Raport od Crypto Finance AG: co się stało w Marcu 2020 - i jak to wpłynie na krypto rynek?
Firma Crypto Finance AG opublikowała raport na temat wydarzeń z Marca 2020 oraz ich wpływu na przyszłość Bitcoina i krypto rynku. Poniżej przedstawiam główne punkty z raportu.


Czym jest Crypto Finance AG?


Crypto Finance AG jest szwajcarską spółką holdingową która świadczy usługi związane z blockchainem za pośrednictwem trzech spółek zależnych:


  • Crypto Fund AG (asset management),

  • Crypto Broker AG (broker) i

  • Crypto Storage AG (usługi powiernicze).


Celem Crypto Finance AG jest ułatwienie wdrożenia technologii blockchain w globalnej gospodarce poprzez szereg wysokiej jakości usług finansowych, które świadczą. Crypto Finance ma biura w Zurychu oraz siedzibę w Zugu (Crypto Valley).


Co się stało w marcu 2020? Czarny czwartek a krypto rynek.


Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa osiągnął szczyt na światowych rynkach 12-go marca 2020 r. Tego dnia cena Bitcoina spadła prawie o 40 procent - osiągając okolice 4 000 USD, co oznacza największy jednodniowy spadek od kwietnia 2013 r. (kiedy to giełda Mt. Gox trafiła na nagłówki gazet). Obecnie, cena Bitcoina powróciła do poziomu 8 000 USD.


Skutki gospodarcze koronawirusa są znaczące. Pandemia spowodowała niesamowity spadek ceny aktywów. Dodatkowym katalizatorem spadków był kryzys naftowy.


Jakie są prognozy?


Korekta rynku, która miała miejsce w marcu i trwająca recesja będą dużym testem dla rynku krypto. Solidność widoczna na krypto rynkach jest uspokajająca. Jeśli chodzi o zmiany regulacyjne, obecny kryzys to intensyfikacja dialogu wokół tematów dotyczących zasobów cyfrowych, takich jak CBDC i krypto aktywa ogólnie. Rzeczywisty wpływ takiego dialogu będzie dopiero widoczny za jakiś czas.

Autorzy raportu podkreślają, że możemy się spodziewać zwiększonych inwestycji w krypto aktywa w związku ze wsparciem rządów, które będzie ukierunkowane na technologię. W związku z trwającym kryzysem nastąpi pilna potrzeba usunięcia nieefektywności i kosztów. Będzie to można zrobić na przykład za pomocą wdrażania technologii blockchain. Ten okres możemy porównać do okresu po bańce dotcomów, kiedy handel elektroniczny zmienił sposób, w jaki robi się wiele rzeczy.


Z drugiej strony - w maju 2020 mamy halving Bitcoina, kiedy to nagrody za wydobycie Bitcoina będą zmniejszone o połowę. To oznacza, że do obiegu będzie trafiało o połowę mniej Bitcoinów. Zarobki górników również zostaną zmniejszone o połowę (zakładając, że w początkowym okresie cena Bitcoina znacząco nie wzrośnie). To spowoduje, że będą oni dążyć do obniżenia kosztów operacyjnych, aby zachować rentowność, za pomocą wdrażania bardziej wydajnych maszyn, oraz poszukiwaniu tańszej energii. Zmniejszona podaż z biegiem czasu powinna również mieć pozytywny wpływ na cenę Bitcoina.


W perspektywie krótkoterminowej prognozy pozostają ostrożne. Średnio- i długoterminowe prognozy dotyczące krypto aktywów - pozostają niezmiennie pozytywne. Wpływ dzisiejszych środków wykorzystywanych w polityce monetarnej staje się coraz bardziej widoczny w gospodarce, a to powoduje, że potencjał krypto rynku rośnie. Ten scenariusz dał początek Bitcoinowi w 2009 r. Podstawowe założenia i polityka pieniężna Bitcoina, nie zostały zmienione od tamtego czasu.


Bitcoin może jeszcze sprawdzić się jako środek przechowywania wartości.


Podczas gdy ostatnia korelacja między Bitcoinem a tradycyjnymi aktywami były jednorazową odpowiedzią na zwiększone ryzyko, oczekiwane jest, że uśredniona korelacja średnio- i długoterminowa ma pozostać na niskim poziomie.


Przy okazji omawiania tematu Bitcoina jako bezpiecznej przystani warto pamiętać, że krypto rynek (tak samo jak rynek surowców) nie jest cudownie uodporniony na sytuację nagłej panicznej wyprzedaży, którą widzieliśmy 12 marca. Inwestorzy detaliczni nadal dominują w stosunku do inwestorów instytucjonalnych. Kiedy nagle tysiące inwestorów dostało wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego (margin call) - Bitcoin był tylko kolejnym aktywem obciążonym ryzykiem, który można sprzedać i pokryć wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego na instrumentach pochodnych na Bitcoin.


W świecie inwestorów instytucjonalnych inne płynne aktywa są pod ręką, aby zabezpieczyć tego typu potrzeby. W czasie kryzysu rynki zazwyczaj reagują w dwóch etapach:


1. najpierw idzie reakcja na potrzeby w zakresie płynności (wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i wiążąca się z tym wyprzedaż),

2. a następnie odpowiedź na minimalizację ryzyka i poszukiwanie bezpiecznej przystani.


Obecnie popyt na aktywa, które są uważane za bezpieczną przystań może się odbywać według starego znanego modelu, który obejmuje np. surowce i złoto. Czujemy, że w tym przypadku popyt ten będzie obejmował również Bitcoin i inne krypto aktywa.


Banki centralne skupują akcje i obligacje. A kto powinien kupować Bitcoin?


W ramach polityki wspierania gospodarki banki centralne kupują akcje i obligacje. Natomiast inwestycje w Bitcoin powinny rozważyć fundusze fintech i venture capital, które mają głębokie zrozumienie technologiczne i są zafascynowani inwestycjami związanymi z blockchain. Portfel takich instytucji na pewno skorzysta dywersyfikacji.


Czy Bitcoin może być bezpieczną przystanią podczas szalejącej inflacji?


Według autorów raportu Bitcoin może być “bezpieczną przystanią” w czasach szalejącej inflacji, napięć geopolitycznych i problemów związanych z polityką pieniężną banków centralnych.


Krypto aktywa mają potencjał zmienić branżę finansową, a Bitcoin może zostać aktywem zabezpieczającym przed ryzykami związanymi z koronawirusem. Te stwierdzenia były prawdziwe przed 12 marca 2020 i pozostają prawdziwe obecnie. Ale warto pamiętać, że krypto aktywa nie są zabezpieczeniem przed wszelkim ryzykiem. O krypto aktywach, jako inwestycjach, należy raczej myśleć w horyzoncie długoterminowym niż jako o natychmiastowej ucieczce od problemów finansowych.ZOSTAŃ PARTNEREM/SPONSOREM BLOGA

Become our partner/sponsor

149 wyświetlenia
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com

Warszawa, Polska

Blog o Bitcoinie, biznesie i motywacji