Tone Vays o tradingu, analizie technicznej i przyszłości Bitcoina

Aktualizacja: mar 25


Natknęłam się na bardzo ciekawy wywiad z wieloletnim traderem i byłym VP banku JP Morgan Chase - Tone Vays. Wywiad opublikował popularny rosyjski serwis kryptowalutowy Forklog.


Kim jest Tone Vays?


Źródło obrazka: Kanał YouTube Tone Vays


Podstawowe informacje o Tone można znaleźć na jego stronie internetowej.


Przez prawie 10 lat Tone pracował na Wall Street. Pracę rozpoczął jako Analityk Ryzyka w Bear Stearns, a następnie został wiceprezesem JP Morgan Chase. Jest ekspertem w dziedzinie trendów gospodarczych, handlu i analizy ryzyka. Odkąd zaangażował się w kryptowaluty na początku 2013 r., był bardzo aktywny w promowaniu technologii blockchain, ponieważ przyczynia się do wolności gospodarczej. Obecnie Tone jest znaną i wpływową osobą cw świecie krypto. Pojawił się on w kilku filmach dokumentalnych, takich jak Magic Money & Bitcoin - Beyond the Bubble. Tone jest niezależnym blogerem i posiada swój kanał na YouTube, skupiający się na zdrowej ekonomii i finansach. Tone posiada tytuł magistra inżynierii finansowej na Uniwersytecie stanu Floryda oraz licencjat z matematyki i geologii.


Forklog: Początkujący traderzy często mówią, że analiza techniczna nie działa na rynku kryptowalut. Czy to prawda? Jeśli tak faktycznie jest to czy analiza techniczna nie działa w ogóle czy tylko na rynkach kryptowalut?


Tone Vays: Myślę, że analiza techniczna działa na wszystkich rynkach. Istnieje koncepcja płynności, która mówi, że wiele osób handluje na rynku. Ludzie ci są zjednoczeni przez czynnik psychologiczny. Oznacza to, że w co najmniej 50% przypadków mogą zachowywać się podobnie. Analiza techniczna może wiele powiedzieć o sytuacji i nastrojach na rynku, pomaga w handlu.


Forklog: Od czego powinna zacząć osoba początkująca w świecie kryptowalut? Od tradingu czy od długoterminowego inwestowania? Czy lepiej połączyć oba kierunki?


Tone Vays: Jeśli dopiero zaczynasz, to najlepiej trzymaj się Buy&Hold (kup i trzymaj). Jednocześnie możesz powoli poznawać podstawy tradingu. Następnie trzeba wypróbować swoje siły na koncie demo. Tylko po tym można powoli używać prawdziwych pieniędzy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to trading może się stać poważną pracą.


Forklog: Czy można osiągnąć sukcesy, posługując dźwignią finansową?


Tone Vays: Trzeba być bardzo uważnym posługując się dźwignią finansową. Jeśli stawiasz dopiero pierwsze kroki w tradingu - to lepiej tradować bez dźwigni. Najważniejsze w tradingu to nie to ile zarobiłeś a ile strat udało ci się uniknąć. Korzystając z dźwigni finansowej (komentarz cq: zapożyczając się) możesz tracić bardzo szybko i dużo, dlatego najlepiej zacząć trading z małych kwot i bez dźwigni.


Jeśli chodzi o rynek kryptowalutowy to ma on swoją specyfikę - jeśli chcesz tradować dużymi kwotami to bardzo niebezpiecznie jest trzymać duże sumy Bitcoinów na kryptogiełdzie. Mogą zostać skradzione jeśli giełda zostanie zhakowana. Albo może przyjść rząd i zamknąć ten biznes (komentarz cq: kryptogiełdę) i właściwie też "ukraść" te pieniądze. Dlatego jeśli chodzi o krypto rynek to na nim większe ryzyko stanowi nie tyle posługiwanie się dźwignią finansową ile właśnie te ryzyka wspomniane wyżej.


Forklog: Wielu zna Pana jako Bitcoin-maksymalistę. Czy według Pana istnieją jakieś inne kryptowaluty zasługujące na uwagę?


Tone Vays: Nie. Myślę, że innymi kryptowalutami można handlować tylko po to, żeby dostać więcej Bitcoinów. W długoterminowej perspektywie 5-10 lat - nie widzę alternatywy BTC.


