Opinia: Pojedyńczy duży gracz mógł wywindować cenę Bitcoina do historycznego maximum z grudnia 2017Naukowiec z Teksasu wywołał poruszenie w zeszłym roku, twierdząc, że gwałtowny wzrost ceny Bitcoina w grudniu 2017 r. był powodem manipulacji . Teraz naukowiec twierdzi, że prawdopodobnie manipulacja ta była dziełem rąk tylko jednego gracza.


Zdaniem profesora z Uniwersytetu Teksasu - Johna Griffina i Amina Shamsa z Uniwersytetu Ohio State, jeden podmiot na giełdzie kryptowalutowej Bitfinex prawdopodobnie jest w stanie podnosić cenę Bitcoina, gdy spada on poniżej pewnych poziomów. Griffin i Shams, którzy zaktualizowali artykuł, (po raz pierwszy opublikowany w 2018 roku), twierdzą, że transakcje są przeprowadzane za pomocą Tether (powszechnie używany stablecoin).


„Wyniki naszych badań sugerują, że zamiast tysięcy inwestorów zmieniających cenę Bitcoina, jest to tylko jeden duży”, powiedział Griffin w wywiadzie.

Tether odrzucił te oskarżenia, a generalny radca Stuart Hoegner argumentował w oświadczeniu, że dokument jest „z gruntu wadliwy”, ponieważ opiera się na niewystarczającym zbiorze danych.


Bitfinex i Tether już z nieraz byli zaangażowani w różne kontrowersyjne sprawy. Giełda Bitfinex jest własnością i jest zarządzana przez tych samych managerów, którzy kontrolują Tether, a wielu inwestorów kwestionuje kluczowe twierdzenie - że każdy z z tych stablecoinów jest wspierany przez jednego dolara amerykańskiego.


Hipoteza Griffina i Shamsa, że ceną Bitcoina się manipuluje, częściowo opiera się na teorii, że nowe Tethery są tworzone bez dolarowego zabezpieczenia, a następnie wykorzystywane są do kupowania Bitcoinów, co prowadzi do wzrostu cen. Autorzy raportu zbadali transakcje Tether i Bitcoin od 1 marca 2017 r. do 31 marca 2018 r. Stwierdzą, że zakupy Bitcoinów na Bitfinex wzrastały, ilekroć wartość Bitcoina spadała o pewien procent. Griffin i Shams nie nazwali kim jest ta jednostka, która prawdopodobnie jest odpowiedzialna za manipulację na Bitfinex. Udostępnili jednak swoje zaktualizowane badania Bloomberg News.


„Ten wzorzec występuje tylko w okresach następujących po wydrukowaniu Tether, napędzany przez jednego dużego posiadacza rachunku, i nie jest obserwowany na innych giełdach”, napisali w nowym artykule, który ma zostać opublikowany w najnowszym wydaniu Journal of Finance. „Symulacje pokazują, że jest mało prawdopodobne, aby te wzorce były spowodowane przypadkiem. Ten jeden duży gracz albo wykazywał zdolności "jasnowidza" albo wywierał bardzo duży wpływ na cenę Bitcoina, czego nie można było obserwować patrząc na łączne przepływy od innych mniejszych inwestorów.”

Zarówno Bitfinex, jak i Tether otrzymały wezwania do sądu w 2017 r. od amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Departament Sprawiedliwości również wszczął śledztwo w sprawie tego, czy Tether był używany do manipulacji Bitcoinem. Ani CFTC, ani federalni prokuratorzy amerykańscy nie oskarżyli jak na razie ani Bitfinex ani Tether o jakiekolwiek wykroczenia w tej konkretnej sprawie.Na podstawie artykułu: "Lone Bitcoin Whale Likely Fueled 2017 Price Surge, Study Says", Bloomberg

148 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com