla prywatności. Chodzi o cały system służący do śledzenia osób, które miały kontakt z innymi osobami zarażonymi koronawirusem.


Aplikacja ta ma używać sygnałów Bluetooth LE do śledzenia kontaktów. Gdy dwie osoby są blisko siebie, ich telefony wymienią anonimowy klucz identyfikacyjny, rejestrując, że miały bliski kontakt. Jeśli jedna osoba zostanie później zdiagnozowana COVID-19, może udostępnić tę informację za pośrednictwem aplikacji. System powiadomi innych użytkowników, którzy byli blisko, aby w razie potrzeby osoby te mogły poddać się kwarantannie. Według oficjalnych informacji nie musisz ujawniać swojego nazwiska, lokalizacji ani innych danych osobowych.


1. Jaki jest cel aplikacji?


Gdy ktoś zachoruje na nową chorobę (w tym koronawirus), pracownicy służby zdrowia będą śledzić taką osobę i poddawać kwarantannie każdego, z kim zainfekowana osoba miała kontakt. Nazywa się to śledzeniem kontaktów (ang. contact-tracing) i będzie kluczowym narzędziem służby zdrowia.


Ponieważ produkt pochodzi od Apple i Google, niektóre z tych funkcji zostaną ostatecznie wbudowane w systemy Android i IOS na poziomie systemu operacyjnego. To sprawia, że śledzenie kontaktów będzie potencjalnie dostępne dla ponad trzech miliardów telefonów na całym świecie.


2. W jaki sposób telefon będzie wysyłał te sygnały?

Krótka odpowiedź brzmi: Bluetooth. System będzie działał na tych samych antenach, co bezprzewodowe słuchawki douszne. Jest to wersja Bluetooth Low Energy (BLE), co oznacza, że nie wyczerpuje tak mocno baterii.


3. Jak daleko będzie sięgał sygnał?

Tak naprawdę jeszcze nie wiadomo. Teoretycznie BLE może rejestrować połączenia nawet w odległości 100 metrów, ale zależy to od konkretnych ustawień sprzętowych i może być łatwo blokowany przez ściany.


4. Czy Google, Apple czy haker będzie mógł mnie zlokalizować, gdzie się przemieszczałem?


Jeśli krótko to tak. Technicznie będzie to wykonalne.

5. A co jeśli ja nie chcę żeby mój telefon wymieniał się tą informacją z innymi telefonami?


Nie instaluj aplikacji, a gdy systemy operacyjne będą aktualizowane latem 2020, pozostaw ustawienie „śledzenia kontaktów” wyłączone. Na chwilę obecną uczestnictwo będzie dobrowolne i jeśli nie chcesz brać udziału w "śledzeniu kontaktów", powinieneś móc bezproblemowo korzystać z telefonu.


6. Czy to inwigilacja?


Tak. Apple i Google zaznaczają, że biorąc pod uwagę szkody wyrządzone przez pandemię, ludzie będą skłonni dobrowolnie zaakceptować ten poziom nadzoru.

7. Co się stanie z ogromną ilością zgromadzonych w ten sposób danych?

...


ZOSTAŃ PARTNEREM/SPONSOREM BLOGA

Become our partner/sponsor81 wyświetlenia
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com

Warszawa, Polska

Blog o Bitcoinie, biznesie i motywacji