Scentralizowane i zdecentralizowane krypto giełdy - wady i zaletyOstatnimi czasy co raz więcej giełd kryptowalut może się pochwalić, że są budowane na blockchainie. Część z nich jest zdecentralizowana. Bardzo często przyjmuje się za pewnik, że zdecentralizowana giełda zbudowana na blockchainie jest lepsza od tradycyjnej (scentralizowanej). Ale czy można bezkrytycznie się z tą tezą zgodzić?


Czym jest scentralizowana giełda kryptowalut?


Scentralizowane giełdy to platformy transakcyjne, które działają jak tradycyjne domy maklerskie lub giełdy papierów wartościowych. Taka giełda jest własnością i jest zarządzana przez firmę, która zachowuje całkowitą kontrolę nad wszystkimi transakcjami. Użytkownicy scentralizowanej krypto-giełdy nie mają dostępu do kluczy prywatnych swoich portfeli na giełdzie. Działanie całej giełdy spoczywa w rękach operatorów giełdy. Transakcje mogą być dokonywane tylko za pomocą mechanizmów zapewnionych i zatwierdzonych przez organ centralny.


Oto przykłady najbardziej popularnych scentralizowanych giełd kryptowalut:Zdecentralizowane giełdy kryptowalut (DEX)


Słynna strona internetowa poświęcona tematyce kryptowalut - CoinDesk wraz z firmą analityczną Alethio przedstawiła dane, które pokazują, że modele, które są oferowane przez giełdy, które nazywają siebie zdecentralizowanymi, w rzeczywistości proponują rozwiązania, które mają w sobie pewne elementy centralizacji.

To czym jest prawdziwie zdecentralizowana krypto-giełda? Za zdecentralizowaną krypto-giełdą nie stoi żadna firma. Giełda taka korzysta z technologii blockchain (księgi rozproszonej). W ten sposób DEX nie przechowuje funduszy, ani informacji klientów i służy jedynie jako warstwa dopasowania dla zleceń handlowych.


Najbardziej popularne zdecentralizowane giełdy kryptowalut są:Która krypto-giełda jest lepsza?


Jak możecie się domyśleć - nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Poniżej przedstawiam krótkie podsumowanie wad i zalet scentralizowanych i zdecentralizowanych giełd kryptowalut.Krypto poradnik: jak przewidzieć

duże ruchy na rynku Bitcoina?Opłaty:


Opłaty handlowe to obszar, na który profesjonalni traderzy zwracają największą uwagę. Scentralizowane giełdy obciążają prowizją każdą transakcję.


Zdecentralizowane giełdy działają bardzo podobnie, tylko, że opłaty pobierane są w formie gazu. Gdy transakcja jest gotowa do umieszczenia na DEX, musisz zapłacić koszt gazu, aby transakcja ta została potwierdzona w blockchainie. Możesz wybrać, ile gazu zapłacisz - im wyższa kwota, tym szybsze potwierdzenie.

Opłaty za handel na scentralizowanej giełdzie są dosyć wysokie, ale zapewniają niezawodne narzędzia i szybki czas potwierdzania.


Zdecentralizowana giełda będzie znacznie tańsza jeśli chodzi o opłaty transakcyjne. Minusem jest jednak to, że transakcje na DEX nie będą natychmiast potwierdzane, jak ma to miejsce w przypadku scentralizowanej giełdy.

Anonimowość


Anonimowość jest jedną z cech zdecentralizowanych giełd, która czyni je bardzo atrakcyjne. Przepisy KYC (poznaj swojego klienta (ang. Know your customer, KYC)) oraz AML (przeciwdziałanie praniu pieniędzy (ang. Anti-Money Laundering, AML)) wymagają od użytkowników giełd scentralizowanych podania dużej ilości danych osobowych. Może to prowadzić do zmniejszenia liczby rejestracji.


Obowiązek gromadzenia informacji jest obowiązkiem prawnym scentralizowanych giełd.

Zdecentralizowane giełdy z definicji nie mają centralnego organu, a zatem wymogi wynikające z przepisów KYC i AML ich nie dotyczą. Możesz zarejestrować się i rozpocząć handel bez weryfikacji tożsamości. Zachowanie anonimowości może być bardzo atrakcyjne dla niektórych posiadaczy kryptowalut.

Korzyścią z tego, że giełda wie kim jesteś (w przypadku scentralizowanych giełd) jest to, że możesz udowodnić, że jesteś właścicielem konta w przypadku utraty dostępu lub błędu wymagającego rozwiązania problemu. Korzyścią z niewiedzy, kim jesteś (jak to ma miejsce w przypadku zdecentralizowanych giełd) jest to, że możesz inwestować swoje pieniądze bez utraty prywatności oraz korzystać z systemów, które mogą nie być dostępne w twojej jurysdykcji.

