Tajny skarb szwajcarskich krypto-miliarderów


Obrazek: Szwajcarskie Alpy


Kiedyś było tam złoto, teraz Bitcoiny. Dziś w szwajcarskich Alpach schowanych jest więcej cyfrowych pieniędzy niż gdziekolwiek indziej na świecie.


Wiele krajów uważa Szwajcarię za najbezpieczniejsze miejsce na świecie. Wynika to w głównej mierze ze stabilności politycznej tego kraju. Ale nie tylko. Szwajcaria posiada niezliczoną ilość bunkrów, których głównym celem było (w poprzednim stuleciu) chronić ludzi przed napastnikami i bombami atomowymi. Teraz w tych bunkrach mieszczą się złote sztabki szwajcarskiego banku narodowego i skarby kolekcjonerów sztuki. Ostatnio takie bunkry zaczęły służyć do przechowywania walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, Ether, Ripple.


Obrazek: Tak wyglądają szwajcarskie powojenne bunkry przechowujące takie cyfrowe aktywa Bitcoin, Ether, Ripple (Więcej można obejrzeć tutaj).


Według szacunków - cyfrowe monety o wartości kilku miliardów franków, są ukryte w szwajcarskich górach. Dokładne liczby to wielka tajemnica. Nie mówiąc już o nazwiskach krypto-miliarderów. Faktem jest jednak, że wirtualne zasoby są chronione głęboko w górach. Przez całą dobę są ochraniane przez specjalnych pracowników - przy użyciu najnowocześniejszej technologii.


Jedną z takich firm zajmujących się przechowywaniem Bitcoinów i inncyh kryptowalut według najwyższych standardów bezpieczeństwa jest Swiss Crypto Vault. Założycielami firmy są Niklas Nikolajsen (założyciel Bitcoin Suisse AG - szwajcarskiej kryptowalutowej firmy brokerskiej) i były bankier inwestycyjny UBS Group AG - Philipp Vonmoos. Wywiady z Panami i artykuły na temat Swiss Crypto Vault można znaleźć na stronie Bloomberga i CNN Money


Specjalnie dla polskich krypto-entuzjastów udało mi się zrobić wywiad z Philippem, żeby dowiedzieć się troszkę więcej o nim osobiście oraz o działalności i planach firmy.


CryptoQueen: Czy mógłby Pan opowiedzieć polskim krypto-entuzjastom trochę o sobie?


Philipp Vonmoos: Dla polskich krypto-entuzjastów to może brzmieć stereotypowo, ale jestem Szwajcarem, który przez 10 lat pracował w szwajcarskich bankach. Do Swiss Crypto Vault dołączyłem w grudniu 2017


CryptoQueen: Czym się Pan zajmował przed Swiss Crypto Vault?


Philipp Vonmoos: Tuż przed dołączeniem do Swiss Crypto Vault - pracowałem w banku Falcon. Jest to szwajcarski prywatny bank i pierwszy na świecie bank oferujący krypto aktywa.


CryptoQueen: Czy może Pan opowiedzieć nam trochę o więcej o Swiss Crypto Vault? Czym się różni ta firma od innych firm oferujących usługi przechowywania kryptowalut? Kto jest Państwa głównym konkurentem?


Philipp Vonmoos: Swiss Crypto Vault jest młodą firmą, ma dopiero 1,5 roku. Została założona jako Joint Venture firmy Bitcoin Suisse, która z kolei (ta ostatnia) jest w crypto biznesie ponad 5 lat. Opracowanie projektu naszego rozwiązania dotyczącego przechowywania kryptowalut zaczęło się 2,5 roku temu. Oficjalne uruchomienie i implementacja projektu miała miejsce dopiero po przetestowaniu go na "klientach testowych". Przeszliśmy również pozytywnie audyt firmy PwC.


Swiss Crypto Vault jest hiper bezpiecznym rozwiązaniem przechowywania kryptowalut. Jest usługą na poziomie instytucjonalnym. "Hiper bezpieczne" oznacza - wspomnę jeden z przykładów - że chronimy na przykład nasz sprzęt przed impulsem elektromagnetycznym (EMP). Klientami Swiss Crypto Vault są prywatni krypto inwestorzy, ICO, krypto fundusze inwestycyjne, jak również instytucje finansowe, które oferują swoim klientom krypto aktywa i potrzebują bezpiecznego sposobu na przechowywanie ich.


