Póki na rynku "leje się krew" porozmawiajmy o tokenizacji akywówKiedy na rynku "leje się krew" bardzo łatwo dać się uwieźć emocjom, zwątpić i poddać się. Dlatego dziś, jak obiecałam wczoraj, spokojnie kontynuuje przegląd ciekawych i godnych uwagi (według mnie) blockchain projektów, żeby przypomnieć sobie i wam, drodzy czytelnicy o tym jak obiecujący i przyszłościowy jest to rynek.


Let's go...


Miejsce numer 2 na mojej liście zajmuje: Polymath


Obecna cena: 0,13 USD

Kapitalizacja rynkowa: 38 mln USD

Dzienny obrót handlowy: 4 mln USD

Nazwa monety: POLY

Monety w obiegu: 286 mln

Ogólna ilość dostępnych monet: 1 mlrd

Website: https://polymath.network/index.html

Źródło danych: https://coinmarketcap.com/currencies/polymath-network/; stan na 20/11/2018


Cena monety osiągnęła maksimum - ok. 1,50 USD - w okolicach lutego 2018. Ciekawym faktem jest wzrost wolumenu obrotów POLY w oklicach kwietnia 2018. Wiązało się to z rozpoczęciem notowań Polymath na giełdzie Bitrex. Giełda ta bardzo niechętnie dodaje nowe tokeny, ale dla Polymath'u najwidoczniej zrobiła wyjątek.


Źródło wykresu: coinmarketcap.com


No dobrze a "z czym to się je"?


Projekt wystartował w roku 2017. Celem projektu jest umożliwienie, ułatwienie "tokenizacji" aktywów. Będzie możliwy również handel tymi aktywami oraz tworzenie dAPP (decentralizowane aplikacje).


Muszę powiedzieć, że temat ten - "tokenizacji aktywow" - jest teraz największym trendem jeśli chodzi o tematykę projektów blockchain'owych. Jeśli krótko, "tokenizacja aktywów" jest to tworzenie cyfrowego odpowiednika jakiegoś aktywa (dobro materialne, diamenty, złoto, surowce, akcje, papiery wartoścowe i t.d.). Powiedzmy, że mam w domu akordeon warty 5 000 USD (wybaczcie ale ten akordeon to pierwsze co mi przyszlo do głowy ponieważ kiedyś w dzieciństwie grałam na na tym instrumencie) i chciałabym go "stokenizować". Jedyne co muszę zrobić to sworzyć token (na przykład na platformie Ethereum, albo na jakiejś innej platformie) i powiązać wartość tego tokena z moim akordeonem. Jak bedę miała taki token to mogę śmiało iść na rynek (na przykład na jakąś kryptogiełdę) i patrzeć jak rynek wyceni mój akordeon. Może się okazać że cena jego wzrośnie razy 10, a może być i tak że spadnie do 10 USD. Moja historia "tokenizacji" akordeona jest bardzo uproszczona. Oczwiście żadna kryptogiełda nie będzie notowała jakiegoś "stokenizowanego" akordeonu. Ten uproszczony przykład ma za zadanie tylko pokazać jaka jest główna idea stojąca za każdym projektem (a jest ich trochę i Polymath - nie jest jedynym) celującym w rynek "tokenizacji" aktywów.


Polymath ma oferować firmom chcącym zarejestrować na ich platformie swój token wartościowy (ang. security token) szereg usług zmniejszających koszty i ułatwiających zgodność z prawem. Prościej: firma ABC chce zarejestrować/wyemitować token, który jest przywiązany do jakiegoś aktywa (na przykład akcji firmy), na platformie Polymath. Polymath kreuje token oraz załatwia wszystkie sprawy prawne (KYC, ALM i td), zapewnia handel i płynnośc. Płatności za te usługi bedą dokonywane krypowalutą POLY.


Rynek "tokenizacji" papierów wartościowych, derywatyw (właśnie w to celuje Polymath) jest bardzo obiecującym. Uważam, że już w niedługiej przeszłości operacje na rynkach finansowych będą odbywać się na blockchainie. Zamiast iść na giełdę papierów wartościowych (tradycyjny rynek) i emitować akcje tradycyjną metodą, co raz więcej firm wolą przyciągnąć kapitał inwestorów emitując tokeny "wartościowe" na którejś z platform blockchain (Chciałabym tylko zaznaczyć, że "tokeny wartościowe" to moje tłumaczenie angielskiego wyrazu security tokens. Z tego co wiem w Polsce nie ma jeszcze oficjalnego słownicwa związanego z tym tematem). Jest to rozwiązanie tańsze i szybsze. Jedynym problemem są kwestie prawne związane z takim podejściem do pozyskania inwestorów. Między innymi właśnie ten problem rozwiązuje Polymath, oferując kompleksowe rozwiązanie dla dużych firm, korporacji, banków.


Czytaj też: Co robić jak rynek nie daje zarobić?

46 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com