Własność


Inną cechą, która wzmacnia pozycję zdecentralizowanych giełd, jest to, że jesteś jednym właścicielem aktywów cyfrowych. W przypadku scentralizowanych krypto-giełd nie jesteś właścicielem monet (w szczególności kluczy prywatnych). Klucze prywatne do kryptowalut są przechowywane przez giełdę. W takim przypadku nie możesz powiedzieć, że posiadasz pełne prawo własności do aktywów cyfrowych. Oczywiście fakt, że giełda trzyma twoje kluczy sprawia, że proces zawierania transakcji jest znacznie szybszy (a nawet może być zautomatyzowany), ponieważ użytkownik nie musi zapewniać dostępu do środków w przypadku każdej transakcji. Mimo, że takie rozwiązanie, proponowane przez scentralizowane giełdy kryptowalut, ułatwia krypto handel, jest to najbardziej popularna przyczyna kradzieży kryptowalut.

Podczas krypto-boomu w 2017 roku, ludzie wybierali giełdy nie na podstawie historii giełdy lub procesów bezpieczeństwa, ale z powodu chwytów marketingowych używanych przez te giełdy. Czasami względnie nieznana giełda odnotowywała gwałtowny wzrost zainteresowania i napływ depozytów, tylko dlatego, że byli jedynymi dostawcami nowo wyemitowanej monety. Po zebraniu depozytów, giełdy znikały z dnia na dzień. Jest to stały problem scentralizowanych giełd.


Wymiana fiat-krypto


Fiat-krypto to proces konwersji waluty fiat (PLN, EUR, USD i t.d.) na kryptowalutę. Zaletą scentralizowanych giełd jest, że taka wymiana jest możliwa.

Nie widać jeszcze na horyzoncie, aby pojawiła się taka funkcja na jakiejkolwiek zdecentralizowanej krypto-giełdzie i jeszcze długo się nie pojawi. Charakter walut fiat jest inny niż kryptowalut. Żeby kupić kryptowalutę, ktoś musi wydać dolary, euro lub złote. Te dolary, euro, złote żyją w systemach, które nie istnieją w blockchainie. Stablecoiny mogą w przyszłości wspomóc ten proces. Ale ta pierwsza wymiana z fiat na krypto nadal będzie się odbywała na scentralizowanych krypto-giełdach.


Płynność


Płynność jest jednym z głównych powodów, dla których scentralizowane giełdy mają dużą przewagę nad zdecentralizowanymi. Bez płynności ustalenie ceny jest trudne do osiągnięcia, co prowadzi do łatwej manipulacji na rynku. Na giełdach o niskiej płynności (a takimi są, jak na razie, zdecentralizowane giełdy kryptowalut) dużo łatwiej o taką manimulację. Chociaż nie jest to bezpośrednią konsekwencją zdecentralizowania, może to stać się istotnym czynnikiem, podważającym zaufanie do zdecentralizowanych giełd. Znaczenie płynności jest duże nie tylko dla giełd, ale ogólnie dla całego ekosystemu kryptowalut. Wyższa płynność przyczynia się do szybszych transakcji, bardziej stabilnych cen, a zatem większej liczby uczestników rynku. Sprzyjałoby to powszechnemu przyjęciu technologii blockchain i instrumentów kryptograficznych i doprowadziłoby do „dojrzałości” całej branży.


Wybór za Tobą

Nie jest to jednoznaczna decyzja, którą giełdę kryptowalut wybrać. Z powyższego artykułu wynika, że zarówno scentralizowane jak i zdecentralizowane giełdy mają swoje wady i zalety.


Wydaje się, że najlepszym wyborem będzie wypracowanie "złotego środka" i dokonanie własnego, świadomego wyboru. Możesz wziąć odpowiedzialność za przechowywanie kluczy na siebie oraz używać scentralizowanej giełdy tylko wtedy, gdy chcesz sfinalizować transakcję, co daje bezpieczeństwo i płynność, jakiej potrzebujesz. Możesz również dokonać konwersji fiat-krypto na scentralizowanej giełdzie, a następnie przenieść środki na zdecentralizowaną giełdę po użyciu miksera monet - programu, który miesza nasze monety z monetami innych użytkowników, uniemożliwiając identyfikację prawdziwego nadawcy i zapewniając potrzebną anonimowość.


Należy jednak pamiętać, że zdecentralizowane narzędzia wymagają od użytkowników większego poziomu świadomej odpowiedzialności. Decentralizacja otwiera przed nami nowy świat, w którym musisz zaufać sobie, aby być odpowiedzialnym.
Zostań oficjalnym partnerem bloga


Źródła:

Trading Crypto: Centralized Vs. Decentralized,

Decentralized vs centralized exchanges: advantages and disatvantages


97 wyświetlenia
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com

Warszawa, Polska

Blog o Bitcoinie, biznesie i motywacji