Szwajcaria: jak i dlaczego tak małe państwo zostało stolicą kryptoświataSzwajcaria to ser, czekolada, zegarki, najsilniejsza armia w Europie oraz bardzo spokojne i najbezpieczniejsze miejsce na świecie dla pieniędzy. Około dwóch lat temu, Szwjacaria przyciągnęła uwagę wielu również pod innym względem. Odrazu po crowdsale Ethereum stała się ona najbardziej poszukiwaną jurysdykcją dla biznesu, skupioną na pracy z technologią blockchain


Według danych CoinDesk ICO Tracker summa wszystkich inwestycji ICO przeprowadzonych w przeciągu pierwszych 6 miesięcy 2017 roku, przekroczyła 1 miliard dolarów USA. Jedną trzecią z tej kwoty zebrały szwajcarskie startupy. Do takiej popularności przyczyniły się następujące fakty: niskie podatki, rozwinięta infrastruktura bankowa, wysoki poziom poufności oraz status kraju-pioniera w pozytywnym podejściu do krypto-biznesu.


W kantonie Zug - mieści się tak zwana "Krypto Dolina" (Crypto Valley Association) - organizacja, której głównym celem jest zbudowanie najlepszego na świecie ekosystemu dla blockchaina i innych powiązanych technologii.


W Krypto dolinie znajduje się setki fintech- i blockchain-startupów (w tym Ethereum, ShapeShift, Xapo, Status, Cosmos Network). W Zugu również jest zarejestrowana Tezos Foundation, która zebrała w ICO 2017 - 232 mln USD.


Sam kanton Zug jest uważany za najlepsze miejsce dla prowadzenie biznesu związanego z kryptowalutami. Dzięki swojemu sprzyjającemu otoczeniu regulacyjnemu oraz polityką skoncentrowaną na przyciągnięciu nowych firm do prowadzenia działalności gospodarczej w kantonie. Jednakże, warto zaznaczyć, że sam proces rejestracji firmy w kantonie jest czasochłonny i kosztowny.


Regulacja kryptowalut


Bitcoin i inne kryptowaluty uważane są w Szwajcarii za aktywa (zgodnie z Federal Council report), a więc nie są to ani papiery wartościowe, ani kontrakty terminowe, ani prawa majątkowe. Działalność kryptowalutowa jest również regulowana Kodeksem Karnym Szwajcarii (Swiss Criminal Code), na przykład za pranie brudnych pieniędzy za pomocą kryptowalut osoba niesie odpowiedzialność zgodnie z z art. 305bis.


Władze szwajcarskich kantonów również aktywnie integrują kryptowaluty w codziennie życie ludzi. Tak, na przykład w mieście Zug (i innych kantonach) już od ponad roku można opłacać różnego rodzaju rachunki (w tym podatki) za pomocą Bitcoina.


Ramy prawne dla tokenów i ICO


Krypto tokeny mogą być papierami wartościowymi (jeśli posiadają cechy papierów wartościowych - jak na przykład uprawniają do udziału w zysku, do głosowania i t.d.). Tokeny są aktywami jeśli nie spełniają wymogów dotyczących papierów wartościowych.


Szwajcaria nie ustala jakichś specjalnych reguł jeśli chodzi o przeprowadzenie tokensale'ów, ale wymaga przestrzegania prawa jeśli chodzi o przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (KYC/AML Policy).


16 lutego 2018 roku szwajcarski nadzór finansowy - Swiss Financial Market Supervisory Authority (FINMA) - opublikował rekomendacje jeśli chodzi o przeprowadzenie ICO. W nich nadzór podzielił wszystkic tokensale'y na trzy główne kategorie:


1. Payment ICO -są to ICO, w których sprzedawane są tokeny, które będą działać jako środek płatniczy na konkretnej platformie.


2. Utility ICO - token użytkowy


3. Asset ICO - tokeny aktywa


Tokeny, które występują w ramach Payment ICO mogą występować w roli środka płatniczego. Ich sprzedaż musi być przeprowadzona zgodnie z prawem Szwajcarii o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy (Swiss Anti-Money Laundering Act, AMLA), jednakże one nie są rozpatrywane jako papiery wartościowe. Są to zazwyczaj zwykłe, ogólnie pojmowane, kryptowaluty.


