Świat po pandemii koronawirusa
Pandemia koronawirusa kończy życie jakie znaliśmy dotychczas. Ponad jedna czwarta osób zamieszkujących planetę Ziemia jest obecnie zamknięta w domach, ponieważ rządy zwiększają ograniczenia ruchu i kontaktów społecznych w celu powstrzymania wirusa. W wielu częściach świata są zamknięte lotniska, hotele, firmy, szkoły. Ta bezprecedensowa sytuacja niszczy tkankę społeczną i gospodarczą wielu państw, powodując masową utratę miejsc pracy, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia niepokojów społecznych.


Niektórzy analitycy twierdzą, że pandemia i środki które zostały podjęte mogą na trwałe zmienić sposób, w jaki żyjemy, pracujemy, uczymy się, bawimy się. Jak zatem będzie wyglądała nasza przyszłość?Podczas gdy “świat analogowy” pogrąża się w kryzysie - firmy technologiczne staną się jeszcze potężniejsze.Andrew Keen - autor wielu książek (między innymi “Jak naprawić przyszłość” (ang. How to Fix the Future)) uważa, że


świat analogowy ulega zniszczeniu. Hotele, restauracje, linie lotnicze są w kryzysie. Świat cyfrowy jednak kwitnie. Tą pandemię przeżywamy dzięki technologii.

Wszyscy siedzą w domach i patrzą na świat przez okno smartfona. W świecie po pandemii technologia będzie tak wszechobecna jak nigdy przed tym. A firmy technologiczne staną się jeszcze potężniejsze i dominujące. Dotyczy to zarówno małych firm - jak Zoom, oraz takich gigantów jak Google, Apple, Facebook, Paypal. Wcześniej obserwowaliśmy pewną niechęć ludzi do technologii. Teraz gdy pandemia zwiększa naszą zależność od technologii, ludzie zapominają o wrogości wobec Doliny Krzemowej (przynajmniej na krótki okres).Mniej współpracy międzynarodowej. ChaosPandemia przyspieszy czwartą rewolucję przemysłową i cyfryzację wszystkich usług - w tym z sektora publicznego. Relacje między społecznością a państwem staną się coraz bardziej odległe, dzięki czemu państwa rozszerzą swoją zdalną kontrolę nad obywatelami - nad ich życiem obywatelskim i prywatnym. Pod przykrywką Covid-19 będzie wywierana presja, żeby ludzie porzucili swoje podstawowe swobody i prawa obywatelskie w zamian za bezpieczeństwo.


Na poziomie międzynarodowym będzie mniej współpracy. Trend samodzielności i nacjonalizmu prawdopodobnie będzie kontynuowany. Możliwe, że niektóre reżimy nie przetrwają. Niezadowolenie ludzi z tego jak rządy zarządzają kryzysem może popchnąć ich do wyjścia na ulicy.Trwałe zmiany nawyków i wartości ludziPete Luhn - naukowiec, który kieruje jednostką ds. Badań Behawioralnych w Instytucie Badań Ekonomicznych i Społecznych w Dublinie, w Irlandii mówi:“Podejrzewam, że wiele osób spojrzy w przeszłość i uzna to za czas, kiedy wsz wszystko się zmieniło w ich życiu. Dużo w naszym życiu robimy z przyzwyczajenia. Nawyki są bardzo skuteczne. Pomagają nam pracować, dbać o swoje rodziny, realizować nasze cele. Szokiem dla systemu jest zmiana tych nawyków. Teraz ludzie podróżują, pracują w inny sposób. Zmieniają się ich codzienne czynności, rytm życia. Jak jedzą, jak żyją, jak komunikują się ze sobą, z rodziną. Kiedy jesteś zmuszony robić nowe rzeczy, wtedy zaczynają się tworzyć nowe nawyki. Nie musi to długo trwać. Wystarczy kilka tygodni lub miesięcy”.Co więcej, wiadomo, że takie wstrząsy systemowe mogą w sposób trwały zmienić ludzkie wartości. Społeczeństwa, które doświadczyły wojny - generują silniejsze więzi. Ta pandemia to nie wojna - ale też wymaga od ludzi zjednoczenia.


Na podstawie artykułów:

How the world will look after coronavirus pandemic

Our lives after the coronavirus pandemic


ZOSTAŃ PARTNEREM/SPONSOREM BLOGA

Become our partner/sponsor

461 wyświetlenia
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com

Warszawa, Polska

Blog o Bitcoinie, biznesie i motywacji