Forklog: Czy rynek potrzebuje stablecoin'ów takich jak Tether?


Tone Vays: Uważam, że nie są specjalnie potrzebne. Korzystanie z nich jest wygodne aczkolwiek dość niebezpieczne i wiąże się z dużym ryzykiem. Nikt, dla przykładu, nie wie czy USDT jest w 100% zabezpieczony dolarami amerykańskimi. Nawet jeśli tak jest - rząd i tak może przyjść i zabrać je. Lepiej już znaleźć giełdę, która współpracuje z bankami i wspiera pieniądz fiducjarny. To jest lepsze niż tradować Tether który w każdej chwili może "się zawinąć".


Forklog: W lutym 2019 rozpocznie się dystrybucja 160 000 BTC (ponad 1 miliard USD) wśród użytkowników Mt. Gox. Czy wywrze to presję na cenę Bitcoina?


Tone Vays: Myślę, że nie. Bankructwo Mt. Gox był już tak dawno, że wszyscy którzy stracili w wyniku tej afery - zdążyli już dawno kupić nowe Bitcoiny. Podczas krachu giełdy Mt. Gox - Bitcoin kosztował 400 USD. Teraz Bitcoin kosztuje 6500 USD (komentarz cq: na datę 03/10/2018). Jestem pewny, że oszczędności tych ludzi w dolarach amerykańskich są dużo większe niż te kwoty, które stracili mając wtedy Bitcoina. Każdy z nich dostanie średnio 1-2 BTC. Biorąc pod uwagę, że każdy z nich stracił mniej więcej 20-30 BTC - myślę, że dystrybucja tych Bitcoinów nie wpłynie specjalnie na cenę Bitcoina.


Forklog: Czy Lightning Network (LN) będzie główną siłą napędową długofalowego rozwoju Bitcoinu?


Tone Vays: Uważam, że LN nie wpłynie specjalnie na cenę Bitcoina podczas bessy. W takich warunkach, dobre wiadomości nie wpływają specjalnie na ceny. Jeśli i mają jakikolwiek wpływ to tylko na tydzień lub dwa. Za to złe wiadomości mają ogromny wpływ.


Myślę, że bessa skończy się w przyszłym roku (komentarz cq: w 2019). LN raczej nie będzie działał pełną parą w tym roku. Masowe przyjęcie LN raczej zacznie się w oklicach środka-końca przyszłego roku (komentarz cq: 2019-go). Może się zdarzyć, że powszechne przyjęcie Lightning Network zbiegnie się w czasie z końcem bessy. Wszyscy skojarzą odwrócenie tendencji z udaną implementacją LN, a w rzeczywistości będzie to zbieg okoliczności.


Forklog: I ostatnie pytanie: kiedy kapitalizacja rynkowa osiągnie 1 bilion dolarów, jaki będzie indeks dominacji Bitcoina?


Tone Vays: Myślę, że przy obiektywnej ocenie - indeks dominacji Bitcoina powinien sięgnąć 95-99%. Oczywiście nie powinniśmy brać pod uwagę niektóre kryptowaluty, których podaż wynosi miliardy monet. Na przykład jedna moneta została sprzedana za 1 USD, a teraz jej kapitalizacja wynosi 1 miliard USD.


Na konferencji (komentarz cq: Baltic Honeybadger 2018 w Rydze) była doskonała prezentacja na temat alternatywy dla wskaźnika "kapitalizacji rynkowej". Wskaźnik ten nie uwzględnia monet, które są nieruchome lub zagubione. Jeśli przyjmiemy taki wskaźnik jako podstawę, okaże się, że kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut nagle spadnie z dnia na dzień. W tym przypadku wskaźnik dominacji Bitcoin, jestem pewien, będzie znacznie wyższy niż obecny.


Źródło wywiadu: Forklog


Serdecznie zapraszam do: komentowania artykułów,

zapisania się na naszą krypto-listę mailingową oraz

dołączenia do naszych dyskusji na Wykop i Forum.bitcoin.plCzytaj codziennie artykuły i wiadomości ze świata Bitcoin i kryptowalut z cryptoqueen.pl

121 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com