Tokeny sprzedawane w ramach Utility ICO - również nie są papierami wartościowymi jeśli ich jedyne przeznaczenie to umożliwić dostęp do jakiejś aplikacji lub serwisu.


Tokeny sprzedawane w ramkach Asset ICO, są rozpatrywane jako akcje lub obligacje jeśli na przykład posiadacz tokenów dostaje dywidendę lub odsetki. Tego typu ICO są przeprowadzane zgodnie z prawem papierów wartościowych.


Regulacje prawne związane z działalnością kryptowalutową


Wykorzystywanie kryptowalut dla kupna towarów i/lub opłaty za usługi, a także przyjęcie krypotwaluty jako środka płatniczego nie wymaga uzyskania żadnej licencji. Jeżeli kupno/sprzedaż Bitcoina odbywa się w celach komercyjnych, to osoby fizyczne i prawne muszą spełniać wymogi prawne Szwajcarii o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy (KYC).


Platformy tradingowe (giełdy krypotwalutowe) również muszą przestrzegać wymogów KYC (Know Your Customer). Zgodnie z postanowienie FINMA - platforma tradingowa (giełda kryptowalutowa), chcąca zacząć działalność handlową, musi najpierw zostać członkiem organizacji SRO (self-regulated organization) lub musi się zwrócić do FINMA w celu otrzymania specjalnej licencji do prowadzenia dziłalności jako bezpośrednio kontrolowany pośrednik finansowy (directly subordinated financial intermediary — DSFI).


FINMA także uważa, że do przeprowadzenia określonych czynności komercyjnych, związanych z bitkojnami i kryptowalutami, może być potrzebna licencja bankowa. Taka licencja jest niezbędna na przykład kiedy działalność komercyjna organizacji związana jest z przyjmowaniem pieniędzy od klientów oraz przechowywaniu ich na swoich rachunkach. Albo jeśli organizacja przyjmuje kryptowalutę od klientów i zarządza tymi krypto aktywami w imieniu swoich klientów.


Po otrzymaniu licencji - firma taka będzie nadzorowana bezpośrednio przez FINMA, która z kolei będzie śledzić za działalnością firmy, sprawdzać zgodność faktycznej działalności firmy z wymogami prawnymi, a także zgodność z wymogami kapitałowymi, które są obowiązkowe dla organizacji bankowych.


Wnioski


Obecnie szwajcarski Zug jest wiodącym miejscem dla przeprowadzenia tokensale'ów. Jest to związane ze sprzyjającym prawem i dobrymi warunkami dla prowadzenia biznesu


Główne plusy Szwajcarii:

- jasność w prawie jeśli chodzi o traktowanie kryptowalut i związanego z nim biznesu.

- przychylność regulatorów jeśli chodzi o innowacje (w szczególności związane z technologią blockchain i kryptowalutami)


Mimo, że podatki w Szwajcarii są ściągane na poziomie federalnym, kantonalnym i lokalnym, obciążenia te są dużo niższe niż w wielu europejskich państwach takich jak: Niemcy, Francja, Austria, Wielka Brytania.


Co prawda koszt związany z utworzeniem i utrzymaniem firmy w Szwajcarii odpowiada statusowi premium, mimo to znacząca część środków pozyskanych w ciągu ICO 2017 przypadła właśnie na Szwajcarię. Świadczy to o zaufaniu do kraju. Patrząc w przyszłość, jednak, można stwierdzić, że założenie krypto-biznesu i przeprowadzenie ICO/STO będzie miało sens tylko dla dużych projektów (powyżej 20 mln USD). Popularność kraju dla małych projektów będzie powoli spadała,


Na podstawie artykułu z Forklog

Serdecznie zapraszam do: komentowania artykułów,

zapisania się na naszą krypto-listę mailingową oraz

dołączenia do naszych dyskusji na Wykop i Forum.bitcoin.pl

CryptoQueen.pl- blog o bitcoinie i kryptowalutach. Zapraszam codziennie

186 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com