USA zaczyna QE. Tymczasem świat spogląda w stronę BitcoinaWedług wielu obserwatorów światowego rynku finansowego już wkrótce Bitcoin stanie się gorącym aktywem, ponieważ amerykański bank centralny (Fed) zaczął swój program luzowania ilościowego (ang. quantitative easing, QE).


QE czy nie-QE?


W piątek - 11 października - Fed powiedział, że zacznie kupować 60 mld USD bonów skarbowych miesięcznie, aby poprawić kontrolę nad referencyjną stopą procentową, (którą stosuje się do kierowania polityki pieniężnej). Zakupy będą kontynuowane „przynajmniej do drugiego kwartału przyszłego roku”, powiedział bank centralny w oświadczeniu.


"Wpompowanie" gotówki do gospodarki jest również potrzebne - według Fed - żeby ożywić nastroje na rynku pieniężnym Stanów Zjednoczonych, które uległy pogorszeniu po pewnych zawirowaniach we wrześniu. Co się stało? 17 września doszło do krótkotrwałego skoku oprocentowania operacji otwartego rynku, poprzez które banki komercyjne pozyskują finansowanie od Fedu (transakcje repo). Niedobory płynności spowodowały, że stopie rezerw federalnych groziło wyjście ponad dopuszczony przez Fed limit 2,25 proc. W odpowiedzi Fed zaoferował 75 mld USD finansowania z dnia na dzień, z czego banki połknęły 53 mld USD. W ciągu kolejnych dwóch dni Fed znów zaoferował 75 miliardów dolarów. Banki pochłonęły i to.


Zapowiadając jednak decyzję (ogłoszoną 11 października 2019), przewodniczący Fed'u Jerome Powell wielokrotnie utrzymywał, że jakiekolwiek planowane kupno amerykańskich papierów dłużnych nie będzie wznowieniem QE. Wielu ekonomistów i komentatorów rynkowych jest jednak innego zdania.


Dlaczego przyznanie się do QE jest takie straszne?


Powell odmówił nazwania programu zakupu bonów skarbowych programem luzowania ilościowego, twierdząc, że program ten nie jest taki sam jak z okresu kryzysu finansowego w 2008 r. Czym dał jasno do zrozumienia, że przyznanie się do QE było by jednoznaczne z przyznaniem się do rozpoczęcia kryzysu finansowego.


Co mówią obserwatorzy?


Peter Schiff - CEO firmy inwestycyjnej Euro Pacific Capital wypowiedział się na Twiterze: "W ciągu kilku miesięcy prawdopodobne jest, że bilans Fed przekroczy 4,5 biliona USD, szczyt który Fed osiągnął, zanim dokonano QT (ang. quantitative tightening, QT). Kiedyś w 2020 r. bilans Fed wzrośnie powyżej 5 bilionów dolarów i prawdopodobnie będzie rósł w nieskończoność. Ale nie martw się, to nie jest QE!"


Z kolei Travis Kling, dyrektor ds. Inwestycji w kalifornijskim Ikigai Asset Management, nazwał Bitcoin „polisą ubezpieczeniową” od nieodpowiedzialności polityki pieniężnej i fiskalnej.Dlaczego Bitcoin?


Skąd Fed weźmie pieniądze na taki "shopping"? Odpowiedź jest prosta - wydrukuje. Podczas gdy Fed eksperymentuje, Bitcoin pozostaje idealnym aktywem do zachowania wartości i uniknięcia dewaluacji waluty ze względu na jego podstawową charakterystykę jaką jest ograniczona podaż.


Ponadto według wielu ekonomistów QE spowoduje, że długoterminowe stopy procentowe pójdą w dół. Sytuacja ta popchnie niektórych inwestorów w kierunku bardziej ryzykownych inwestycji w celu osiągnięcia pożądanych zwrotów. Można przypuszczać, że niektóre z tych pieniędzy trafią na krypto rynek, zwiększając presję cenową.
Źródła:

www.bloomberg.com/news/articles/2019-10-11/qe-or-not-qe-impact-of-fed-bond-buying-will-depend-on-treasury

www.economist.com/finance-and-economics/2019/09/19/why-the-fed-was-forced-to-intervene-in-short-term-money-markets

www.newsbtc.com/2019/10/09/bitcoin-eyes-price-rally-as-fed-announces-pseudo-qe/


163 wyświetlenia

Dołącz do naszych dyskusji na Wykop oraz Forum.bitcoin.pl

© 2018 - CryptoQueen.pl. All rights reserved.

Kontakt:  cryptoqueenpl@gmail.com