Oferowane przez nas rozwiązanie jest proste i intuicyjne w korzystaniu za pomocą naszego portalu internetowego. Pozwala on nadać różne "role". Czyli klient ma możliwość wyznaczyć różne osoby, żeby zainicjować i/lub anulować i/lub zaaprobować transakcję. Taka możliwość czyni nasze rozwiązanie wysoce konfigurowalne, co jest bardzo ważne dla naszych klientów korporacyjnych.


Nasze rozwiązanie jest również wykorzystywane przez prywatnych klientów, dla których mamy plan sukcesji - dzięki któremu krypto aktywa nie znikną, jak to czasami się zdarza niektórym właścicielom kont. Klient nie musi instalować żadnego sprzętu bądź oprogramowania, żeby korzystać z naszej usługi. Jednakże dla Bitcoina, dostarczamy również opcję, która polega na tym, że klient może kombinować nasze rozwiązanie z jego/jej prywatnym portfelem sprzętowym Ledger czy Trezor. Taka opcja jest dla klientów, którzy chcą więcej decentralizacji w przechowywaniu krypto aktywów. Obecnie dostarczamy usługi przechowywania dla Bitcoina, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash i wszystkich ERC20 i ERC223 tokenów a w przyszłości będziemy dodawać więcej kryptowalut.


CryptoQueen: Jak Państwa firma rozwijała się od pierwszego dnia jej powstania?


Philipp Vonmoos: Zaczęliśmy od zestawu wymagań na przykład: "żadna pojedyńcza osoba lub jednostka nie może mieć wyłącznego dostępu do kluczy prywatnych" albo "rozwiązanie musi być proste w użytkowaniu" dla Bitcoina i Ether'a. Dziś przechowujemy krypto aktywa o wartości setek milionów dolarów. Do naszych usług dodaliśmy również usługę "współ-podpis" - gdzie Swiss Crypto Vault może być łączony ze sprzętem klienta - Ledger lub Trezor. Inną usługą jest plan sukcesji ze Szwajcarskim publicznym notariuszem.


CryptoQueen: Jakie było/jest największe wyzwanie dla firmy?


Philipp Vonmoos: Znalezienie osób. Znalezienie odpowiednich osób, które mogą zająć się klientem, jak również deweloperów, IT-projekt managerów - to pozostaje wyzwaniem.


CryptoQueen: Jakie są priorytety dla firmy na ten rok?


Philipp Vonmoos: Głównym celem 2019 roku jest zautomatyzować Swiss Crypto Vault tak, żeby ułatwić klientom tradowanie kryptow aktywów. Innym celem jest dodawanie nowych kryptowalut do skarbca.


CryptoQueen: Co Pan myśli o przyszłości Bitcoina (jakieś prognozy na 2020?), blockchain'a i krypto rynku ogólnie?


Philipp Vonmoos: Bitcoin czy krypto aktywa, jako metoda płatności czy przychowywania wartości są tylko jedną z form wykorzystywania blockchaina i bardzo ważną. Tokenizacja papierów wartościowych i przekształcenie wcześniej "nie-bankowych" aktywów na "bankowe" jest innym rodzajem wykorzystywania tej technologii - która rozwija się bardzo szybko. Ja osobiście czekam na powstanie nowych możliwości wykorzystywania blockchain'a oraz na powstanie nowych biznes modeli o których dziś nie możemy nawet pomyśleć, a które potrzebują zdecentralizowanego podłoża.


CryptoQueen: Czy Pan kiedy-kolwiek był w Posce? Jeśli tak to gdzie i jak się Panu podobało?


Philipp Vonmoos: Mam polskich przyjaciół z Poznania. Byłem w Poznaniu, gdańsku, Jastarni, Warszawie i Krakowie. Wszystkie moje podróże do Polski bardzo mi się podobały, ale moim ulubionym miejscem jest Jastarnia i Gdańsk latem!


CryptoQueen: Bardzo dziękuję za wywiad!


Oryginalna treść wywiadu (ang.)

Serdecznie zapraszam do: komentowania artykułów,

zapisania się na naszą krypto-listę mailingową oraz

dołączenia do naszych dyskusji na Wykop i Forum.bitcoin.pl

CryptoQueen.pl- blog o bitcoinie i kryptowalutach. Zapraszam codziennie

351 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com